Yaz aylarında çocuğumu nasıl beslemeliyim?

Okul öncesi çoçuklarda yaz aylarında düzenli üç öğün yemek tüketilmesi oldukça önemli.Geç uyanarak geç kahvaltı edilmesi bu nedenle öğünün ikiye indirilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığı bir gerçek.  Diyetisyen Cemal Aytaç Ak “Öğün aralarında ise şekerleme,pasta,bisküvi yerine meyve,taze sıkılmış meyve suyu ,ayran özellikle yaz aylarında tercih edilmesi gereken önemli yiyeceklerdir.” diyor.

Yaz aylarında sıcaklık artışları besin ihtiyaçlarında da bazı değişiklilere neden oluyor. Sıvı ihtiyacı oldukça arttığı için ayran ve sıvı oranı yüksek karpuz, kavun, üzüm gibi meyvelerin öncelikle tercih edilmesi gerekiyor. Diyetisyen Cemal Aytaç Ak tatile gidecek anne ve babalara şunları söylüyor: “Anne babalar özellikle tatil beldelerinde açık büfe seçimler yapılırken çocuklarının kesinlikle kendi besinlerini kendileri seçmelerine izin vermeliler, bu onlara özgürlük duygusu verir.Yediklerini kontrol etme güdüsünü kazandırır. Yetişkin obezitesinde temel problem beslenme biçimini bireyin kontrol edememesidir.”

Yaz aylarında çocuklar için örnek öğün;

Sabah: Süt
Yumurta veya beyaz peynir
Zeytin
Ekmek
Domates +salatalık
Meyve
Öğle: Et yemeği veya kurubaklagil yemeği
Sebze yemeği
Yoğurt
Ekmek
Akşam: Et yemeği veya kurubaklagil yemeği
Pilav veya makarna
Meyve veya salata
Ekmek
Aralar: Süt veya Yoğurt
Meyve

Aytaç Ak, kahvaltının önemine değinerek şöyle diyor: “24 saatlik periyod içinde en uzun aradan sonra yenilen öğün olan kahvaltı, her mevsim olduğu gibi yaz aylarında da günün en önemli öğünüdür. Akşam yemeği ile sabah arasında geçen yaklaşık 12 saatlik sürede vücuttaki besinlerin tümü sindirilmekte; böylece sabah kahvaltısında tüketilen yiyecekler vücutta daha verimli kullanılarak gün için gereken enerji ve besin öğeleri gereksiniminin bir bölümünü karşılamaktadır. Okul öncesi çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerinin yanısıra oyun çağında olduklarından fiziksel aktiviteleri için gerekli enerji ihtiyaçlarının büyük bölümü kahvaltı öğününde karşılanmalıdır. Bu çağdaki çocukların ihtiyacı olan besin ögeleri de öğünlerinde dengeli bir dağılım göstermelidir.”

Diyetisyen Ak yaz aylarında çocukların kahvaltılarının nasıl olması gerektiğini şöyle sıralıyor:

• Karbonhidrattan zengin olmalıdır. Karbonhidratlar kas ve beyin için temel enerji kaynağıdır. (Ekmek, meyve, meyve suyu, tahıl gevrekleri karbonhidrattan zengindir.)
• Demir içeriği yüksek olmalıdır. Demir kansızlık olarak bilinen anemiyi önlemek için gereklidir. ( Yumurta veya zenginleştirilmiş tahıl gevrekleri, pekmez tüketilebilir.)
• Kemik gelişimi için kalsiyumdan zengin olmalıdır. (Süt, peynir, pekmez iyi kalsiyum kaynağıdır.)
• İleride oluşabilecek kalp-damar hastalıkları ve obezite riskini azaltmak için yağ ve kolesterolden düşük olmalıdır ( Et ürünleri (sucuk, salam, sosis) yerine peynir tercih edilebilir.)
• Posa açısından zengin bir kahvaltı kabızlığı engellemek için önemlidir. ( Meyve, sebze, kepekli tahıllar tercih edilebir )Yaz aylarında çocuklarda ishal sık görülen bir hastalıktır. Eğer çocuğunuz ishal olursa posa içeriği yüksek besinleri kesmelisiniz.
• Sıvı içeriği yüksek olmalıdır. ( Sıcak, nemli havalarda vücut terleyerek sıvı kaybını arttırır. Serinletici içecekler ve su içeriği yüksek meyveler vücudun serinlemesine yardımcı olur.)
• Mutlaka sebze, meyve veya taze sıkılmış meyve suyu yer almalıdır. ( Özellikle C vitamini ihtiyacını karşılamak için.)
• Çeşitli yiyeceklerden oluşmalıdır. Örneğin;
1 bardak süt, 1 yumurta veya peynir, zeytin, ekmek, meyve veya domates;
1 bardak taze sıkılmış meyve suyu ile peynirli tost;
1 bardak süt, tahıl gevreği, meyve.

Öğle ve akşam yemekleri

Çocuğunuzun öğle ve akşam yemeklerinin de kahvaltıları gibi enerji ve besin ögeleri açısından yeterli ve dengeli olması gerekiyor. Yaz aylarında artan sıvı ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte, aynı öğünde dört temel besin grubundan yiyecekler bulunmalı. Peki ya çocuğunuz yemeyi redderse? Aytaç Ak soruyu şöyle yanıtlıyor: “Çocuğunuzun besinsel ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyacı olan yiyecekleri değişik şekillerde sunabilir veya yemek istemediği yiyecekleri benzer nitelikte olan başka yiyeceklerle değiştirebilirsiniz. Örneğin çocuğunuz ıspanak yemek istemiyorsa, ıspanaklı börek yapabilirsiniz veya süt içmek istemeyen çocuğunuza yoğurt veya dondurma yedirebilirsiniz. Yaz aylarında sıkça yapılan kızartmalar yüksek yağ içerdiği ve kansere neden olduğu için tercih edilmemesi gereken yiyeceklerdir. Besinleri ızgara, haşlama, fırında veya kendi suyuyla pişirmek sağlıklı seçimlerdir. Çocukların mide kapasiteleri yetişkinlerinkinden küçük olduğu için fazla yemesi için çocuğunuzu zorlamamalı, yemeklerini küçük porsiyonlar halinde sunmalısınız. Öğle yemeğinde 1 porsiyon etli sebze yemeği (4-5 yemek kaşığı ), yarım kase yoğurt, 1-2 dilim ekmek veya börek, meyve veya taze sıkılmış meyve suyundan oluşan bir öğün sağlıklı bir seçimdir.
Akşam yemeğinde 2-3 köfte kadar et/tavuk/balık (ızgara, haşlama veya fırında), pilav veya makarna (4-5 yemek kaşığı), salata, 1 su bardağı ayran, meyve veya sütlü tatlıdan oluşan bir öğünle çocuğunuzun besin gereksinimlerini karşılayabilirsiniz.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı