Yazın plajda bebek güvenliği ve oyunlar

Çocukluğunuzda, plaja gitmenin ne kadar eğlenceli bir macera olduğunu bir hatırlayın. Artık bir bebeğinizin olması plaja gitmenize engel olmamalı. Aksine ailece kumsaldan büyük bir keyif almanız mümkün. Güneşten, denizden ve kumdan bebeğinizle birlikte güven içinde faydalanmanız gereken ipuçları ve öneriler bu yazıda!

Kumsal Keyfi
Bebeğiniz parmaklarının arasından akıp giden kumlarla oynamaktan çok zevk alacaktır. Bu yüzden onu kumsalda serbest bırakın ve kumların ıslaklığıyla kuruluğunu dokunuşlarıyla keşfetme özgürlüğünü yaşamasına izin verin.

Dalgalara Merhaba
Bebeğinizi kucağınıza alın ve denizin kıyısına inin. Birlikte dalgaların ritmik sesini dinleyip tuz kokusunu soluyun. Eğer su çok soğuk değilse ayaklarını suya sokarak denizi hissetmesini sağlayın.

Oyuna Devam
Bebeğinizin yanına oturun ve kovasını doldururken küreğini kullanmasına yardımcı olun. Birlikte kumdan kale yapın ve sonra onu yıkmasına izin verin. Birlikte tekerlemeler söyleyin, kumlara uzanıp bulutları izleyin.

Deniz topuyla eğlenceli anlar
Canlı renklerde bir deniz topu alın ve sonra bebeğinize doğru yuvarlayın. Onu topu kucaklamaya çalışırken izlemek çok keyifli olacağına emin olabilirsiniz!

Çiçekler ve hayvanlar
En yakınınızdaki kayalıklara yürüyün ve gördüklerini ona açıklayın. Suya dokunmasına ve kayaların üzerindeki yosunları hissetmesine izin verin. Suyun içindeki hayvanları ona tanıtın ve eğer çocuğunuz yeterince büyükse suyun içinde bir şeyler yakalamaya çalışın ve iyice inceledikten sonra suya bırakın.

Deniz Kabukları
Sahil boyunca yürüyüş yapın ve hoşunuza giden taşları ve deniz kabuklarını toplayıp, çocuğunuzla birlikte inceleyin. Böylece çocuğunuzun dokunuştaki farklılıkları hissedip renk ve görünüşteki değişiklikleri ayırt etmesine olanak verin. Beğendiklerini ayırıp, birlikte geçirdiğiniz güneşli günlerin hatırası olarak saklamasına izin verin.

Sahilde Güvenlik
• En az 25+ koruma faktörlü güneş kremini tüm vücuduna sürmeden güneşe çıkmasına izin vermeyin.
• Şapkasız dışarı çıkarmayın.
• Susuz kalmasını önlemek için düzenli aralıklarla sıvı almasını sağlayın.
• Direkt olarak güneş ışığının altında oturmadığından emin olun.
• Gölgede otururken bile terleyip terlemediğini kontrol edin.
• Siz yanında yokken deniz/havuz kıyısında bulunmasına izin vermeyin. Bebekler ve çocuklar çok sığ sularda bile boğulabilir bu yüzden çok daha dikkatli olmalısınız.
• Yerde bulduğu herhangi bir şeyi; taş, deniz kabuğu vs. ağzına atmasına izin vermeyin.

Derleyen: Ilgaz Kocaoğlan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı