Yaz aylarında hamileler dikkat!

Yaz mevsimin gelmesiyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıkları hamileleri çok fazla etkiliyor. Sema Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Gülnihal Bülbül, “Bu dönemde anne beslenmesine, giyimine, temizliğine daha çok dikkat etmeli” diyor.

bebek.com: Yaz mevsimi anne adaylarını ne açılardan zorluyor?
Op. Dr. Gülnihal Bülbül: Yaz mevsimi, hamileliğin en zor geçtiği dönem. Sıcak ve nemli havalar özellikle son aylarında olan anne adaylarına sıkıntılı günler yaşatabiliyor. Gebelerde yaz döneminde görülen sıkıntılar; sıcak basmaları, el ve ayak tabanlarında yanmalar, alerjik problemler, bulantı ve kusmalarda artış, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darlığı olarak karşımıza çıkıyor. Bu dönemde anne beslenmesine, giyimine, temizliğine daha çok dikkat etmeli.

bebek.com: Direkt güneş ışığına maruz kalmanın etkileri nelerdir?
Op. Dr. Gülnihal Bülbül: Gebelikte salgılanan bazı hormonlar güneş ışınlarına karşı cildin duyarlılığını arttırarak özellikle yüz, karın bölgelerinde kahverengi lekelenmelere neden olabiliyor. Güneş ışınlarının dik olduğu 11.00–15.00 saatleri arasında güneşe çıkılmaması gerekiyor. Günün diğer saatlerinde15 koruma faktörlü kremlerle güneşe çıkılması öneriyorum.

bebek.com: Sıvı alımını arttırmak gerekir mi?
Op. Dr. Gülnihal Bülbül: Sıcak havalar nedeniyle terle kaybedilen sıvı miktarı arttığı için günde en az 2,5 litre sıvı alınması gerekiyor. Su, taze meyve suları ve ayran sıvı alımını karşılamak için tercih edilmeli. Gebelikte vücut direnci düştüğü için bazı enfeksiyonlara yatkın olabiliyor. Özellikle genital bölgenin nemli kalması mantar enfeksiyonu için zemin hazırlamakta. Bu yüzden anne adaylarının pamuklu çamaşırları tercih etmelerinde fayda var. Yazın ter emici, rahat, hafif, kolay değiştirilebilir ve yıkanabilir giysilerin tercih edilmesi gerekir.

bebek.com: Anne adaylarına yüzme önerir misiniz?
Op. Dr. Gülnihal Bülbül: Gebelikte yaz döneminde yapılacak en iyi sporlar yürüyüş ve yüzme. Yaz aylarında Özellikle yüzme karın kaslarını çalıştırdığı için doğumu kolaylaştırıcı özelliği bulunuyor. Anne adayının mayosunun çok sıkı olmaması ve yüzme sonrasında ıslak mayo ile kalınmaması önemli bir noktadır. Enfeksiyon ihtimaline karşı havuz yerine denize girme tercih edilmelidir.

bebek.com: Seyahat etmek sakıncalı mıdır?
Op. Dr. Gülnihal Bülbül: Yaz döneminde en çok sorulan sorulardan biri de seyahattir. İlk 3 ay ve son 3 ay genellikle seyahat yapılması önerilmez. Hamilelikte uçak yolculuğu güvenlidir. Uzun süreli yolculuklarda bacak ve ayak bileklerinde şişmeler olabilir, bu nedenle 1,5–2 saatte bir mola vererek kısa yürüyüşler yapılmalı ve kan dolaşımı uyarılmalıdır.

Güneşin zararlı etkilerinden koruyan ürünleri görmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı