Ana Kucağı Seçiminin Püf Noktaları

Ana Kucağı Seçiminin Püf Noktaları nedir?

Bebeklerin konforu ve sağlıklı fiziksel gelişimi, annelerinse hayatını kolaylaştırmaya yönelik üretilen bebek bakım ürünlerinden biri de ana kucağı. Bebeğin uzun süre kucakta taşınması, bebeğin sağlığı ve güvenliği için olumsuz bir durum olmakla birlikte ebeveynleri de zorlar. Bu nedenle ana kucağı, bebeğin taşınması kolaylaştıran, huzurlu vakit geçirmesini sağlayan ideal bir üründür. İsmini anne çocuk arasındaki bağdan alan anakucağı; bebeklerin uyku, beslenme ve oyun ihtiyaçlarının tek bir alanda karşılanmasına olanak tanıdığı için özellikle birden fazla çocuğu olan ve emziren anneler tarafından tercih edilir.

Her anne bebek ürününde olduğu gibi ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktalar, bebek ana kucağında da mevcut. Ana kucağı alırken öncelik bebeğin fiziksel gelişimi, sağlığı ve rahatı olmalı. Bu nedenle sırt bölümü ana kucağında dikkat edilmesi gereken ilk nokta. Bebeğin anatomik yapısına uygun üretilen ana kucaklarının ayarlanabilen sırt bölümü sayesinde, konumu yaşına uygun hâle getirilen bebek, muhtemel tehlikelerden korunurken; sağlıklı bir şekilde büyür. Ana kucakları için üretilen ekstra boyun pedleri ve yastıklar da bebeğin boyun bölümünün sabit kalmasına yardımcı olur.

Bebek ana kucağı alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta güvenliktir. Bebekler yatarken ellerini ve ayaklarını oynatırlar. Hareket esnasında düşmemeleri için ana kucağında emniyet kemeri mutlaka bulunmalı. Aynı zamanda bir bebek taşıma mekanizması olan ana kucağının tutma yerinin kauçuk ya da sünger dolgu malzemelerden yapılmış, tentelerindeki kumaşın hafif olması da ebeveynlere taşıma kolaylığı sağladığı için aranması gereken bir diğer özellik. Kullanılan kumaşın terletmeyen pamuklu ve antibakteriyel özellikte olmasıysa, bebeğin sağlığı ve konforu için önemlidir.

Bebek ana kucağı seçiminde, kullanılış amacı ve yeri de dikkate alınmalı. Amaç yalnızca bebeğin oyun oynayarak eğlenceli vakit geçirmesi ise, ev tipi ana kucakları tercih edilmeli. Böylece bebeğinin mutlu ve güvende olduğunu bilen anne, kendine diğer işlerini yapacağı bir zaman dilimi yaratmış olur. Evde kullanmak üzere alınmış bir sallanan ana kucağı; annenin bebeği uyutmasına, beslemesine, oynatmasına kolaylık sağlar ve günlük iş yükünü oldukça azaltır. Bu yönüyle ev tipi ana kucakları, emziren anne için gereklilik sayılabilir.

Ana kucağı, taşıma amacı ile alınıp araç içinde de kullanılacaksa, oto koltuğu olarak da kullanılabilen ana kucakları tercih edilmeli. Bu tip ana kucakları, ebeveynlerin birden fazla ürün almasını gerektirmezken, araca sabitlendiği için seyahat boyunca bebeğin güvende olmasını sağlar.

Bebek sahibi olmanın bir aile için maddi açıdan oldukça ağır olduğu günümüzde; en ucuz ana kucağını, Fisher Price ana kucağı, Kraft ana kucağı çeşitlerine de yer veren, Türkiye’nin ilk ve en büyük anne-bebek ürünleri sitesi e-bebek.com’da bulabilirsiniz.

Post navigation

Bir yanıt yazın