15. Hafta Gebelik

15. hafta hamilelik ile ilgili size harika bir yazı hazırladık. :) Şimdiden tüm anne adaylarına keyifli okumalar diliyoruz.

Bebekte Görülen Değişiklikler – 15. Hafta Hamilelik

Bugünlerde bebeğinizin boyu 15 cm civarında, neredeyse avcunuz kadar oldu! Başında ince saçlar beliriyor. Cildi hala şeffaf ama adaleleri ve kemikleri sağlamlaşıyor. Karaciğer ve pankreas gibi salgı organları işlevlerini yerini getirmeye başladı.

Annede Görülen Değişiklikler – 15. Hafta Hamilelik

Artık gebelik hormonlarının üzerinizdeki etkisi azalıyor. İlk üç aydaki durgunluk ve mutsuzluk halinizden uzaklaşmaya başladığınızı hem siz fark edeceksiniz hem de çevrenizdekiler. Uzak kaldığınız sosyal faaliyetlere daha sık katılabileceksiniz. Hamilelik değişimleri de artık daha görünür hale gelecek.

Anneye Sağlık Önerileri – 15. Hafta Hamilelik

Günde 3 defadan fazla ishal olarak tuvalete çıkıyorsanız, öncelikle kullandığınız demir ve vitamin preparatlarına ara vermelisiniz. Buna rağmen ishaliniz devam ederse, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Böyle bir durumda, bol sıvı alın ve çiğ sebze-meyve tüketmekten kaçının. Kaybedilen elektrolit ve sıvının yerine konması için bazen serumla destek de gerekebilir. Bulantıyla birlikte ishal varsa fazla zaman kaybetmemeli ve doktorunuzu ziyaret etmelisiniz.

Hamilelikte gıdalara reaksiyon ve gıda zehirlenmesi çok daha sık görülebilmektedir.

Hamilelikte değişik nedenlerden dolayı cilt kaşıntıları olabilir. Bu durum, cildin kurumasından ve belirli alerjen maddelere karşı geliştirilen reaksiyondan kaynaklanabileceği gibi, sıklıkla rastlanan basit hamilelik kaşıntılarından da olabilir. Bu kaşıntıları losyonlarla gidermek mümkündür. Eğer kaşıntılar tedaviye rağmen devam ediyor ve özellikle geceleri sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışın.

Başta göğüs uçlarınız olmak üzere, vücudunuzda bazı renk koyulaşmaları olduğunu görebilirsiniz. Yüzünüzde çiller varsa, onların da renkleri koyulaşabilir. Karnın ortasında ince, kahverengi bir çizgi oluşur. Yüzde de gebelik maskesi adı verilen bir koyulaşma gözlenebilir. Endişe etmeyin, bu yaşananların sebebi, pigment içeren hücrelerdeki hormonal aktivite artışıdır. Çilleriniz sizi rahatsız ediyorsa, ultraviole ışınlardan korunmak için yaz-kış 30-50 faktörlü cilt koruyucu kremler kullanabilirsiniz.

Bu dönemde sıklıkla görülen şikayetlerden biri de burun kanamalarıdır. Bazen fazla kanama olabileceği gibi, sadece kanlı akıntı şeklinde de görülebilir. Özellikle havanın kuru kaldığı kaloriferli ve klimalı ortamlarda daha sık olur. Tedbir olarak odalarınızı havalandırın. Burun için nemlendirici deniz suyu damlaları ve nemlendirici pomadlar kullanabilirsiniz. Bu dönemde, hava nemlendirici cihazları kullanmamanızda fayda var. Zira bir taraftan nem üretirken, diğer taraftan evinizde hamamböceği ve akarların üremesine zemin hazırlıyor olabilirsiniz.

15 hafta hamilelik burun kanaması
15 hafta hamilelik burun kanaması

Anneye Beslenme Önerileri – 15. Hafta Hamilelik

Her gün büyük tuvaletinize çıkmanız idealdir. Bu dönemde kabızlığa karşı tedbirler almalısınız. Posalı yiyecekler yemeye ve bol sıvı tüketmeye gayret edin.

Anneye Alışveriş Önerileri – 15. Hafta Hamilelik

 

Bebeğinizden Not:

Anneciğim 15. haftamızdan merhaba! Biliyor musun ben artık ellerine sığacak kadar büyüdüm. Bu hafta hem saçlarım çıktı hem de kemiklerim iyice sertleşmeye başladı. Ben büyüdükçe karnın biraz gerilebilirmiş ve doktorumuz söyledi ki bazı yağlar kullanarak cildini koruma altına alabilirmişsin. 15. haftamızda gülüşlerini daha çok duymayı çok sevdim. Peki ya sen en çok neyi sevdin?

gebelikte-14-hafta

16-hafta-gebelik-hakkinda-hersey

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı