Yaşlılar ve çocuklar arasındaki benzerlik

Bayram yaklaşıyor, televizyonlarda yaşlıları ziyaret edin mesajı veren reklamlar dönüyor, üstüne bir de 1 Ekim yaklaşıyor olunca “yaşlılar ve çocukları” konu edinen bir yazı yazmanın vakti geldi diye düşündüm. Her insan için değişik mana ve önem ifade eden yaşlılık, hayatın çok özel bir dönemidir. Yaşlılarımız dün ile bugün arasında köprü kuran, kültürümüzü ve değerlerimizi bugünlere taşımamızı sağlayan en değerli varlıklarımızdır. Çocuklarımız ise bu değerleri yarınlara taşıyacak olan en değerli varlıklarımızdır. Bu nedenle yaşlıların ve çocukların birlikte olmaları, beraberce bir şeyler paylaşmaları çok önemli. Siz de benim gibi düşünüyorsanız, bu yazı ilginizi çekebilir…

1 Ekim nedir?

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca 1982’de Viyana’da yapılan ilk Dünya Yaşlanma Asamblesi‘nde;  yaşlanma süreci özellikleri ve sorunları ile ele alınmıştır ve yaşlanma sorununun küresel düzeyde fark edilmesini sağlama amacı ile 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak ilan edilmiştir. Dünya Yaşlılar Günü 1983 yılından bu yana ülkemizde de kutlanmaktadır.

Çocukların yaşlılar hakkındaki yanlış bilgileri

Bazen küçük çocuklar yaşlılar hakkında yeterli bilgiye sahip olmadıkları için onlardan çekinebilirler, hoşlanmayabilirler ya da korkabilirler. Böyle bir durumda yapmanız gereken çocuğunuza yaşlılar hakkında doğru bilgiler vermeli, onları yaşlılarla beraber olabilecekleri ortamlara götürmeli ve çocuğunuza yaşlılığın hayatta doğal bir süreç olduğunu, bir gün kendilerinin de yaşlanacağını anlatmalısınız. Emin olun bir süre çok iyi arkadaş olduklarını gözlemleyeceksiniz. Çocuğunuza yaşlılarla ilgili nasıl bilgi vereceğinizi bilmiyor olabilirsiniz, eğer yakınınızda çocuğunuzu kolayca bir ayara getirebileceğiniz yaşlı bireylerde bulunmuyorsa, bu konuda çocuğunuzun okulundan yardım isteyebilirsiniz. Bugün neredeyse tüm erken çocukluk eğitim programları bütünleyici programlar uyguluyor, bu programlar kapsamında da sınıf ortamını her yaştan bireye açık tutuyorlar. Siz bu konuda bir talep de bulunursanız, çocuğunuz öğretmeni sınıfta çocuklarla beraber yaşlılar hakkında konuşabilir veya yaşlı bir bireyi sınıfa davet ederek çocuğunuzun farklı bir deneyim edinmesini sağlayabilir. Unutmayın, ülkemizde yaşılar gününden farklı olarak her yıl 18-24 Mart tarihleri arası “YAŞLILARA SAYGI HAFTASI” olarak kutlanmaktadır. Çocuğunuzun öğretmeninden bu hafta kapsamında bir etkinlik yapmasını isteyebilirsiniz.

Yaşlara göre çocukların yaşlılar hakkındaki düşünceleri

3-4 yaşındaki çocuklar:

3-4 yaşındaki çocuklar yaş hakkında sürekli bir karmaşa yaşarlar. Yaş konsepti onlara oldukça soyut gelir. Bu yaş grubundaki çocuklar, boyları aynı olan insanların aynı yaşta olduklarını, uzun boylu bireylerin yaşlı, kısa boylu bireylerin ise genç olduklarını düşünürler.

Bu dönemde yapmanız gereken en önemli şey çocuğunuzu yaşlı insanlarla bir araya getirmeli ve ona yaşlılık hakkında doğru bilgiler vermelisiniz. Çocuğunuz dedesi-nenesi, yaşlı komşularınız veya yaşlı mahalle sakinleriniz bu kişiler olabilirler… Beraber oldukça çocuğunuzun yaşlılar hakkındaki görüşleri değişecek, daha doğru bilgilere sahip olacak, yaşlılığın boyla ilgili olmadığını anlayacak ve yaşlılığın doğal bir süreç olduğunu öğrenecektir.

5-6 yaşındaki çocuklar:

Bu yaştaki çocuklar zaman ile yaş arasındaki ilişkiyi hala kolayca anlayamazlar. Çoğu çocuk bu dönemde yaşlı bireylerin hayatları boyunca hep yaşlı olduğunu, kendilerinin ya da annelerinin-babalarının hiç yaşlanmayacağı zanneder veya yaşlanmanın bir süreç içinde değil de tek bir gece de olduğunu düşünür. Yaşlı bireylerle çocuğunuzu bir araya getirerek çocuğunuzu yaşlı bireyler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamanız çok önemli. Çocuklar yaşlı bireylerle bir araya gelerek kendi hayatları ile onların hayatında var olan paralellikleri görebilir ve yaşlılara önem vermeyi öğrenir.

7-8 yaşındaki çocuklar:

Yine hala tam olarak yaş ile zaman arasındaki bağlantıyı anlayamasalar da bu dönemde çocuklar yaşlılık hakkında daha fazla bilgi sahibidir. Yaşlılarla ortak şeyler paylaşmaya daha çok meyillidirler, yaşlı bireylerden yeni beceriler öğrenebilir, kelime haznelerini geliştirebilirler. Daha sabırlı davranabilir ve yaşlılarla zaman geçirmekten keyif alabilirler.

Yararlanılan Kaynak:

Seefeldt, C., B. Warman, R.K. Jantz & A. Galper. 1990. Young and old together. Washington, DC: NAEYC. #347.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı