0-6-aylik-bebek-oyunlari-ve-oyuncak-onerileri-yenidogan

0-6 Aylık Bebek Oyunları ve Oyuncak Önerileri (Yenidoğan)

Herkese merhabalar! Yeni ve bir o kadar da eğlenceli bir seri ile karşınızdayız, serimizin ana teması oyun. 😊 Bu serimizde sizlerle bebeğinizin aylık gelişimine uygun oyunlar ve oyuncak önerileri paylaşacağız.

Bebeğinizle kurduğunuz sıcacık ilişkinizi ve güvenli bağınızı onunla yaşına uygun oyunlar oynayarak destekleyebilirsiniz. O halde oyun serimiz başlasın!

Bu yazımızda, 0-6 aylık bebeğinizle (yenidoğan) oyun oynamanızın öneminden, onunla hangi oyunları oynayabileceğinizden ve ne tür oyuncakları tercih edebileceğinizden bahsediyoruz.

Dünyaya yeni gelmiş minik yavrunuzun, dünyayı keşfetme sürecine oyunla destek olabilirsiniz. Bebeğinizin gün içinde rahat uyuması ve beslenmesi için onu oyunla yorabilirsiniz. 😊 Oyunla enerjisini atan bebeğiniz daha çok yorulur ve daha çok acıkır; böylelikle daha iyi uyuyabilir ve daha iyi beslenebilir.  

0-6 aylık bebeğinizle (yenidoğan) oyun oynarken dikkat etmeniz gerekenler: 

 • Bebeğinizin karnının tok ve bezinin temiz olması oyunu daha eğlenceli hale getirir. 
 • Bebeğinizi yıkarken, emzirirken ya da uyuturken oyunlar oynayabilirsiniz. Oyun oynamak için ayrı bir zaman kollamanıza gerek yok. 😊 
 • Oyun sırasında farklı duyu organlarına hitap etmeniz bebeğinizin gelişimi için oldukça önemlidir. 
 • Oyun sırasında bebeğinizle göz göze gelmeniz ve gülüşmeniz duygusal bağınızı kuvvetlendirir. 

0-6 Aylık Bebeğinizle (Yenidoğan) Oyun Oynamanız Neden Önemli? 

0-6 aylık bebeğinizle (yenidoğan) oyun oynamanızın iki önemli ve kıymetli sebebi bulunuyor: Bebeğinizle güvenli bağınızı güçlendirmeniz ve onu daha yakından tanımaya başlamanız. Oyun, bebeğinizin harekete geçmesi, iletişim kurmaya başlaması, sosyalleşmesi ve çevresini keşfedebilmesi için harika bir araç.

Bebeğiniz, yaşamının ilk aylarında pek çok şeyi sizinle kurduğu etkileşim sayesinde öğreniyor. Sizi tanımaya başladığı bu dönemde; ona dokunmanız, sesinizi duyması, kokunuzu hissetmesi ve yüzünüzü görmesi bebeğinizle olan etkileşiminizi artırıyor. 

Bebeğinizle etkileşime geçmeniz, onunla kurmaya başladığınız güvenli bağınızı da güçlendiriyor. Bebeğiniz oyun sırasında sesinizi duydukça ve teninize dokundukça kendisini huzurlu hissediyor.

Güvenli bağınızı pekiştirerek bebeğinizi sosyal ve duygusal anlamda destekleseniz de oyun esnasında beyninde yeni sinir ağları da oluşmaya başlıyor. Böylelikle beyin gelişimine de büyük ölçüde katkı sağlamış oluyorsunuz. 

Anahtar Bilgi: Bebeğinizle oyun oynadığınızla onunla kurduğunuz güvenli bağ pekişiyor. 😊

Ek olarak, bebeğinizle oyunlar oynadığınızda onu daha yakından tanımaya başlıyorsunuz. Bebeğiniz nelerden hoşlanıyor, nelerden rahatsız oluyor ya da huzursuz hissettiğinde nasıl sakinleşebiliyor gibi sorulara oyun sırasında gözlem yaparak yanıtlar bulmaya çalışabilirsiniz. Hangi oyuncaktan çıkan ses ona daha cazip geliyor ya da hangi dokulara dokunmaktan hoşlanıyor; bunları gözlemleyebilirsiniz. 

Bebeğinizin mizacı hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Oyun sırasında genelde sessiz mi kalıyor yoksa ses çıkarmaktan mı hoşlanıyor; hareket etmekten mi hoşlanıyor yoksa dinginliği mi seviyor? Elbette ki bebeğiniz büyüdükçe ve geliştikçe yeni ve farklı özelliklerini keşfedebilirsiniz; bu noktada önemli olan bebeğinizi oyunlarınız sırasında yakından gözlemlemeye çalışmanız.  

Anahtar Bilgi: Bebeğinizi daha yakından tanıyabilmeniz için onunla oyunlar oynamanız oldukça kıymetli.

0-6 Aylık Bebeğinizle (Yenidoğan) Nasıl Oyun Oynayabilirsiniz? 

Bebeğinizin Sosyal ve Duygusal Gelişimi için Oyun Önerileri

 • Başınızı bebeğinizin göbeğine doğru getirip sallayabilirsiniz. 
 • Bebeğinizle göz göze geldiğiniz anlarda ona gülümseyebilirsiniz. 
 • Bebeğinizin sırt üstü yattığı anlarda, ayak parmaklarına dokunarak sayabilirsiniz. 
 • Bebeğinizin sesini ve davranışını taklit edebilirsiniz. 
 • Bu dönemde bebeğinizle kurduğunuz ten teması oldukça önemlidir; oyunlarınız sırasında da ten teması kurabilirsiniz. Göğsünüze yatırabilir ve ona doğumunu heyecanla beklediğiniz anları anlatabilirsiniz.

Bebeğinizin Fiziksel Gelişimi için Oyun Önerileri

 • Bebeğinizin bu dönemde keşfettiği fiziksel aktivitelerden biri eliyle kavramak. Saçlarınız, burnunuz ve parmağınız onun için en keyifli oyun aracı. Siz de bebeğinize eliyle kavrayabileceği nesneleri uzatabilirsiniz. 
 • Bebeğiniz 3 aylık olduğunda yumuşak bir zeminde yüz üstü yatırarak başını dik tutabilmesi için destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin yorulduğunu hissettiğinizde yeniden sırt üstü yatırabilirsiniz. Eğlenceli, hareketli ve asılı oyuncaklardan ve oyun yastıklarından faydalanabilirsiniz. 
 • Bebeğinizi karnınıza yüz üstü yatırarak bakışabilir ve onunla sohbet edebilirsiniz.  
 • Hafif bir müzik açarak ve bebeğinizi kucağınıza alarak yavaşça dans edebilirsiniz. 
 • Bebeğinizin ellerinden tutarak birlikte alkışlayabilirsiniz. 
 • Kollarından nazikçe tutarak esneme hareketleri yapabilir; bacaklarıyla bisiklet çevirme egzersizi yapabilirsiniz. 
 • Bebeğinize ses çıkaran bir nesne verip, parmaklarıyla bu nesneyi kavramasını ve sallamasını destekleyebilirsiniz. Oyunu oynarken ona örnek olabilir ve eşlik edebilirsiniz. 

En İyi 6 Oyun (Matı) Halısı Tavsiyesi ve Yorumları makalemizi incelemek isterseniz aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

En İyi 6 Oyun (Matı) Halısı Tavsiyesi ve Yorumları: https://www.bebek.com/en-iyi-6-oyun-mati-halisi-tavsiyesi-ve-yorumlari/

Oyundan önce bebeğinizin fiziksel ihtiyaçlarını giderdiğinize emin olmalısınız. Karnı tok, bezi temiz ve uykusunu iyi almış bebekler oyundan daha fazla keyif alabilir. 😊 

Bebeğinizin Bilişsel (Zeka) Gelişimi için Oyun Önerileri

 • 0-6 aylık bebeğinizle (yenidoğan) kısa bir süre sonra anne-babasının sesini ayırt edebiliyor; ona şarkılar/ninniler söyleyebilirsiniz. 
 • Bezini değiştirirken ona gülebilir, dil çıkarabilir, farklı mimikleri kullanabilir ya da eğlenceli yüz ifadeleri yapabilirsiniz. 
 • Bebeğinizin takip edebilmesi, sallayabilmesi ve sesi fark edebilmesi için favori bir oyuncak belirleyebilirsiniz. 
 • Bebeğinizin beşiğine sallanan bir oyuncak asabilirsiniz; bu oyuncağı hareket ettirerek gözleriyle takip etmesini destekleyebilirsiniz. 3. ayından itibaren el-göz koordinasyonu gelişmeye başlayan bebeğiniz oyuncağı yakalamak için harekete geçebilir.  
 • “Ce-eee!” oyununu oynayabilirsiniz; bu dönemde bebeğiniz görmediği şeylerin ortadan kaybolduğunu düşünür. Dolayısıyla “Ce-eee!” oynarken siz gözlerinizi kapattığınızda sizin orada olmadığınızı düşünür. Bu oyunda yaşadığınız kısa süreli ayrılık ve kavuşma bebeğinize güvende hissettirir.  
 • Bebeğiniz 4. ayına yaklaştığında dişleri kaşınmaya başlayabilir. Eliyle kavradığı nesneleri, ağzına götürmeye başlayabilir. Bu dönemde, yumuşak diş kaşıyıcılardan ve ağzına götürebileceği hijyenik nesnelerden faydalanabilirsiniz. 

0-6 Aylık Bebek Oyunları ve Oyuncak Önerileri (Yenidoğan)

Bebeğinizin Dil Gelişimi için Oyun Önerileri

 • Uyurken, emerken ya da yıkanırken aynı şarkıları dinlemesi bebeğinizle rutinler oluşturmanıza katkı sunabilir. 
 • Bebeğiniz ilk aylarda 20-30 cm.’ye kadar görebilir. Büyük resimli, renkli ve yumuşak kitapları onun da görebileceği şekilde okuyabilirsiniz. 
 • Bebeğinize yaptıklarınızı anlatabilirsiniz. Örneğin, o an bezini değiştiriyorsanız bezini nasıl değiştirdiğini ifade edebilirsiniz.  
 • Renkli ve eğlenceli parmak kuklaları kullanarak bebeğinizle oyun oynayabilirsiniz. Bebeğinizin kuklaları görebilmesi için yakın tutmanız oldukça önemli.  

0-6 Aylık (Yenidoğan) Bebeğiniz için Oyuncak Önerileri

Bebeğinizin ilk yıllarda en kıymetli oyuncağı sizsiniz. 😊 Sesiniz, bedeniniz, jest ve mimikleriniz, minik dokunuşlarınız; her biri bebeğiniz için eşi benzeri bulunmaz bir oyun aracı.  

Yenidoğan bebeğinizin en sık kullanacağı duyu organları görme, duyma ve dokunmadır. Bu duyu organlarına hitap eden ve bebeğiniz için güvenli olduğunu düşündüğünüz evinizdeki tüm nesnelerden faydalanabilirsiniz. Bebeğinizin görsel, işitsel ve dokunsal becerilerini geliştirmek için aşağıdaki oyuncak türlerini tercih edebilirsiniz. 

 • Çıngıraklar 
 • Farklı doku yüzeyine sahip (yumuşak, pürüzlü vb.) toplar, şekiller 
 • Müzikli & hareketli oyuncaklar 
 • Kırılmayan ayna 
 • Zıt renkleri ve örüntüleri içeren oyuncaklar (siyah, beyaz, kırmızı vb.) 
 • Kıvrımlı ve simetrik şekiller barından oyuncaklar 

Anahtar Bilgi: Oyun sırasında bebeğinizin size gönderdiği sinyalleri ve ipuçlarını takip etmeniz çok kıymetli. 

Dilerseniz bağlantıya tıklayarak bebeğinizin gelişimine katkı sunacak çeşitli bebek oyuncaklarını inceleyebilirsiniz: https://www.e-bebek.com/bebek-cingiraklari-c4415/

Bebeğiniz, onunla oynadığınız oyunların desteğiyle henüz yeni geldiği dünyayı tanımaya başlıyor. Keşfediyor ve öğreniyor. En önemlisi oyundaki etkileşiminiz sayesinde bebeğinizle kurduğunuz bağ güçleniyor ve kendisini daha huzurlu hissediyor. 😊

0-6 aylık bebeğinizle (yenidoğan) oynarken aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

Oyununuz ve eğlenceniz bol olsun!

Erken Çocukluk Eğitimcisi Feyza Yeliz Bayındır

Instagram: https://www.instagram.com/feyzayelizbayindir/

Uzm. Feyza Yeliz Bayındır

ebebek'in Erken Çocukluk Eğitimcisi

Post navigation

Bebek Çevresindeki Strese Ağlayarak Cevap Veriyor!

Bebeğim Ne Zaman Balık Yiyebilir ve En Faydalı Balıklar Hangileridir?

Bebeğinde Reflüsü Olan Annelere 10 Öneri