Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü ve Tedavisi

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü ve Tedavisi

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü

Hamilelikle birlikte vücudumuzda meydana gelen değişimleri saymakla bitiremeyiz. Bunların en başında, mineral ve vitamin depolarımızın gebeliğin ilerleyen safhalarında iyice azalması gelir.

Bebeğiniz, içinizde büyüdükçe sizden aldığı her besin sizin deponuzu azaltacaktır.

Bunun için gerek yiyeceklerle gerekse dışarıdan takviyelerle eksikliklerinizi tamamlamanız gerekir. Bunun sonucu olarak hamilelikte kan değerleri düşüklüğü, başka rahatsızlıklara da yol açabilir.

Hamilelikte takip edilmesi gereken en önemli mineral demirdir. Demirin vücudumuz için önemini, eksikliğinin yol açacağı sorunları ve çözüm yollarını kısaca açıklayalım.

Kansızlık (Anemi) Nedir? Hamilelikte Kansızlık Neden Sık Görülür?

Anemi çeşitleri arasında en yaygını olan demir eksikliği, özellikle Türk toplumunda çok yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Kadınlar, erkeklere oranla daha fazla demir eksikliği şikayeti çekerler.

Bunun sebebi düzenli olarak görülen aşırı adet kanaması, sık aralıklarla yapılan doğum, kürtaj, emzirme ve bağırsak parazitleri gibi kadınlarda demir ihtiyacını artıran durumların yaşanmasıdır.

Bunun yanında aşırı çay kahve tüketimi, demir deposu olan etin fazla pişirilmesi gibi demir emilimi açısından yanlış beslenme, kansızlığın bir başka sebebidir.

Peki, hamilelikte kan değeri düşüklüğü nedir?

Kansızlık, kandaki hemoglobin değerinin düşüklüğü demektir. Hemoglobin, vücutta oksijenin kan yoluyla hücrelere taşınmasını sağlayan bir proteindir. Demir minerali hemoglobinin yapı taşıdır. Alyuvar oluşumunda yeterli hemoglobin olmaması demir eksikliğine yol açar.

Eğer deponuzda yeteri kadar demir varsa alyuvar üretiminde vücut önce orayı kullanır; fakat zamanla deponuzu doldurmazsanız ciddi demir eksikliği rahatsızlığı çekersiniz.

Gebelerde demir eksikliği neden olur? Gebelerde demir eksikliğine bağlı anemi çok yaygındır.

Gebeliğin ilk yarısında bebeğe daha fazla kan pompalanması için kadının vücudundaki kan miktarı %50 artar. Bu, alyuvar oluşumunun artması, dolayısıyla demire olan ihtiyacın da artması demektir.

Bu yüzden gebe kalmadan önce demir deponuz ne kadar dolu olursa olsun, ya besinlerle ya da ilaçlarla mutlaka dışarıdan demir takviyesi yapılması gerekir.

Demir mineralince zengin yeterli besin alınmaması, hamileliğin başlangıcında yeterli demir deposunun olmaması veya bebeğin gelişimi ilerledikçe annenin depolarını hızla tüketmesi ve folik asit yetersizliği gibi durumlar gebelikte demir eksikliğine sebep olabilir.

YouTube video

Kansızlık Belirtileri Nelerdir? Tedavisi Nasıldır?

Hamilelikte kan değerleri düşüklüğünün çok sık görüldüğünden bahsettik. Peki, bu değerlerin düşük olup olmadığını en iyi nasıl anlarız? Demir eksikliği olan vücut, genelde aşağıdaki şikayetlere sahiptir.

 • Yorgunluk, güçsüzlük,
 • Cilt solgunluğu,
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, baygınlık,
 • Konsantrasyon bozukluğu,
 • Anlama ve algılama güçlüğü,
 • Çarpıntı, nefes darlığı,
 • Zayıf bağışıklık sistemi,
 • El ve ayaklarda uyuşma,
 • Saç ve tırnaklarda güçsüzlük,
 • Dudak çevresinde ve ağızda yaralar,
 • Sinirlilik hali,
 • Eklem yerlerinde ağrı,
 • Toprak, kireç, tebeşir, buz gibi yiyecek dışı şeyleri yeme isteği.

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü ve Tedavisi

Bunlar genelde hemen hemen her hamilede görülen belirtilerdir; fakat demir eksikliğinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını anlamanın en kolay yolu kan tahlili yaptırmaktır.

Bunların bir kaçı sizde var ise mutlaka doktorunuzdan kan tahlili isteyin. Demir eksikliği kan tahlilinde kolayca saptanabilir ve tedavisi çok basittir.

Kan değerlerinize göre doktorunuz, sizden ya beslenmenizde düzeltme yapmanızı, ya da ağır bir demir eksikliği yaşıyorsanız ilaç ile takviye yapmanızı isteyecektir.

 • Gebelerde, demir deposu dolu olduğu halde genelde dışarıdan demir takviyesi yapılır. Bunun sebebi, gebeliğin ilerleyen aşamalarında demir deposunun hızla bebek tarafından boşaltılacağı ve doğumun risksiz geçmesi durumunda bile bir miktar kan kaybına uğranacağıdır.
 • Genelde doğal doğumda (normal doğum) yaklaşık yarım litre, sezaryenle yapılan doğumda ise yaklaşık bir litre kan kaybı olur. Kan kaybı demek demir mineralinin vücuttan eksilmesi demektir. Bu yüzden, doktorunuz her ihtimali düşünmek zorundadır ve doğumda istenmeyen bir durum olması durumunda demir depolarınızın dolu olması için önlem almak isteyecektir. Bu sebepten doktorunuz, genelde hamileliğin 5. ayından itibaren demir ilacı takviyesi verir.
 • Demir ilaçlarını doktorunuza danışmadan kendiniz almamalısınız. Değerlerinizin ne olduğunu bilmeden yapılan aşırı demir ilacı kullanımı, demir değerlerinizin çok fazla yükselmesine sebep olur. Bir şeyin az olduğu kadar fazla olması da zarardır ve kalp rahatsızlıkları, diyabet, hemakromatoz, siroz gibi hastalıklara davetiye çıkarır.
 • Burada dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da bu ilaçların kabızlığa yol açmasıdır. Bunun için lif yönünden zengin sebze, meyve ve bakliyat tüketmeniz gerekir. Ayrıca kabızlığa en iyi gelen şey sudur. Bunun yanında dışkı rengi koyulaşır hatta siyaha dönebilir. Bu da demir ilacının bir başka yan etkisidir ve sağlık açısından hiçbir zararı yoktur.

Hamilelikte uzak durmanız gereken 10 şey konulu makalemizi inceleyebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/hamilelikte-uzak-durmaniz-gereken-10-sey/

Hamilelikte Kansızlığın Yol Açtığı Tehlikeler Nelerdir?

Hamilelikte kan değerleriniz ciddi boyutlarda düşük değilse, doktorunuzun yönlendirmesi ile demir değerinizi yükseltebilir ya da sabit tutabilirsiniz.

Peki, hamilelikte kansızlık bebeğe zarar verir mi?

Demir eksikliğiniz olması gereken değerlerin çok altındaysa erken doğum, düşük doğum ve bebekte gelişim geriliği gibi riskler oluşur. Ayrıca doğum sırasında anne risk altında olur ve doğum sonrası annenin iyileşmesi daha uzun sürer.

Hamilelikte Kan Değeri Düşüklüğü Nasıl Giderilir?

Demir eksikliği yani kansızlık, tedavisi çok zor olmayan bir rahatsızlıktır. Eğer doktorunuz kan değerlerinizin aşırı düşük olduğuna karar verdiyse size ilaç tedavisi verecektir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi hamilelikte kan değerleri düşüklüğü olmamasına rağmen doktorunuzun yönlendirmesiyle demir takviyesi kullanmanız gerekebilir. Bunların dışında vücudunuzdaki demir deposunu yiyeceklerle de destekleyebilirsiniz.

Beslenme bu aşamada çok önemlidir. Demir eksikliğinin yaygın olmasının en büyük sebebi yanlış beslenmedir.

Önemli olan sağlıklı beslenirken demir emilimini azaltan yiyecekleri bir arada kullanmamaktır. Bunun için şunlara dikkat edebilirsiniz:

 • Demir, besinlerde hem ve hem olmayan şekilde bulunur. Hem demirin vücuttaki emilimi, hem olmayan demire göre daha yüksektir. Hem demir hayvansal gıdalarda bulunur. Bunlar kırmızı et, sakatat, tavuk, hindi, balık ve kabuklu deniz ürünleridir. Hem olmayan demir ise hem hayvansal hem de bitkisel gıdalarda; genelde tahıl, tohum, meyve ve sebzelerde bulunur.
 • Kuru meyveler, yumurta sarısı, sakatat, et grupları, tahıllar, tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler ve baklagiller demir minerali açısından zengindir.
 • Turunçgiller, yeşil yapraklı sebzeler, domates, kivi, avokado, şeftali, elma ve muz demir emilimini artıran yiyeceklerdir.
 • Sakatat demir açısından çok zengindir; fakat hamilelik süresince tüketilmemesi gerekir.
 • Kuru meyveler demir yönünden zengindir.
 • Çiğ fındık, çiğ badem ve ceviz günlük almanız gereken demir miktarını karşılamada birebirdir; fakat fitik asit miktarı bunlarda çok fazladır. Fitik asit, başta demir olmak üzere kalsiyum, magnezyum, çinko, bakır gibi minerallerin vücuttaki emilimine negatif etkisi vardır. Bu yüzden bu tarz yağlı tohumları ve baklagilleri bir gece önceden 1 kaşık peynir altı suyu, yoğurt suyu veya kefir koyduğunuz suda bekletmeniz gerekir. Bu sayede fitik asit azaltılır ve mineral emilimi artar.
 • Kalsiyumun da demir emilimini azaltıcı etkisi vardır.
 • Hamilelikte kan değerlerinde düşüklük yaşamamak için besinleri demir emilimini azaltacak şekilde tüketmeyin. Örneğin, polifenol içeren çay ve kahveyi kahvaltıda içmek, yediğiniz demir yönünden zengin tüm gıdaların demir emilimini azaltır. Çay ve kahveyi yemeklerden 1 saat sonra içmenizi öneririz.
 • C vitamini demir emilimini artırır. Kan ilacınızı C vitamini içeren bir yiyecek ile almanız yine demir emilimini artıracaktır. Tabii burada şeker konusuna dikkat etmeniz gerekir. Sadece hamilelik değil, tüm yaşantınızda meyve sularını çok fazla tüketmemeye, meyveleri posasıyla yemeye çalışın. Meyve suları aşırı şeker barındırır ve bu hem sizin hem de bebeğinizin sağlığı için iyi değildir.
 • Aynı şekilde pekmez konusunda da dikkat edilmesi gerekir. Demir alacağım diye sık sık pekmez yemek vücuda fazla şeker yüklemesi yapmak demektir.
 • Kan ilacı kullanıyorsanız eğer, yemeklerden 2 saat sonra tüketmeniz önerilir.
 • Ekmeği mayasız tüketmek demir emilimini azaltır. Fermente edilmiş hamur bu açıdan daha sağlıklı olacaktır.

Demirin vücudumuz için ne kadar önemli bir mineral olduğunu ve günlük demir ihtiyacımızı karşılamak için besinlerimize dikkat etmemiz gerektiğinden bahsettik.

Hayatınıza adapte edebileceğiniz çok basit yöntemler ile hamilelikte kan değerleri düşüklüğünü engelleyebilirsiniz. Mutlu ve sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz dileğiyle…

”Beta HCG Nedir?” Konulu yazımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Beta HCG Nedir?: https://www.bebek.com/beta-hcg/

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Pika Sendromu nedir?

Hamilelik ve Reflü

Hamilelikte Egzersiz Önerileri