Yaz hastalıklarına karşı tedbir alın

Soğuk kış günleriyle birlikte çocukların sıklıkla yakalandığı grip, nezle gibi hastalıklar da geride kalmaya başladı. Ancak yaz aylarında da ishal, güneş çarpması gibi rahatsızlıklar çocukları tehdit ediyor. Biz de yaza girmeye hazırlandığımız şu günlerde yaz hastalıkları ve alınması gereken tedbirler hakkında Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Serap Turan ile söyleştik.

bebek.com: Yaz aylarında en sık olarak rastlanan hastalıklar nelerdir?
Dr. Serap Turan Yazın başlamasıyla birlikte soğuk algınlıklarında, öksürüklerde, nezle ve griplerde azalma oluyor.Bunun yerine daha yeni ve farklı hastalıklar görülüyor. Bu hastalıklar içinde en çok ishale rastlanıyor. Bunun dışında havaların çok sıcak olmasına bağlı olarak güneş çarpmaları vakaları görülüyor. Ayrıca arı ve böcek sokmaları da sık olarak rastladığımız rahatsızlıklar arasında yer alıyor.

bebek.com: İshal vakalarının çok sık görülmesinin sebepleri nelerdir?
Dr. Serap Turan Genellikle mikrobik ishal görülüyor. Pis sulardan, iyi yıkanmamış salata gibi besinlerden veya tavuk, mayonez, ketçap gibi gıdalardan bulaşıyor. Ayrıca yaz aylarında havuzdan mikrop kapma sonucu ishal olan hastalarla karşılaşıyoruz.

bebek.com: Çocukların bu hastalığa yakalanmaması için alınması gereken önlemler nelerdir?
Dr. Serap Turan Öncelikle mümkün olduğu kadar dışarıdan yiyecek alınmaması gerekiyor. Özellikle taze satılan yiyeceklerin çocuklara alınmaması gerekiyor. Dışarıdan alınan meyve ve sebzeler çok güzel yıkanmalı. Suları kaynatıp soğutarak içmekte yarar var. Çocuklarla havuza gidilecekse mutlaka iyi klorlanmış olanlar tercih edilmeli ve çocukların su yutmaması sağlanmalı.

bebek.com: Çocuklar ishal olduğu takdirde ailenin dikkat etmesi gereken noktalar nelerdir?
Dr. Serap Turan Günümüzde ishal sırasında yapılması gereken ilk iş, beslenmenin kesilmemesi ve kusmaya rağmen sıvı desteği verilmesi olarak kabul ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü oral rehidrotasyon denilen sıvıların ağızdan verilmesini öneriyor. Hazır tuz ve şekerden oluşan solüsyonların Türkiye´de çeşitli örnekleri var. 1 litrelik kaynamış ılınmış içme suyun içine bir poşeti dökerek hazırlanıyor. Her ishal çıkan dışkıdan sonra, eğer çocuk 2 yaşın üstü ise bu solüsyonun 1/4´ü kadar (250 ml.), 2 yaşın altında ise bunun yarısı kadar (125 ml.) verilmesi gerekiyor. O dönemde beslenmeden önce sıvı desteği önem kazanıyor. İshali durdurucu antiseptik tarzı ilaçları kullanmamak daha doğru. Aksi takdirde dışarı atılması gereken mikroplar bağırsak içinde kalıyor ve bu durum da ileride bağırsak iltihaplarına sebep olabiliyor.

bebek.com: Doktora başvurulması gereken durumlar nelerdir?
Dr. Serap Turan Şiddetli ve su şeklinde, günde 4 – 5 kere, 24 saatten fazla süren ishal durumunda, herhangi bir zamanda dışkının içinde kan ya da sümüksü materiyal bulunması halinde, çocuğun içinde hiç bir şey tutamayacak şekilde sürekli kusmasında ve 6 aylıktan ufak bebeklerin ishalinde doktora başvurulması gerekiyor. Önlemlere rağmen ortaya çıkan sıvı kaybı bulgularından söz etmek gerekir. Günde degiştirilen ıslak bezlerin sayısının yarıya inmesi, bebeklerde gözyaşının olmaması, ağzın ve dudakların çok kuru olması, bebeklerde bıngıldağın çökük durması halinde çocuk susuz kalmış kabul edilir. Bu durumda doktora giderek gerekirse damardan serum verilmesi sağlanır.

bebek.com: Yazın çok sık görülen güneş çarpmaları hakkında bilgi verir misiniz?
Dr. Serap Turan Yaz aylarında en çok görülen hastalıklar arasında yer alan güneş çarpması dış etkenler sonucu oluşan rahatsızlıkların başında geliyor. Özellikle çok sıcak günlerde, havadaki nemin etkisiyle terlemenin zor olduğu zamanlarda, güneş ışınlarının en güçlü olduğu öğle saatlerinde ve rüzgar olmadığı durumlarda olabiliyor. Ayrıca arabanın içinde uzun süre kalırlarsa görülebiliyor. Böyle bir durumda aşırı sıvı kaybına bağlı olarak çocuğun ateşi çıkıyor. Ayrıca baş ağrısı ya da dönmesi oluyor.

bebek.com: Böyle bir durum karşısında ailelerin alması gereken önlemler nelerdir?
Dr. Serap Turan Böyle bir durumda çocuğa bol bol sıvı verilerek, elbiselerin derhal çıkartılması ve soğuk bir ortam yaratılması gerekiyor. Sıvı kaybının tolere edilmesi büyük önem taşıyor. Ayrıca çocuklar ılık duşa sokularak rahatlatılabilir. 40 dereceyi bulan bir ateş söz konusu olduğunda doktora başvurulması gerekiyor.

bebek.com: Son olarak, böcek sokması vakalarının sık görüldüğünü belirttiniz. Böyle bir durumla karşılaşan aileler neler yapmalılar?
Dr. Serap Turan Arı ve böcek sokmasından sonra kızarıklık, kaşıntı 24 saat içinde geçiyorsa bu durum karşısında telaş edilmesine gerek yok. Endişelenmeden önce yapılması gerekenler var. Oradaki zehirin alınması gerekiyor. Piyasada satılan negatif basınçlı pompalar var. Bunu soktuğu kısma koyup negatif basınç uyguladığınızda arı, akrep, yılan sokmalarında ordaki zehiri alıyor. Ayrıca reaksiyon yerinin şişmemesi için buz uygulanmalı ve alerjiye karşın bir losyon sürülmeli. Ancak alerjik bir durum varsa, çocuğun yüzünde gözünde şişmeler varsa hiç vakit geçirmeden doktora başvurulmalı.

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu