Genel

Yaz aylarının derdi: isilik

Sıcak havalar hepimizi etkiliyor. En çok da bebekleri. En sık görülen sorunlardan biri de isilik. Basit ve önemsiz görünse de hem bebekleri hem de anneleri etkiliyor.

bebek.com: İsilik Nedir?
İsilik (miliaria) özellikle yaz döneminde sıcağın ve aşırı nemin etkisiyle özellikle vücudun kıvrım bölgelerinde görülen kızarıklık ve kabarcıklarla karakterize döküntülerdir.

bebek.com: İsilik neden oluşur?
Ter bezlerinin salgılarının deriye boşaldığı yerlerde tıkaçların oluşmasından ve ter salgısının deri altında kalmasından oluşur.

bebek.com: Bebeklerde daha sık görülmesinin sebepleri nelerdir?
Bebeklerin deri yapısının inceliğinden ve hassasiyetinden kaynaklanan yapısal bir meyil söz konusudur. Bunun üzerine sık yıkanmama, terli kalma, kalın giydirme gibi durumlar eklenirse lezyonlar çok daha kolay meydana gelir.

bebek.com: Önlem alınmazsa tehlikeli bir durum oluşturur mu?
Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir.

bebek.com: Aileler tarafından alınması gereken tedbirler nelerdir?
Bebeğe mutlaka her gün duş aldırılması, ince ve teri çekecek kıyafetler giydirilmesi, buna rağmen şikayetlerde gerileme olmazsa hemen doktora görülmesi gerekir.

bebek.com: Nasıl tanı konur?
Tanısı, hekim muayenesi ile koyulur. Ayrıca bir laboratuar testine gerek yoktur.

bebek.com: Nasıl bir tedavi izlenir?
Lezyonların yaygınlığına ve şikayetlerin şiddetine göre serinletici losyonlar, gereğinden antihistaminikli şurup ve kremler kullanılabilir. Tedavinin hekim kontrolünde başlatılması doğru olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu