En İyi Bebek Maması Markası

Anne ve babaların en önem vermesi gereken konulardan birisi şüphesiz bebeğinin beslenmesi. Anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda, bazı sağlık sorunlarından ötürü bebeği anne sütüyle besleyemediğinizde veya takviye amaçlı olarak mama kullanmak istediğinizde hangi bebek mamasını seçeceğiniz konusunda seçim yapamıyor olabilirsiniz. “En iyi bebek maması hangisi?”, “Anne sütüne en yakın bebek maması nedir?” ve benzeri sorular zihninizi kurcalıyor olabilir.

Tüm bu sorulara yanıt vermek, bebeğiniz için mama seçiminizi kolaylaştırmak ve çok tercih edilen bebek mamaları ile ilgili fikir edinmenizi sağlamak amacıyla bu yazıyı derledik! Haydi, yazımızı okumaya devam edin ve detayları hemen öğrenin.

Bebek Mamaları Özellikleri
Marka Öne Çıkan Özellikler
Baby Goat Bebek Maması Keçi sütü yağı ile birlikte bitkisel olan birçok faydalı yağı da içerir.
SMA Bebek Maması Miniklerin ihtiyacına uygun olacak miktarda ve kalitede protein içeriği sağlar.
Aptamil Bebek Maması İçerdiği prebiyotikler ve postbiyotikler ile bebeklerin bağışıklık sistemini destekler.
Hipp Bebek Maması Bebeklerin boy ve kilo gelişimine olumlu katkı sağlamaktadır.
Humana Bebek    Maması GOS: Galakto-oligosakkarit ilave edilmiştir.
Bebelac Bebek Maması Karbonhidrat olarak sadece laktoz içerdiği bilinmektedir.
Golden Goat Bebek Maması Yeni Zelanda’da DGC (NZ) Ltd. tarafından kendi çiftliklerinde yetiştirilen keçilerin sütlerinden üretilmektedir.
Friso Bebek Maması D vitami ve Demir içermektedir.
Hero Baby Bebek Maması İçeriği ile miniklerinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesine yardımcı olmaktadır.
Holle Bebek Maması %100 doğal ve organiktir.

Dilerseniz, ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan biri olan ilk 1000 günde bebek beslenmesi ile ilgili videomuzu izleyebilirsiniz:

YouTube video

Bebek Maması Seçilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek maması seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Aşağıdaki maddeleri inceleyerek öğrenebilirsiniz.

 • Bebek mamasının öncelik olarak sağlık bakanlığı tarafından onaylı olması gerekmektedir.
 • Bebeğiniz için alacağınız mamanın bebeğinizin ayına, yaşına uygun olması gerekmektedir.
 • Mamayı satın almadan önce formül içeriğini detaylı bir şekilde okumanız faydalı olacaktır.
 • Bebek mamasının son kullanma tarihinin güncel olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • Organik ve temiz içerikli bebek mamalarından yana seçim yapmanız daha faydalı olacaktır.
 • Bebek mamasının anne sütüne yakın içerikte olması önemlidir.

Her anne gibi sizin de sütünüz bebeğiniz için yeterli olmayabilir veya tercihen bebek maması kullanmak zorunda olabilirsiniz. Bu noktada yukarıda bahsedilen özelliklere dikkat etmeniz önemlidir.

 1. Baby Goat Bebek Maması

baby-goat-bebek-sutu baby-goat-devam-sutu

Baby Goat Bebek Mamaları çiftliklerde yetişen keçilerin tam yağlı sütlerinden üretilmektedir. Bu sayede keçi sütü yağı ile birlikte bitkisel olan birçok faydalı yağı da içermektedir. Keçi sütünün protein, kalsiyum ve potasyum oranı yüksek olduğu için bebeklerin kemik gelişimine faydalıdır. İnek sütüne göre sindirimi daha kolaydır. Gaz problemi yaşayan bebekler için Baby Goat markası önerilmektedir.

Baby Goat 1 numaralı bebek maması 0-6 ay yenidoğan bebekler için uygundur. Baby Goat 2 numaralı devam sütü 6-12 ay, Baby Goat 3 numaralı devam sütü ise 12-36 ay arası kullanıma uygundur.

 • SMA Bebek Maması

sma-mama-comfort-1 sma-mama-iyi-geceler-2

SMA Bebek mamaları laktozsuz, optiro, comfort, iyi geceler gibi çeşitleri ile ebeveynlerin en çok tercih ettiği bebek maması markaları arasındadır. SMA global düzeyde bir popülerliğe ulaşmıştır. En çok tercih edilen bebek maması markaları arasında yerini korumaktadır. Bebek beslenmesine olan faydası ile anne ve babaların memnuniyetini kazanmıştır.

SMA bebek mamaları genel olarak bebeklerde gaz, ishal, kabızlık gibi rahatsızlıklara neden olmamaktadır. İçerdiği A, B1, B2, C, D, B12 vitaminleri ile ve anne sütüne yakın oluşu sayesinde anne ve babaların bebekleri için tercihi ettiği bebek maması markası olarak isteklerini karşılıyor diyebiliriz. ☺️

SMA bebek mamaları, Nestle’nin anne sütü üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda geliştirilmiş protein teknolojisi ile miniklerin ihtiyacına uygun olacak miktarda ve kalitede protein içeriği sağlamaktadır.

 • Aptamil Bebek Maması

 

aptamil-bebek-mamasi-1      aptamil-bebek-mamasi-4

Aptamil bebek mamaları bebeklerin bağışıklık sistemini destekleyecek, içerdiği vitamin ve mineraller ile onların gelişimine katkı sağlayacak, anne sütünün yetersiz olduğu durumlarda ya da anne sütüne takviye olarak kullanılabilecek, içerdiği prebiyotikler ve postbiyotikler ile bebeğin formül mamadan alabileceği desteği karşılayabilecek nitelikte önerilen bir diğer bebek maması da Aptamil!

Deneyen bebeveynler Aptamil bebek mamalarının bebeklerin boy ve kilo gelişimine de olumlu katkı sağladığını söylemekte..

aptamil-bebek-mamasi-deneyen-yorumu

aptamil-bebek-mamasi-bebeveyn-yorumu

Elbette ki her mama her bebekte aynı etkiyi gösterecektir diye kesin bir kaide yoktur. Doktorunuzun tavsiyesi ile bebek maması tercihinizi yapmak her zaman daha doğru bir yol olacaktır.

 • Humana Bebek Maması

humana-bebek-mamasi-1humana-bebek-mamasi-3

Almanya’da üretilen Humana Bebek Mamaları hassas işleme teknoloijsi, GDO’suz doğal beslenme, 600’den fazla kontrol, 60 yılı aşan deneyimi ile anne sütü ile beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda miniklerin beslenmesi için hazırlanmaktadır. İlk 6 ay Humana 1, 6. aydan sonra Humana 2, 10. aydan itibaren ise Humana 3 devam sütü kullanılması önerilir.

Humana 1 bebek mamaları içeriğinde aşağıdakiler bulunmaktadır;

 • GOS: Galakto-oligosakkarit ilave edilmiştir.
 • Uzun Zincirli PUFA: Uzun zincirli çoklu doymamış yağ asitleridir. (Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri)
 • Nukleotid ilave edilmiştir.
 • Kullanılabilir karbonhidrat olarak sadece laktoz içerir.

Humana 2 ve Humana 3 bebek mamaları içeriğinde aşağıdakiler bulunmaktadır;

 • GOS: Galakto-oligosakkarit ilave edilmiştir.
 • Omega 3 yağ asitleri içerir.
 • D Vitamini ilave edilmiştir.

Bebek mamalarını hazırlarken kullanım talimatını ve güvenlik önerilerini mutlaka okumalısınız.

 • Bebelac Bebek Maması

bebelac-gold-bebek-mamasi-1bebelac-bebek-mamasi-3

Bebelac Bebek Mamaları da anne sütüne en yakın olan bebek maması markalarından birisidir. Bebelac ve Bebelac Gold olmak üzere çeşitleri bulunmaktadır. Bebelac Gold Bebek Mamalarının fermente edilmiş (mayalanma olarak adlandıran işlem) olmasından ötürü tüketildiğinde sindirimi de kolaylaştırmaktadır. Bebeğinizde kabızlık veya gaz gibi problemlere sebep olmamaktadır. Fermente işlemi ile birlikte zararlı maddeler, bakteriler veya mikroorganizmalar ısı yolu ile uzaklaştırıldığı için faydalı bakteriler miniğinizin ihtiyaç duyabileceği minerallerin ve vitaminlerin emilimini artırmaktadır. Doğumdan itibaren kullanılabilmektedir.

Bebelac Bebek Mamalarının karbonhidrat olarak sadece laktoz içerdiği bilinmektedir. İlave olarak şeker içermemektedir, sadece süt şekeri olarak bilinen laktoz hali hazırda anne sütünde doğal olarak bulunmaktadır. Ürünlerin arkalarında bulunan “şeker” bilgisi laktozu ifade etmektedir ve yönetmelik gereği bu ifade paket üzerinde yer almaktadır.

Bebelac Bebek Mamalarını ebebek’ten hızlıca alabilirsiniz. 

 • Golden Goat Bebek Maması

golden-goat-bebek-mamasi-1 golden-goat-bebek-mamasi-2

Golden Goat Bebek Mamaları bebevenylerin en çok tercih ettiği bebek maması markaları arasındadır. Keçi sütlü olması özelliği ile ön plana çıkmaktadır. Golden Goat 1, 2 ve 3 numaraları mevcuttur. 1 numara 0-6 arası, 2 numara 6 ay ve üzeri, 3 numara ise 12 ay ve üzeri bebeklerin kullanımı için uygundur.

Golden Goat Bebek Sütü, anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda, bebeklerin özel beslenmesi için uygundur ve yetkili sağlık çalışanının önerisi ile kullanılmalıdır. Golden Goat Yeni Zelanda’da DGC (NZ) Ltd. tarafından kendi çiftliklerinde yetiştirilen keçilerin sütlerinden üretilmektedir. Seçilmiş olan bitkisel yağlar sayesinde bebeklerin sağlığına destek olmayı amaçlamak için üretilmektedir. Keçi sütü proteinlerinden üretilerek, üretim sırasında hiçbir şekilde keçi sütünden ayrıştırılmadan; tam yağlı ve bütün olarak kullanılmaktadır.

İçeriğinde ilave şeker, palm yağı, soya ve nişasta bulunmamaktadır. Karbonhidrat içeriği sadece laktozdur. Keçi sütü özel protein yapısı ile sindirilmesi daha kolaydır ve bu proteinler sayesinde gaz problemlerinin yaşanmasını önlemeye destek olur. Ek olarak ise folik asit ve demir gibi bebekler için alınması gerekli vitamin ve mineraller sayesinde bebeklerin büyüme ve gelişimine yardımcı olmaktadır.

Deneyen bebeveynler Golden Goat Bebek Sütleri için gaz yapmadığını ve oldukça memnun kaldıklarını belirtmekte…

golden-goat-1-bebeveyn-yorumu

golden-goat-bebeveyn-yorumu-

Golden Goat Mamalarına ebebek’ten kolayca ulaşabilirsiniz. 

 • Friso Bebek Maması

friso-bebek-mamasi-2  friso-bebek-mamasi-3

Friso Bebek Mamaları büyüme zamanında olan bebeğinizin gelişimi için gerekli olan besin ihtiyacını karşılamak için özel olarak formüle edilmiş, bebevenylerimizin bebeği için en çok satın aldığı bebek mamaları arasındadır. Friso 1 numara 0-6 ay içerisindeki bebeklere, Friso 2 numara 6-9 ay ve Friso 3 numara 9. aydan itibaren kullanım için uygundur.

D vitamini bebeklerin kemik gelişimi için gereklidir. Demir ise bebeklerin bilişsel gelişimine katkı sağlamaktadır. Friso ise bu vitamin ve mineralleri içermektedir. Hollanda’da direkt olarak ineklerin sütünden üretilmektedir. Ek olarak karbonhidrat kaynağı sadece laktozdur. Ayrıca kolay açılır kapaklara sahip olması da bebeveynlerin Friso markasını tercih etme nedenleri arasındadır.

Bir bebeveynimiz Friso Bebek Maması için aşağıdaki şekilde fikrini belirtmiştir: friso-bebek-mamasi-deneyen-yorumı

 • Hero Baby Bebek Maması

hero-baby-bebek-mamasi-1 hero-baby-bebek-mamasi-2

Hero baby, bebek beslenme uzmanları tarafından yılar süren çalışmaların sonucu olarak geliştirilen Hero Baby Nutradefense Bebek Sütleri mükemmel içeriği ile miniklerinizin sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Hero Baby Nutradefense 1 numara doğumdan itibaren, Hero Baby Nutradefense 2 numara 6-12 ay ve Hero Baby Nutradefense 3 numara 12-36 ay arası bebeklerin kullanımı için uygundur. Hero Baby Nutradefense Bebek Sütlerinin içeriğine detaylı şekilde bakacak olursak:

Hero Baby Nutradefense İçerikleri Hakkında Detaylar
Hero Baby Nutrasense 1 Devam Sütü Taurin, nükleotid, galakto-oligosakkarit, uzun zincirli PUFA ilave edilmiştir.
Hero Baby Nutrasense 2 Devam sütü A, C, D, E, B2, B12 ve selenyum kaynağıdır. Yüksek K vitamini içerir.
Hero Baby Nutrasense 3 Devam Sütü A, E, C, B2, B12 vitaminleri, biotin, çinko ve selenyum kaynağıdır. Yüksek K vitamini içerir.

Tüm Hero Baby Mamalarına e-bebek.com üzerinden hızlıca ulaşabilirsiniz. 

 • Holle Bebek Maması

holle-bebek-mamasi-3holle-bebek-mamasi-2

En çok tercih edilen bebek maması markalarında önerimizde ise Holle Devam Sütleri yerini aldı.

Holle Bebek Devam Sütleri organik olması, %100 doğal olması ve kolay sindirime yardımcı olması ile bebeklerin sağlıkla ve huzurla büyümesine destek olmaktadır. Bebeveynler, bebeklerinin beslenmesine oldukça önem verdiği için bebek mamasının en iyisi, en kalitelisi olmasına özen gösterirler. Holle markasının da bu beklentiyi yeterince karşıladığı söylenebilir. Tüm Holle ürünleri sürdürülebilir organik üretim yapan “biodinamik çiftliklerden” elde edilen yüksek kaliteli ham maddeler ile üretilir. Hello Devam Sütleri için:

 1. Mamaları daima taze iken hazırlamanız tavsiye edilmektedir.
 2. Hazırlama aşamasında aşırı ve mikrodalga fırında ısıtmaktan kaçınmanız önerilir.
 3. Ölçüm kaşığını kullanarak hazırlamanız gerekmektedir.

Deneyen bir bebeveynimiz aşağıdaki şekilde memnuniyetini ifade etmiştir:holle-bebek-mamasi-deneyen-yorumu

Holle Bebek Mamalarına kolayca ulaşmak için linke tıklayabilirsiniz: https://www.e-bebek.com/holle-b9937

 • HİPP Bebek Maması

HİPP

En çok tercih edilen bebek maması markalarında son önerimizde ise HİPP Bebek Maması yerini aldı. HİPP devam sütleri ürünlerinin özelliklerinden bahsetmek sizlere bahsetmek isteriz.

 • Hipp 2 Organic Combiotic Devam Sütü , tamamen organik süt kullanılarak üretilmiştir, organik sütten gelen protein içeriğine sahiptir.
 • B2, C, E ve D vitamini kaynağıdır ve yüksek K vitamini içerir. İyot, biotin ve folik asit içerir.
 • Folik asit kaynağı Metafolin®’dir. Önemli uzun zincirli yağ asitleri (LCPUFA) Omega 3 ve Omega 6 ilave edilmiştir.
 • Faydalı Prebiyotik lifleri ve Probiyotik mikroorganizmaları içerir bu mikroorganizmalar bağışıklık sistemini desteklemeye ve sindirim sistemini düzenlemeye yardımcıdır.
 • Prebiyotikler ise sindirim sistemini düzenlemeye ve bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olan probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekler.
 • Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Bu ürün doğum sonrasında anne sütüyle beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda bebeklerin özel beslenmesi için uygundur. Bu ürün yetkili sağlık çalışanının önerisi ile kullanılmalıdır.
 • Anne sütü gibi tüm bebek formüleri de karbonhidrat içerir ve bebeğinizin beslenmesinin önemli bir kısmını oluşturur.
 • Karbonhidrat kaynağı olarak sadece laktoz içerir.
 • İlave şeker içermez.
 • Gluten içermez.

Tüm bebek mamalarına hemen ulaşmak için: https://www.e-bebek.com/bebek-mamalari-c3846

Bu yazımızda sizler için tercih edilen en iyi 10 bebek maması markasını inceledik. Eğer içeriği faydalı bulduysanız, bebek ürünleri ve alışveriş konulu diğer yazılarımızı da inceleyebilirsiniz: https://www.bebek.com/bebek-urunleri-ve-alisveris/

Her bebeğin özel olduğunu ve mama, devam sütlerine başlamadan önce mutlaka bebeğinizin gelişimini takip eden doktora danışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Aklınıza takılan soruları yorum olarak bırakabilirsiniz.

 

Tuğba Aydoğan

bebek.com İçerik Editörü

Post navigation

Bir yanıt yazın

Lohusalıkta Yapılmaması Gerekenler Listesi!

Emziren Annenin Yapması Gereken 10 Şey!

0-3 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni