Waldorf okulları hakkında bilgiler

Waldorf Okulları, Rudolf Steiner’in I. Dünya Savaşı sonrası yoksul Almanya’sında 7 Eylül1919 Stuttgart kentindeki Waldorf-Astoria sigara fabrikasının işçileri için verdiği bir dizi eğitim konferansı sonucu kuruldu. “İnsanın antropolojik anlayışına uygun bir okul kurmak mümkün olur mu?” diye sorularak oluşturulan bu okullarda temel ilke, öğrencilerin kendi görgülerini ve dünyadaki yerlerini anlamalarına yönelik bir anlayış geliştirmektir.

2001 yılında dünyada 605’i Avrupa’da, 150’si Amerika’da ve geri kalanı da dünyanın diğer bölümlerinde olmak üzere 850’yi aşkın Waldorf Okulu’nın varlığından bahsedilmektedir. Ayrıca yine tüm dünyada 1200 Waldorf Anaokulu bulunmaktadır. Bu okullar 32 farklı ülkede 120.000 öğrenciye eğitim ve öğretim olanağı sağlamaktadır.

Waldorf Okullarında Ders Programı…

Steiner çocukluğu üç vereye ayırmaktadır. Sıfır-yedi yaş dönemi, yedi-on dört yaş dönemi ve on dört yaşından sonraki dönem…

Sınıf Bir-Üç: Doğumdan yedi yaşına kadar olan dönemde çocuk için her şey somuttur. Sayı ve harf gibi soyut kavramlar, denenmedikçe, somut örneklerle öğretilmedikçe algılanamaz. Bu dönemde çocukları sürekli çevrelerini algılamaya çalıştığını belirten Steiner, çocuklara anne-babaların ve öğretmenlerin iyi birer rol model olmaları gerektiğini savunur ve çocukları somut örneklerle beslemeleri gerektiğine vurgu yapar.

Sınıf Dört-Altı: İkinci döneme geçiş yedi yaşında dişlerin değişmesiyle olur. Yedi yaşından on dört yaşına kadar olan bu dönemi Steiner, çocuğun hayal gücünün uyandığı dönem olarak tanımlar ve çocuğu bu dönemde sanatsal olarak eğitmek gerektiğini vurgular.

Sınıf Yedi-Sekiz: En son dönem olan on dört yaş ve üstündeki çocukların eğitiminde sanat yine ön plandadır. Bununla birlikte bu dönemde somut ve zihinsel gelişimle ilgili alanlarda daha çok yoğunlaşma başlanır.

Waldorf Anaokullarında Eğitim…

Eğitimin ilk yıllarında akademik bilgilerin önemi azdır. Waldorf anasınıfları deneyiminde akademik içerik yoktur. Birinci sınıflarda verilen akademik bilgi en az düzeydedir. Birinci ve ikinci sınıfta harfler tanıtılsa da, ikinci ve üçincü sınıfa kadar harfler öğretilmez (bahsedilen sınıf sistemi Waldorf okullarındaki sınıf sistemidir, lütfen Türkiye’deki sınıf sistemi ile karıştırmayınız, yani bahsedilen birinci sınıf Türkiye’deki gibi 7 yaş çocukları için kurulmuş olan sınıflar değil, 0-2 yaş çocukları için hazırlanmış Waldorf sınıflarıdır). Sanat, müzik, bahçecilik ve yabancı diller gibi konuları içerirler. Küçük sınıflarda tüm konular sanatsal ortamlarda öğretilir.

Günlük Plan

-Sabah Dil Sanatları Grupları: Sabah grubu peri masalları, halk efsaneleri, şiir ve doğa öyküleri ve yaratıcı hareketleri kapsar. Konular dönemden döneme göre değişir.
-Ana Etkinlik: Sanatsal ve uygulamalı etkinlikler, çocukların çalışma yöntemlerine ve yaklaşımlarına daha anlaşılır bir bakış getirir.
-Serbest Oyun: Sosyal oyunlar sırasında çocuklar kendi sosyal etkinliklerini geliştirmeleri için olanak verilir. Çocuklar etkinlikleini ve kendi oyun araçlarını seçmekte özgür bırakılırlar. Serbest oyun mutfakta yemek pişirmeyi, giyinmeyi, kukla oynatmayı ve diğer yaratıcı oyunları kapsar.
-Temizlik Zamanı: Öğretmen ve öğrenciler çevrenin bakımı için birlikte çalışırlar.
-Ara öğün Zamanı: Okul sebzeler, meyveler, tahıl ekmekleri, kurabiyeler gibi doğal ürünler içeren bir yemek sunar.
-Açık Havada Serbest Oyun: Oyun alanında serbest tırmanma kütükleri, kum, salıncak ve kaydırak bulunur. Çocuklar bu esnada fiziksel becerilerini geliştirecek fırsatlar bulurlar.
-Öğle Yemeği Zamanı: Öğle yemeği evden getirilir ve sınıfta öğretmen eşliğinde birlikte yenir.
-Öğleden Sonra Etkinlikleri: Uyku zamanı ve içeri/dışarı etkinlikleri ile geçirilir. Belirlenmiş bir süresi yoktur.

Yararlanılan Kaynaklar:

Dr. Ebru Aktan Kerem, Waldorf Okulları. Çoluk Çocuk Dergisi, Sayı: 35, 2004.
www.waldorfhomeschoolers.com
http://www.awsna.org/education-intro.html

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı