Yaz aylarında artan çocuk ishaline dikkat!

Yaz mevsiminde soğuk algınlığı, nezle ve grip çocuklardan uzak duruyor. Ancak maalesef başka hastalıklar bebeğinizi tehdit ediyor. İşte bu hastalıklar içinde en sık görüleni ise; ishal. Viral ve mikrobik olmak üzere iki tür ishal var. Ancak, ne nedenle olursa olsun ishalde öncelikle çocuğun fazla sıvı kaybına uğramaması şart. Amerikan Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülnihal Şarman ishal hakkında bilinmesi gerekenleri anlatıyor.

bebek.com: İshalin belirtileri nelerdir?
Dr. Gülnihal Şarman İshalin birçok belirtisi var. Genellikle mide ve bağırsak hastalıklarıyla birlikte yaşandığı için kusma görülür. Bazı durumlarda kusma o kadar çok sayıda olur ki aileler endişeye kapılır. Ancak kusma 24 saat içinde ishale dönüşür. Kusma dışında iştahsızlık da sık rastlanan belirtiler arasındadır. Bunun dışında çocukların hem karnında bir şişkinlik hem de huzursuzluk görülür ve ishal başlamadan önce kramp tarzı ağrılar hissedilir. Bu nedenle konuşamayan çocuklarda kıvranır tarzda karın ağrısı şikayetlerine rastlamak mümkündür. Sıvı tarzında dışkılama da ishalde görülen belirtiler arasındadır.

bebek.com: İshal karşısında hangi önlemleri almak gerekir?
Dr. Gülnihal Şarman Günümüzde ishal sırasında yapılması gereken ilk iş, beslenmenin kesilmemesi ve kusmaya rağmen sıvı desteği verilmesi olarak kabul edilir. Dünya Sağlık Örgütü oral rehidratasyon denilen sıvıların ağızdan verilmesini öneriyor. Hazır tuz ve şekerden oluşan bu solüsyonların Türkiye”de çeşitli örnekleri var. 1 litrelik kaynamış ılınmış suyun içine bir poşet dökülerek hazırlanır.

bebek.com: Bu solüsyonu nasıl vermek uygundur?
Dr. Gülnihal Şarman Eğer çocuk 2 yaş üstü ise hazırlanan solüsyonun 1 / 4 ‘ü kadar yani 250 ml, 2 yaşın altında ise 125 – 150 ml kadar verilmesi gerekiyor. Çocuk içmeyi reddederse her 2 – 3 dakikada bir, 1 tatlı kaşığı kadar bu solüsyondan vermekte yarar vardır.

bebek.com: Beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?
Dr. Gülnihal Şarman Öncelikle çocuğun fazla sıvı kaybına uğramaması şart. Sıvı desteği ile birlikte çocuğun ya da bebeğin beslenmesine devam edilmesi gerekir. Çok kısıtlı bir diyet yapılması şart değil. Ancak her gün yediği şekilde karışık beslenmemeli. Muz, pişmiş et, kraker, makarna, pirinç lapası, yağlı olmayan sebzeler, patates ve yoğurt verebileceğiniz yiyecekler arasında yer alır. Artık ishalde verilecek en iyi yiyecek maddesinin yoğurt olduğu anlaşıldı. Yurt dışında en son yapılan çalışmalarda, yoğurdun vücuda yararlı “Lactobacillus” denen, bir mikrobu içerdiği ve bu mikrobun barsaklara yapışarak, rotavirüsün yapışmasını engellediği gösterilmiştir. Bu nedenle, ishalli çocuğa bol bol yoğurt yedirmeye özen gösterin.

bebek.com: Emziren annelere ne önerirsiniz?
Dr. Gülnihal Şarman Bebeğinizi hala emzirmeye devam ediyorsanız ishal olsa bile emzirmekten vazgeçmeyin. Böylece hasta olan bebek hem manevi olarak iyileşiyor hem de sütün hiçbir zararı bulunmuyor. Bununla birlikte bebekler konusunda beslenme dışında bir noktaya daha dikkat etmek gerekir. İshal sırasında dışkı pişiklere neden olabilir. Pişikten korunmaları için ishal sırasında kalın kat pişik kremi sürmek de son derece yararlıdır.

bebek.com: İshalin başkalarına yayılmamsı için alınması gereken önlemler var mıdır?
Dr. Gülnihal Şarman Elbette vardır. Bu tedbirleri şu şekilde gruplamak mümkün:

 • Çocuğun elleri tuvalet kullanımından sonra çok iyi yıkanmalı. Çocuğun bakımını üstlenen kişinin de ellerini sabunlaması gerekir.
 • Hem çocuğun hem de bakan kişinin tırnakları kısa kesilmeli
 • Yemeklerde önce çocuğun elleri temizlenmeli.

bebek.com: Doktora başvurulması gereken durumlar nelerdir?
Dr. Gülnihal Şarman  • Şiddetli ve su şeklinde, günde 4,5 kere ve 24 saatten fazla süren ishal durumu
 • Herhangi bir zamanda dışkının içinde kan ya da sümüksü materyal olması
 • 3 – 4 gün süren ishal hali
 • Çocuğun içinde hiçbir şey tutamayacak şekilde sürekli kusması
 • Karında şiddetli kramplar
 • 6 aylıktan ufak bebeklerde ishal hali
 • Önlemlere rağmen sıvı kaybı bulgularının olması

bebek.com: Sıvı kaybı bulguları nasıl anlaşılır?
Dr. Gülnihal Şarman Günde değiştirilen ıslak bezlerin sayısının yarıya inmesi, çocuğun ağlarken göz yaşının olmaması, uyku halinin baş göstermesi, ağzının çok kuru olması ve bebeklerde bıngıldağın çökük durması sıvı kaybı bulguları arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı