Yağmurun tadını çocuğunuzla çıkarın

Hava sıcaklığının düşmesiyle soğuk ve yağmurlu havalar yaklaşıyor. Çoğumuz bu tip havalardan hoşlanmayız ve bu havaların bizi psikolojik olarak olumsuz etkilediğini söyleriz. Yapılan birçok araştırma da söylenilenlerin doğru olduğunu, yağmurlu havalarda insanların ruh hallerinde çeşitli değişmeler olduğunu gösteriyor. Ancak bu gerçeği biliyor olmamız yağmurlu günlerde illa mutsuz olmamız gerektiği anlamına gelmez.

Siz de çocuğunuz ve kendiniz için yağmurlu günleri eğlenceli kılabilirsiniz, hatta yapabileceğiniz çeşitli aktivitelerle çocuğunuz için bu günleri olabildiğince çok yaratıcı ve faydalı geçirebilirsiniz. İşte sizin için derlediğimiz “yağmurlu gün” aktiviteleri…

Yağmurlu havalarda kapalı mekanlarda yapabileceğiniz aktiviteler:

? Çocuğunuzla beraber kıyafet oyunu oynayabilirsiniz. Kıyafet oyununa göre, evde kullanmadığınız çeşitli kıyafetleri ve aksesuarları bulun ve bu malzemelerle defileler düzenleyin. Bu oyun çocukların hem çok hoşuma gitmekte hem de kıyafet dizayn ederken yaratıcı olmalarını sağlamaktadır.

? Yağmurlu günlerde çocuğunuzun yağmur hakkında resim yapmasını sağlayabilirsiniz. Damlaları yaparken göz damlası ilaçlarının şişelerinden yararlanın, bu şişenin içine renkli sular doldurup çocuğunuzun resim yaparken kullanmasını sağlayın. Bu aktivite çocuğunuzun yaratıcılığını destekleyecek ve şişeyi kullanırken el koordinasyon kabiliyetini geliştirecektir.

? Çeşitli enstrumental / klasik müzikler bulun ve çocuğunuzla yağmur dansı oyunu oynayın. Bu oyuna göre çocuğunuzla beraber yağmur damlalarının hareketlerini simgeleyen danslar yapın, bu tip oyunlar çocukların kendilerini ve duygularını ifade edebilmeleri için sıkça kullanılan oyunlardır.

? Yağmurlu havalarda çocuklar enerjilerini çak fazla harcayamazlar, enerji birikimlerini doğru kullanmaları için onlara ev içinde enerjilerini harcayabilecekleri oyunlar dizayn edin.Evin geniş bir bölümüne büyük bir kutu koyun ve çocuğunuzdan çeşitli büyüklükteki topları bu kutuya atmasını isteyin. Bu aktivite esnasında dikkat etmeniz gereken şey kutunun bulunduğu yerde kırılacak eşyaların bulunmaması. Bu aktivite yardımıyla çocuğunuz hem enerjisini boşaltabilecek hem de göz-kol koordinasyonunu geliştirecektir.

? Çocuğunuzla beraber yağmur hakkında kitaplar okuyun ve kitaplardan öğrendiğiniz çeşitli bilgileri gözlemlemeye çalışın. Hem öğrenen hem de gözlemleyen çocuğunuz bu aktiviteyi uzun zaman hatırlayacaktır.

Yağmurlu havalarda açık mekanlarda yapabileceğiniz aktiviteler:

? Çocuğunuza yağmur çizmesi alın ve yağmurlu havada dışarıda dolaşmanın keyfini çıkartın, onunla beraber sokakta yürüyüp şarkı söyleyin ve çocuğunuzun bu zevki deneyimlemesine yardımcı olun.

? Çocuğunuzla beraber bir kutu bulup yağmurun bu kutu içine dolmasını sağlayın, daha sonra da kutu içindeki suyun miktarını hesaplayın ve bu suyun ne kadar süre içinde dolduğunu kaydedin. Bu çalışmaların sonucunda çocuğunuza bu tip çalışmaların meteoroloji uzmanları tarafından da yapıldığını söyleyin ve çalışmanızın ne amaçla yaptığınızı ona anlatın.Bu aktivite çocuğunuzun ilgisini çekecek ve yaptığınız hesaplamaları etrafınızdaki insanlarla paylaşmak isteyecektir. Eğer bu aktiviteyi farklı zamanlarda yapmaya devam ederseniz çocuğunuz bu hesaplamaların ne anlama geldiğini daha kolay anlayacak, farklı zamanlarda farklı şiddetlerdeki yağışlarda hesap sonuçlarının değiştiğini görecektir.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı