21. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. 🙂 Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

21 Haftalık Gebelik

Yarısını geride bıraktığınız gebelik macerasında bebeğinizi kucağınıza alacağınız günler sayılı. Sizinle birlikte büyüyen karnınızı gören sevdikleriniz de ailenize katılacak yeni bireyi görmek için heyecanlanırken gebeliğin 21. haftası sizi ve bebeğinizi neler beklediğini detaylı olarak incelemeye ne dersiniz?

21 Haftada Bebek

Görünürde biraz büyümüş göbeğinizle gebelik yavaş yavaş ilerliyor gibi görünse de 21 haftalık bebek geçen haftadan bu yana çok yol aldı. Hızla büyüyor, gelişiyor ve yeni beceriler kazanıyor. İşte miniğiniz ile ilgili tüm detaylar.

Bebeğim Ne Kadar Büyüdü?

Gebe olduğunuzu öğrendiğiniz andan bu yana bebeğiniz hızla büyümeye devam etti. Şimdilerde neredeyse iri bir havuç büyüklüğünde olan 21 haftalık bebeğin kilosu ve boyu aşağıdaki gibidir.

Gebelik Yaşı (Hafta) Kütle (g)  Uzunluk (cm)
21. hafta 290- 320 16- 19

Muayene sonucunda fetal boy ve kütle değerleri ortalamanın altında ya da üzerinde çıkabilir. Bu genelde bir sorun olduğu anlamına gelmez. Sebebi tahmini döllenme tarihi ile gerçek döllenme tarihinin birbirine uzak olmasıdır.

YouTube video

Bebekte Sistemlerinin Gelişimi ve Yeni Kazanılan Beceriler

Bebeğin doğumdan sonra yaşamını sağlıklı bir şekilde sürdürebilmesi sistem ve organlarının gelişimi ile doğru orantılıdır. Peki 21 haftalık bebeğin organ ve sistem gelişimi ne durumda?

 • Sinir Sistemi

Sinir hücreleri (nöronlar) sayısını hızla arttırır. Nöronların etrafını saran yağ ve protein yapılı miyelin kılıflar gelişmeye devam eder. Bu gelişme sinirsel uyarıların daha hızlı iletilmesini sağlayarak bebeğin beden kontrolünü güçlendirir.

Beyin ve omurilik gelişmeye devam eder. Bunun sonucu merkezi sinir sistemi ile çevresel sinir sistemi arasındaki bağ güçlenir. Böylece bebek kontrolsüz iskelet hareketlerinden kontrollü hareketlere geçer. Yani minik yavrunuz kendi isteği ile tekmeler savurup, dokunduğunda verdiği hissi algılamak için göbek kordonu ile oynayabilir.

Beynin kontrolünde olan uyku ve uyanıklık durumu artık düzenli bir döngü içerisine girdi. Belli saatlerde uzun süre uyuyup, yine uzun süre uyanık kalabilir.

 • Dolaşım Sistemi

Kalp başarılı bir şekilde kanı damarlara pompalıyor. Damarlar kalınlaşıp genişlerken kan hacmi ve akış hızı da artıyor.

Damarlar o pamuk cildinin altından görünebilecek kadar belirginleşti.

 • Sindirim Sistemi

Sindirim sistemi yoğun bir şekilde çalışıyor. Omuriliğin gelişimine paralel olarak refleksleri de gelişen bebek, yutma refleksini de epeyce geliştirdi. Bebek devamlı içerisinde bulunduğu amniyotik sıvıyı yutuyor. Sıvı içerisinde yer alan üre, protein, laktik asit, sitrik asit benzeri maddeleri sindirim kanalına gönderiyor. Üretmeye başladığı sindirim enzimleri ile besinleri parçalayıp atık dahi oluşturuyor.

Şimdilik atık maddeleri dışkılama söz konusu değil. Ürettiği atıklar kalın bağırsakta azar azar birikiyor. Bu birikinti doğumdan sonra bebeğinizin mekonyum adı verilen, koyu renkli, macunsu kıvamdaki ilk kakasını oluşturacak.

 • Solunum Sistemi

Gelişimini en son solunum sistemi tamamlayacaktır. Bu nedenle doğum gününe kadar yoğun bir tempoda gelişmeye devam edecek. Şimdiden akciğerler solunum yapacak kapasiteye sahip. Göğsü soluk alıp-verir gibi inip kalkıyor. Tabi şimdilik solunum kanallarından hava değil amniyotik sıvı geçiyor, böylece doğduktan sonra oksijen-karbondioksit alışverişi yapabilecek pratikleri yapmış oluyor.

 • Destek ve Hareket Sistemi

Kaslar güçleniyor, eklemler daha aktif hareket edebiliyor, kıkırdak yapılar kemikleşmeye devam ediyor. Bu da bebeğin artık daha güçlü ve aktif hareket edebileceği anlamına geliyor.

 • Boşaltım Sistemi

Böbrekler nefron adı verilen, her bir böbrekte milyonlarca bulunacak olan ve kanı süzmeye yarayan birimleri oluşturdu, yalnızca biraz daha gelişmesi gerekiyor.  Bu vesile ile miniğiniz içtiği amniyotik sıvıyı böbreklerden süzüp idrar oluşturabiliyor. Oluşan idrar amniyotik sıvıya karışarak tekrar yutuluyor ve yeniden böbreklerde süzülerek yeniden idrara dönüşüyor.

 • Üreme Sistemi

Erkek bebeklerde testisler ve salgı bezleri; kız bebeklerde vajina, rahim ve fallop tüpleri oluşmuştu, şimdi ise gelişmeye ve boyutlarını büyütmeye devam edecek. Erkeklerde testisler şimdiye kadar testis torbasına inmediyse gebeliğin 21. haftası iniş yaparak vücut dışına çıkabilir. Kızlarda ise her birinde 1 milyondan fazla yumurta hücresi bulunan ovaryumlar gelişiyor.

“21 haftalık bebeğin cinsiyeti belli olur mu?” sorusunu merak eden ebeveynler; hazır olun! Bebeklerde cinsiyeti belirleyen dış üreme sistemi organları ultrasondan belli olacak kadar belirginleşti. Henüz öğrenmediyseniz ilk muayene randevusunda doktorunuz büyük ihtimalle size “Kız mı? Erkek mi?” sorusunun cevabını verecek.

 • Bağışıklık Sistemi

Şimdilerde annenin ürettiği IgG antikorları plasentadan bebeğe geçmeye başlayacak. Bu antikorların sayısı arttıkça bebeğin bağışıklık sistemi güçlenecek.

Kemiklerin gelişmesi ile beraber bağışıklık sisteminin temel taşları olan akyuvarlar üretiliyor. Ancak yine de savunma sistemi zayıf olan bebeğin şimdilik en güçlü savunma aracı, tek dış dünyası olan amniyotik sıvı ile arasında bariyer görevi gören verniks kazeoza tabakasıdır.

21 Haftalık Bebek Hareketleri

Destek ve hareket sisteminin gelişmesine paralel olarak 21 haftalık bebek hareketleri artık anne adayı tarafından hissedilebilecek düzeye ulaşmıştır. Anne adayı bebeğin dönme, tekme, takla gibi hareketlerini hatta ritmik ve bir süre boyunca belli aralıklarla devam eden hıçkırıklarını bile hissedebilir. Hareketlerin henüz dışarıdan biri tarafından net bir şekilde hissedilmemesi normaldir. Yani baba adayının bu mucizeye tanık olmak için biraz daha beklemesi gerekecek.

21 Haftalık Bebekte Duyu Organları ve Gelişim Özellikleri

Duyu organları beyin kontrolünde çalışır, bu nedenle bebekte sinir sisteminin gelişmesiyle birlikte duyu organları da gelişecektir. Peki hamileliğin 21. haftası itibariyle bebeğinizde görme, işitme, dokunma, tatma, koklama duyuları ne durumda?

 • Göz ve Görme Duyusu

Gözler baş üzerinde olması gereken yerde. Göz kapakları tamamen gelişmiştir ancak henüz açılıp kapanmıyor. Göz kasları gözleri yuvaları içerisinde hareket ettirecek kadar gelişti. Görme yetisi henüz ışığı algılayabilecek kadar gelişmedi. Anne karnındaki bebek çok yakında gece ile gündüzü ayırt edebilecek kadar ışığı algılayabilecek.

 • Kulak ve İşitme Duyusu

İç kulakta yer olan kemikler sertleşmeye başlar. Bu kemikler bebeğin işitme yetisine katkı sağlarken aynı zamanda denge duyusunu da geliştirir. Ancak bebeğin işitme frekans aralığı hâlâ annesinin sesini duyabilecek aralıkta değildir.

 • Deri ve Dokunma Duyusu

Miniğinizin cildi yağ depolamaya devam ediyor ancak yine de ısı yalıtımı yapmak için lanugo tüyleri var. Cilt yüzeyini saran beyaz ve kremsi yapıdaki koruyucu verniks kazeoza tabakası kalınlaşmasını sürdürüyor.

Cildin alt deri ve üst deri katmanları oluşmaya başlıyor. Saç derisi üzerinde saçın çıkacağı kanallardan çıkan saçlar görünür hâle geliyor.

 • Dil ve Tatma Duyusu

Bebeğin tat alma duyusu gelişmiştir. Gebeliğin 21 haftası itibari ile bebek amniyotik sıvı aracılığıyla sizin yediğiniz besinlerin tatlarını alacak hatta belki şimdiden damak zevki bile oluşacak.

 • Burun ve Koklama Duyusu

Amniyotik sıvı bebeğin burnundan içeri girdiği esnada sıvı içerisinde bulunan maddelerin kokusu bebek tarafından algılanabilir. Tabi bu tatları şuan algılıyor olması doğumdan sonra bunları hatırlayıp tanıyacağı anlamına gelmez.

21 Haftalık Bebek Kaç Aylık Olur?

Gebelik yaklaşık 9 ay 10 gün sürer. Ancak bu süreç her ne kadar halk arasında ay olarak takip edilse de hekiminiz takibini hafta üzerinden yapacaktır. Bazen hangi haftanın tam olarak hangi aya tekabül ettiği konusunda karışıklık yaşanabilir. 21 hafta kaç aydır diye merak ediyorsanız birlikte hesaplayabiliriz.

21 hafta= 21×7 gün = 147 günlük

147/30= 4 ay 27 günlük

Kısaca 21 haftalık bebek klinik olarak neredeyse 5 aylıktır diyebiliriz.

YouTube video

21 Haftalık Gebelikte Anne

Yavrunuz hızla gelişip değişirken siz de bu değişimlerden nasibinizi alıyorsunuz. Herhangi bir sorun karşısında nedenini hekiminize sorduğunuzda aldığınız cevap çoğu zaman “Gebelikte olur!” olacaktır. Evet gerçekten de hamilelikte yaşadığınız çoğu problemin temel sebebi: Gebelik. Hangi problemler mi? İşte 21 haftalık hamilelikte anne adayını bekleyen olası sorunlar.

Reflü ve mide yanması:

Gebeler için en can sıkıcı durumlardan biridir. Gebelik hormonlarının kasları gevşetmesi ve rahmim genişleyip bebeğin ağırlaşması ile annenin iç organlarına yapılan baskı artmaya başlar. Bu baskıdan nasibini mide de alır; gevşeyen mide kapakçıkları açılır ve yemekler mideden çıkıp yemek borusunu ve ağza geri döner.

Hazımsızlık ve kabızlık:

Gebelik hormonlarının kas hareketlerini etkilemesi sonucu, kasların yardımıyla çalışan iç organların çalışma hızı da yavaşlar. Mide ve bağırsaklardaki kasların daha yavaş hareket etmesi sindirimi yavaşlatarak kabızlık ve hazımsızlık gibi sindirim sorunlarına yol açar.

Soluk alıp vermede zorlanma:

Alınan kilolar ve büyüyen bebek akciğerleri sıkıştırarak soluk alıp vermeyi zorlaştırır.

Sık tuvalete gitme ve idrar yolu enfeksiyonları:

Büyüyen bebek ve ağırlaşan rahim idrar kesesine baskı yapar. Bu baskıdan dolayı mesane biraz bile idrarla dolsa tuvalete gitme ihtiyacı hissedersiniz. Bu da günün büyük bölümünü tuvalete gidip gelerek geçirmenize sebep olabilir.

Mesaneye yapılan baskı bazen idrar kanallarını tıkayarak burada idrarın birikip kalmasına sebep olur. Bir süre idrarın beklediği kanallarda ise enfeksiyon oluşma riski yüksektir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Hakkında Bilmeniz Gerekenler: https://www.bebek.com/idrar-yollari-enfeksiyonu-hakkinda-bilmeniz-gerekenler/

Uykusuzluk:

Büyüyen karın, bel ve bacak ağrıları, ödem, mide yanması, reflü üstüne bir de sık sık tuvalete gitme… Bu koşullar altında rahat bir uyku çekmek elbette kolay olmayacak. Yani kısaca uykusuzluk neden mi olur? “Gebelikte olur!” 

Hemoroit (Basur):

Bebek ağırlaştıkça diğer iç organlarla beraber bağırsaklara da baskı yapar. Artan baskı ile beraber hamilelik hormonlarının etkisi ile zayıflayan kaslar bağırsaklarda gevşemeye ve dışarı itilmeye sebep olur. Makattan dışarı çıkan küçük bağırsak kitleleri ise basur adı verilen sorun olarak karşınıza çıkar. Önlem alınmadığında ilerleyen zamanlarda ağrı ve acıya sebep olarak anne adayının yaşam standardını olumsuz etkileyebilir.

Ciltte koyu leke oluşumu:

Yine sadece “Gebelikte olur!” diye açıklayabileceğimiz bir semptom. Anne adayının burun, alın, yanak başta olmak üzere vücudunun birçok yerinde koyu renkli lekelenmeler oluşur. Bu lekelerin sebebi ise yine gebelik hormonları.

Ciltte çatlak oluşumu:

Kilo artışı gebeliğin 21. haftası da hızla devam ederken cilt vücudun genişlemesine ve hacim arttırmasına yetişmek zorunda kalır. Ancak esnemeye fırsat bulamadığında çatlayarak yer açar. Açık renkli, mor ya da pembe tonlarında oluşan bu çizgiler genellikle karın, göğüsler kalçalar ve bacaklarda görülür. İlerleyen haftalarda daha da artacak olan izler genellikle kalıcıdır. Bu nedenle çatlaklar henüz oluşmadan önlem almak ve cildin esnek yapısını koruyacak krem ve yağlar kullanmak önemlidir.

Bel, sırt ve bacak ağrıları:

Bebek büyüdükçe ve siz ağırlaştıkça iskelet sisteminiz alışık olmadığı bu fazla kilolar altında zorlanmaya başlar. Bütün ağırlığın kalça, omurgalar ve bacaklara yüklenmesiyle bu bölgelerde ağrılar meydana gelir. Ayrıca bedenin değişen ağırlık merkezine uyum sağlama süreci hareketlerde kısıtlanmaya sebep olur.

Burun tıkanıklığı ve burunda kanama:

Beta HCG başta olmak üzere hamilelik hormonları kan hacmini arttırır. Artan kan hacmi ile kan basıncı artar ve mukoza zarları şişer. Bu şişlik burun tıkanıklığına sebep olurken, artan kan hacmi ve kan basıncı damarları zorladığı için burundaki kılcal damarlar kolayca çatlayarak kanayabilir. Kanama genelde hafif şiddette olur ve korkulacak bir durum değildir.

Baş dönmesi:

Bazı anne adaylarında gebelik kan basıncının düşmesine sebep olur. Bunun sonucunda düşük tansiyon ve baş dönmesi gibi belirtiler görülür. Özellikle uzanırken ya da otururken aniden kalktığınızda, aç kaldığınızda ya da sıcak suyla banyo yaptığınızda baş dönmesi ve gözlerin kararmasının sebebi de budur.

21-haftalik-gebelikte-anne

Seni Rahatsız Eden Hamilelik Semptomlarını En Aza İndirecek İpuçları!

Gebeliğin 21. haftası henüz 2. trimestrede olduğunuz anlamına gelir.2. trimester ise gebeliğin semptom bakımından altın çağı olarak bilinir. Çünkü 1, ve 3. trimesterlere göre daha rahat geçen bir dönemdir. Bu süreci semptomlarınızı en aza indirerek daha kaliteli bir hâle getirmek mümkün. Hamilelik semptomlarını en aza indirmek için aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

 1. Gebelikte sizi rahatsız eden sorunların sebebi gebelik hormonları ve artan kilolardır. Gebelik hormonlarını engelleyemezsiniz ancak kilo artışını kontrol altında tutarak süreci kolaylaştırabilirsiniz. Beklenenden fazla kilo almadığınız zaman iskelet ağrıları, hemoroit, reflü, mide yanması gibi sıkıntılar hafifleyecektir.
 2. Hamilelik çatlakları kalıcıdır, bu sebeple önlemi oluştuktan sonra değil oluşmadan önce almak gerekir. Kontrollü kilo almak, cildin esnek ve nemli yapısını korumak bu süreçte alabileceğiniz en etkili önlemlerdir. Doktorunuzun önerdiği doğal içerikli yağlar ve çatlak kremleri size bu konuda yardımcı olur.
 3. Gün içerisinde uzun süre ayakta kalmayın, fırsat buldukça oturarak hatta uzanarak dinlenmeye çalışın. Bu şekilde iskelet ağrılarını ve ödem oluşumunu azaltabilirsiniz.
 4. Yediğiniz besinleri ve beslenme düzenini gözden geçirin, gerekiyorsa revize edin. Doğru beslenme sindirim sistemi başta olmak üzere diğer sistemlerle ilgili şikâyetleri de azaltır.

Kaç Kilo Almalısın?

Bu süre zarfında gebeliğiniz dışarıdan belli olacak kadar kilo aldınız. Peki yaklaşık olarak 21 haftalık gebelikte kaç kilo alınır?

Şimdiye kadar 4.5-6,5 kilo almış olmak sürecin sağlıklı ilerlediğini gösterir. Dengeli ve kontrollü kilo alınmaması durumunda varis, bel ağrısı, deride çatlak, soluk alıp vermede zorlanma ve benzeri semptomlar daha rahatsız edici bir hâl alırken fazladan alınan her kilo doğumdan sonra eski kilonuza ulaşmanızı zorlaştırır.

Beslenme Önerileri

Gebelikte beslenme sadece kendiniz için değil bebeğiniz için de özen göstermeniz gereken bir mevzudur. Çünkü sizin yediğiniz her şey bebeğinize besin olacak.

21 haftalık gebelikte beslenme ile ilgili dikkat etmeniz gerekenleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • Yediğiniz besinin içeriği kadar miktarı da önemlidir. Hamileyim diye iki kişilik yemeye gerek yok. 2. trimesterde günlük sadece fazladan 300-350 kalori almanız yeterli olacaktır.
 • Öğünlerinizi sık aralıklarla ve azar azar hazırlayın.
 • Günde 3 ana, 3 ara öğün tüketmeyi alışkanlık hâline getirin.
 • Fazla kahve, alkol, asitli içecek tüketmek bebeğinizin gelişimini ve sizin sağlığınızı olumsuz etkileyecektir.
 • Besin değeri düşük, ancak kalori miktarı yüksek olan kalitesiz besinlerden uzak durun. Kızartma, hamur işi, tatlı, beyaz ekmek, işlenmiş et, paketli atıştırmalıklar ve benzeri yiyeceklerden uzak durmalısınız. Böylece hem sağlıklı beslenmiş hem de gereksiz kilo almamış olursunuz.
 • Bebeğin kalsiyum rezervlerinizi tüketmesine fırsat vermeyecek şekilde düzenli olarak kalsiyum içerikli besinler tüketin.
 • Günde en az 2 litre su için.
 • Lifli gıdalar tüketin.
 • Dengeli ve yeterli beslenin.

Egzersiz Önerileri

Egzersiz kilo vermek amaçlı değil, beden durumunuzu sağlıklı bir şekilde sürdürmek için yapılan aktivitelerdir. Bu nedenle gebelikte de yapılması önerilir. Doktorun bilgisi dâhilinde, sağlığınız elverdiği ölçüde yapabileceğiniz 21 haftalık gebelik egzersizleri aşağıdaki gibidir.

 • Yürüyüş
 • Yüzme
 • Hafif tempolu pilates
 • Kegel egzersizleri
 • Pelvik taban egzersizleri
 • Karın kasları egzersizleri
 • Yoga

21 Haftalık Gebelikte Kontrol Listesi

 1. Bebeğin cinsiyetini muhtemelen öğrendiniz. Ağırlıklı olarak pembe mi mavi mi alacağınız belli olduğuna göre artık alışveriş yapmaya başlayabilirsiniz.
 2. Cinsiyeti öğrendiyseniz artık isim araştırması da yapabilirsiniz. Bu süreçte eş, dost ve akrabadan fikir almak işinizi kolaylaştırabilir.
 3. Henüz yaptırmadıysanız hamileliğin 21. haftası doktorunuz ayrıntılı ultrason taraması talep edebilir. Bu tarama ile bebekte genetik ve fiziksel anomali olma olasılığını kesin olmasa da yaklaşık olarak değerlendirilecektir.
 4. 4’lü tarama testi veya amniyosentez uygulamasını düşünenler ve henüz yaptırmamış olanlar için bu hafta son şansınız olacağı unutulmamalı.
 5. Doğumu nerede yaptıracağınız, hangi doktoru tercih edeceğiniz konusunda araştırmalara başlayın.
 6. Braxton Hicks kasılmalarına hazır olun ve bu kasılmalar ile ilgili araştırma yapın.

Gebelik, ebeveynlerin her anlamda özen gösterdiği muazzam bir dönem. Attığınız her adımda bebeğinize sağlıklı bir temel oluşturmaya çalışırken gebeliğin 21. haftası ile ilgili bütün detayları bilmek size yardımcı olacaktır.

Bebeğinizden Not:

Anneciğim, 21. haftamızdan merhaba!

Sana harika bir sürprizim var! İlk kez tekme atacağım, bakalım hissedebilecek misin? Karnına hafifçe dokunacağım, bunun sizi çok mutlu edeceğine eminim. Senin canını yakmak ve seni üzmek asla istemem. Benim için yüksek topuklu ayakkabılarından vazgeçtiğini görüyorum, ben doğduktan sonra istediğin kadar giyebilirsin. 21. Haftamızda en çok annemin karnında ayaklarımı oynatmayı sevdim. Sevgili ailem, ya siz en çok neyi sevdiniz?

gebelikte-20-hafta

22-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Bacak Krampları Nasıl Geçer?

6. Ay Gebelikte Beslenme

Panik Atak ve Hamilelik Sürecindeki Etkileri Nelerdir?