Ebeveynlere Tavsiyeler

Yaşam yolunda anne-baba

Yaşamda sorunlar dizisinden kaçmak olanaksız. Peki ya siz sorunlardan yakınmak mı istiyorsunuz, çözmek mi ? Unutmayın davranışlarınız çocuklarınıza örnek oluyor. Çocuklarımızın sorunları nasıl çözeceklerini öğretmek mi istiyorsanız Psikolojik Danışman Işın Akı’ya kulak verin.

Yaşamı zor kılan şey, sorunlarla yüz yüze gelme ve onları çözme sürecinin acı verici olması. Sorunlar özelliklerine göre bizde sinirlilik, düş kırıklığı, üzüntü, yalnızlık, suçluluk, pişmanlık, öfke, korku, endişe, umutsuzluk vb. uyandırıyor. Peki “sorun” ne demektir? Işın Akı bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Olaylar ve çatışmaların bizde uyandırdığı acıdan dolayı onları sorun olarak adlandırırız. Sık sık önümüze sorunlar çıkardığına göre yaşam, daima zor ve neşe kadar acıyla da doludur.

Sorunsuz hayat olmaz

Sorunlar, başarı ile başarısızlık arasındaki farkı belirleyen keskin kenarlardır. Sorunlar yaşamda cesaret ve bilgeliği öne çıkarır; gerçekte cesaret ve bilgeliği yaratan da onlardır. Benjamin Franklın “ Acı veren şeyler öğreticidir”. diyor. Oysa bazı kişiler acıdan korktukları için sorunu görmezlikten gelmeyi tercih ediyor. Sorunlara cepheden saldıracağımıza, etrafında dolaşıyor. Dr. Işın Akı, “Sonuçta kaçınılmak istenen sorunun yerine konan şeyin kendisi daha büyük acılara neden olur.” Diyerek şöyle devam ediyor: “Kendimize ve çocuklarımıza ruh sağlığı açısından acıdan kaçırmak, yok saymak yerine kabullenmeyi ve çözümü öğretmeliyiz.”

Çocuklara sorunlarla başa çıkma nasıl öğretilir?

Işın Akı, “Acıları yapıcı şekilde karşılamanın 4 yolu vardır.” Diyerek şöyle sıralıyor:

• Haz duygusunun geciktirilmesi
• Sorumluluğun kabulü,
• Gerçeğe sadakat
• Dengeleme.

Çocukların en büyük sorunu: Terk edilme korkusu

Kendini sevgi ortamında değerli hisseden çocuk kendini kolaylıkla disipline ederek kendine güvenli çocuklar oluyorlar. Bunun tam tersi olarak çocuk için anne-babanın kendisini terk etmesi, yüksek derecede stres kaynağı oluyor. Belki de bu nedenle pek çok anne-baba içgüdüsel olarak çocuklarına “ Ben sen uyumadan döneceğim, sana gelirken ne getireyim” gibi cümlelerle “ ayrılmayacakları” güven duygusunu veriyor. Işın Akı, bunun aksine bazı ailelerin “şunları yapmazsan seni sevmem” gibi tehdit cümleleri ile onlara ayrılığı yaşattığını belirterek o tip ailelere şu uyarılarda bulunuyor:

Terk edilen veya terk edileceğim duygusu ile yaşayan çocuklar;
– Gelecekten korkar,
– Dünyanın güvenli ve koruyucu bir yer olmadığını düşünür.
– Gelecek belirsizdir.
– Sorunlara “Hemen çözmeliyim” sabırsızlığı ile bakar veya yok sayar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu