Zekaya besin takviyesi

Birçok çocuk ihtiyaç duyduğundan fazla yemek yiyor. Çocuk obezite oranının yükselmesi bunun bir göstergesi. Tüketilen yiyecekler genelde fast-food tarzı, kalori yüklü ve besin değeri düşük yiyecekler. Yapılan araştırmalara göre, çocuklar zeka arttırıcı özelliği olan en önemli besin kaynaklarını yeterince tüketmiyorlar. Zeka gelişimlerini sağlıklı tamamlamak ve obeziteden korunmak için başlıca hangi yiyeceklere ihtiyaçları olduğunu biliyor musunuz?
 
* Kalsiyum
Dört ila sekiz yaş arasındaki çocukların üçte biri yeteri kadar kalsiyum almıyor. Fazla meyve suyu tüketmek ve çok az süt içmek bunun sebeplerinden. Kalsiyum, çocukluğun ilk dönemlerinde gerçekleşen kemik gelişimi açısından en önemli besin maddelerinden biri. Eksikliği gelişimi etkileyebilir, özellikle kız çocukların ileriki yaşlarında osteoporoz riskini arttırabilir. 
Hangi yiyeceklerde bulunuyor?
Peynir, yoğurt, süt, yumurta, tahıl, soya sütü.
Tavsiyeler
Bebeğiniz bir yaşındayken anne ya da inek sütünü reddederse, üstüne gitmeyin. Bir süre sonra tekrar deneyin. Sütünün içine bir kaşık tatlandırıcı aroma atmanız durumu değiştirebilir. Ayrıca sık sık yoğurt (sütten daha çok kalsiyum içerir) ve kalsiyum dolu başka yiyecekler yedirmelisiniz. 
 
* E vitamini
Sekiz yaş altı çocukların yüzde 80’i günlük E vitamini ihtiyaçlarını aldığı besinlerle karşılayamıyor. Suçlu, E vitamini açısından yetersiz olan yağsız ve az yağlı yiyecekler. Yağsız ve az yağlı yiyeceklerin antioksidan etkileri ve hücre koruma görevleri vardır.
Hangi yiyeceklerde bulunuyor?
Avokado, fındık, fıstık ezmesi, ay çekirdeği, bitki yağları, domates sosu, buğday, ıspanak.
Tavsiyeler
Birçok tahıl E vitamini içerir, yine de kontrol etmekte fayda var. Etiketlerinde “doğal” yazan tahıllara ekstra vitamin ve mineral eklenmediğini aklınızda tutabilirsiniz. Zeytin ya da mısır yağıyla yapılan az yağlı salata soslarını tercih edin (yağlıları seçecekseniz, porsiyon büyüklüğünü ayarlamayı unutmayın). 
 
* Lif
Lif, sindirim sistemi için oldukça yararlı olmasının yanında tok tutma özelliğiyle tanınır. Lif açısından zengin içerikli yiyecekler çocuğunuzu ileride birçok kronik hastalığa karşı koruyacaktır. Çocukların günlük lif ihtiyacının 19-25 gram olduğu söylense de, daha gerçekçi bir sonuç için “5 kuralı” uygulanmalıdır: İhtiyacı olan gramajı öğrenmek için çocuğunuzun yaşının üzerine 5 koyun. Örneğin, çocuğunuz dört yaşındaysa, günde en az 9 gram lif tüketmeli demektir. Bu da, tam tahıllı iki dilim ekmek ve yarım kâse çilek anlamına geliyor.
Hangi yiyeceklerde bulunuyor?
Meyveler (böğürtlen, ahududu, armut, portakal ve elma en iyileri), çok tahıllı hububatlar, bezelye, mercimek, tam tahıllı ekmek, makarna, patlamış mısır, fındık, taze bezelye.
Tavsiyeler
Kahvaltıda tüketilen tahıllı gevrekler çocukların günlük lif ihtiyaçlarını karşılamanın iyi yoludur. Her öğünde en az 5 gram lif içeren tahıl tüketmeye çalışın. Gevrekleri, çocuğunuzun en sevdiği yiyeceklerin içine karıştırabilir, meyvelerle süsleyebilirsiniz. Her öğünde en az bir tam tahıllı yiyecek tüketmek idealdir. Çocukların hoşuna gidecek başka bir öneri: Bir çorba kaşığı humusu hamurun üzerine koyarak üçgen şekillerde servis edin (iki çorba kaşığı humus yarım kâse çilekten daha fazla lif içerir).
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı