Yenidoğan bebekler için tavsiyeler

Uzman Psikolojik Danışman ASLI BOZBEY AKALIN bir bebeğin doğumuyla genişleyen ailenin yaşadıklarını anlatıyor.

Ne güzel bir telaştır o… Bebek odası hazırlığı, isim arayışı, heyecan içinde gidilen doktor randevuları, dünyanın en zevkli alışverişleri, uykusuz geceler, hayaller ve daha neler neler… Nihayet geri sayım bitmiş, mutlu sona ulaşmaya, dünyanın en güzel bebeğine kavuşmaya dakikalar kalmıştır. Ve nihayet prensesiniz – prensiniz kucağınızdadır.

İşte o andan itibaren bambaşka bir dünyaya adım atarsınız. Tarifsiz duygular, hamileliğin bittiğine inanamama, endişe, coşku, hepsi birbirine karışmıştır artık. O güne kadar yaşadığınız düzene, yaşama elveda deyip yeni bir hayata yelken açarsınız o andan itibaren. Bir çift değil, ailesiniz!!!

Bebeğin aileye katılmasıyla birlikte geniş aile içindeki dengeler de değişmeye başlar. Dedeler, neneler, dayılar, amcalar, halalar yeni statülerinin keyfini çıkarmaktadır. Bebeğin aileye katıldığı ilk günlerde herkes mutluluk sarhoşudur. Çoğunlukla anne / babanın, özellikle de annenin yoğun duygularının kimse farkında değildir. Oysa ki O hayatındaki bu büyük değişime uyum sağlamanın yollarını aramaktadır için için.

Çoğu kez anneanne/babaanne ilk günlerde taze anneye yardımcı olmak için hep yanı başındadırlar. Bu bulunmaz bir nimet olduğu kadar bazen istenmeyen çatışmalara da zemin hazırlayan bir durumdur. Anneanne/babaanne deneyimlerini bebek bakımında kullanmak ve anneyi de bu doğrultuda yönlendirmek isterler. Çünkü taze anne büyüklere göre deneyimsizdir ve kaç yaşında olursa olsun onların çocuğudur. Hem doğruları göstermek de büyüklerin görevidir. Bu durum zamanla ilişkileri germeye ve bozmaya başlayabilir. Bunun önüne geçebilmek için, doğumdan önce, herkes sakinken, “ Anneciğim, bebek doğduktan sonraki süreçte en çok size ve deneyimlerinize ihtiyacım olacak. Ancak müsaade ederseniz, okuduklarım, doktorumuzun önerileri, arkadaşlarımın paylaşımları ve tabii ki sizlerin deneyimleri/önerilerinden yola çıkarak özümsediğim yöntemleri kullanarak bebeğimi yetiştirmek istiyorum. “ gibi bir konuşma yapmak, ileride yaşanabilecek krizlerin etkisi azaltabilir, hatta krizleri önleyebilir. Kriz yaşanacaksa bile bebek gelmeden yaşanması daha az yıpratıcı olur ve bebek gelene kadar krizin etkileri sindirilmiş olur.

Aile olarak sınırlarınızı belirlemek her zaman önemlidir. Aksi takdirde çatışmalar kaçınılmazdır. Siz ebeveynliğe adım attığınızda anne /babalarınız, dede, nene olmaktan duydukları gurur kadar, bu geçiş ve değişimin yarattığı farklı duygularıyla yüzleşmeye çalışırlar. Daha dün bacaklarına sarılan minikleri, anne/baba olmuştur artık. Bir adım daha öteye gitmiştir artık. Çocukları evlenip evden ayrılırken yaşadıkları şaşkınlık, heyecan vb. duyguları yeniden yaşarlar. Yeni duruma alışmak ve uyum sağlamak pek çok insan için hiç de kolay olmaz. Biraz zaman alır.

Bebekli yaşama alışmaya çalıştığınız, evliliğinizin de yeni bir evreye geçtiği bu dönemde, onları bu sürecin ne çok dışında tutmak, ne de tamamen içine almak akıllıca olmaz. Kendi aileniz için belirlediğiniz düzene uyum sağlamalarını beklediğinizi kibarca hatırlatarak bu geçişi daha huzurlu yaşamanız mümkün olabilir. Bunu uygulamak söylendiği kadar kolay olmasa da, yakınlarımızın huyunu/suyunu bildiğimizden bu isteğimizi karşı tarafa uygun bir dille, onları mümkün olduğunca kırmadan iletmenin uygun bir yolunu bulabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı