Yaz aylarında hamilelik

Hamilelik zor bir dönem. Hele de yaz aylarına denk geliyorsa! Ancak bazı noktalara dikkat ederek sıcak günleri sorunsuz atlatmanız mümkün. Hisar Intercontinental Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Müge Harma’nın önerileri ile keyifli bir yaz dönemi sizi bekliyor.

bebek.com: Anne adayları yaz aylarında dışarı çıkarken hangi noktalara dikkat etmelidir?
Doç. Dr. Müge Harma: Anne adayları yaz aylarında dışarı çıkarken ince giysiler giymeli, güneşin dik geldiği saatlerde çıkması mecburi ise muhakkak güneş koruyuculuğu yüksek faktörlü kremler cilde sürülmeli, şapka takılmalıdır. Yürürken gölge tercih edilmelidir. Giysileri açık renkli kumaştan ve ince yapılı olmalıdır. Koyu renkli giysiler güneşi çeker ve gebenin kendini daha sıcak hissetmesine neden olur. Yazın mümkünse gebeler sabah veya akşamüstü ve akşam yürüyüşleri ile yazın keyfini çıkarabilirler; sabah 10’dan önce akşam üstü 4’den sonra. Dışarıda dolaşırken sıvı ihtiyaçlarını karşılamak için bol su içmeli ve yanlarında bulundurmalıdırlar.

bebek.com: Sıcak havalar anne karnındaki bebeği ne şekilde etkiler?
Doç. Dr. Müge Harma: Yaz aylarında vücudun sıvı ihtiyacı artacağından gerekli olan sıvı ihtiyacı karşılanmaz ise gebelikte daha sık olarak görülen idrar yolu enfeksiyonları, kabızlık, hemoroid (basur) gibi problemler ile birlikte gebeliğin erken doğum veya düşük tehtidi, oligohidramnioz (bebeğin amnion suyunun normalden azlığı), rahim içi gelişme azlığı gibi pek çok durumla karşılaşma riski artar. Bu yüzden gebelerin en az günde 8-10 bardak su tüketmesi önerilmektedir. Aşırı sıcak havalarda egzersiz yaparken15 dakika ara ile yarım bardak su tüketimi de pratik bir öneri olabilir.

bebek.com: Yaz aylarında nasıl bir beslenme programı uygulamalıdır?
Doç. Dr. Müge Harma: Düşük kalorili az yağlı yiyecekler tercih edilmelidir. Pişirme yöntemi olarak kızartma tercih edilmemelidir. Mevsim sebze ve meyvelerinden hazırlanacak salatalar uygun yiyeceklerdir. Meyve ve sebze tüketimi vitamin kürü ve sıvı alınımı açısından oldukça fayda sağlayacaktır.

bebek.com: Tatile çıkmayı planlayan anne adaylarına önerileriniz nelerdir ve seyahat sırasında hangi noktalara dikkat etmelidir?
Doç. Dr. Müge Harma: Gebelikte tatil planı yapılması kısıtlanmaz. Ancak uzun sürecek yolculuklar dolaşım sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğinden mutlaka 2 saat ara ile dolaşımı düzenlemeye yönelik kalkılmalı yürümelidir.
Uçak yolculuklarında mutlaka öncesinden doktor muayenesi yapılmalı ve rapor alınmalıdır. Gebeliğin son zamanlarında doğuma yakın dönemde uzun yolculuklar riskli olabileceğinden sakınılmalıdır.

bebek.com: Anne adayları denize girebilir mi? Olumlu, olumsuz yönleri nelerdir?
Doç. Dr. Müge Harma: Anne adayları için ideal sporlar yürüyüş ve yüzmedir. Yüzme sporu vücudun tüm adale sistemini çalıştıracak dolaşım sistemi üzerinde olumlu etki oluşturacaktır. Suda yapılacak su jimnastiği de fayda sağlayacaktır. Yüzme ayrıca terleme ve sıcak hissini de azaltacaktır. Ancak denize veya havuza girerken dikkat edilmesi gereken kurallar suyun temizliğinden emin olmaktır. Temiz olmayan sular genel olarak enfeksiyona neden olabilmektedir.

bebek.com: Güneşlenirken hangi noktalara dikkat etmelidir?
Doç. Dr. Müge Harma: Gebelikteki hormonların etkisi ile ciltte koyu renkli pigmentasyolar oluşmaktadır. Güneş bu durumu alevlendirebileceğinden mutlaka koruyucu faktörü yüksek güneş kremleri kullanılmalıdır. Ayrıca cildin aşırı sıcaktan kuruma yan etkisine karşı nemlendirici kremlerin kullanılması tavsiye edilmektedir.

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için tıklayınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu