Yenidoğan Bebeklerde Göz Muayenesi

Her yeni doğanın temel oftalmolojik (göz) muayenesinin yapılması çok önemlidir. Bu sayede ileriki çocukluk ve hatta erişkin döneminde görülebilecek birçok problem en başında tedavi edilebilir.

Yeni doğanda saptanabilecek birçok muayene bulgusu olabilir. Bunlardan birincisi yeni doğanın göz kapaklarında ödemdir. Özellikle normal yolla doğmuş bebeklerde görebileceğimiz subkonjoktival hemoraji ( yani gözün beyazındaki küçük kanama odakları) yaklaşık 10 gün içinde kendiliğinden iyileşecektir. Diğer önemli bir nokta da yeni doğanın konjoktivitleridir ( beyaz kısmın iltihabi hastalığı). Bu durumda göz kırmızı, akıntılı ve kapak ödemiyle birliktedir. Yapılması gereken bir göz hekiminin yaptığı ayırıcı tanıdan sonra enfeksiyonu oluşturan patojene karşı doğru ilaçla tedavidir. Tedavide gecikme gözde kalıcı hasara neden olabilir.

Yeni doğanda rastlanabilecek diğer önemli anormal bulgular ise göz dibi ile alakalı olanlardır. Burada normalde kırmızı olması gereken göz dibi refleksinin beyaz olması, bebeğin göz dibinin acilen ayrıntılı bir şekilde muayene edilmesini gerektirir. Retinobalstom ( gözdeki bir tümör çeşidi) acilen ekarte edilmesi gerekir.
Retinobalstom ayırıcı tanıda ekarte edildikten sonra sırada beyaz reflenin ( lökokori) diğer nedenlerinin araştırılması gerekir. En sık lökokori nedenlerinden biri de konjenital ( doğumsal ) katarakttır. Vitreus ( camsı cisim), retina gibi diğer göz yapılarının hastalıklarına bağlı olarak da beyaz refle bulgusu saptanabilir. TORC + 1 grubu enfeksiyonları teşhis edilirse gözlerin ayrıntılı muayenesi kaçınılmazdır.

Kolobom denilen göz dokusunun embriyonal gelişim sürecinde ( anne karnındaki süreç) gelişebilecek doku eksiklikleridir. Bu durumda bir veya birçok göz dokusunun gelişimi eksik kalmıştır. Muayenede bu kolobomların saptanması bebeğin sistemik başka problemlerinin de olabileceğinin alarmını verecek ve sistemik muayeneyi yönlendirecektir.

Burada sağlam yeni doğanın temel muayenesi üzerinde durduk. Prematüre yeni doğanın göz muayenesi çok önemlidir ve ayrı bir başlık altında ayrıntılı olarak ele alınmalıdır.

Op. Dr. Tolga BİRGÜL Doğan Hastanesi
Göz Hastalıkları Uzmanı
Tel : 624 34 34
Fax : 579 84 71

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı