Virüs mü bakteri mi nasıl anlaşılır?

Özellikle sonbahar kış mevsimlerinde en sık gördüğümüz hastalıklar üst solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Bu enfeksiyonların etkenini iyi tanımlayabilmek doğru tanı konabilmesini, gereken tedavilerin yapılıp gereksiz tedavilerden kaçınılmasını sağlayabilir. Virüs ve bakteri ayrımı neden önemli ondan bahsetmek istiyorum.

Virüsler ancak elektron mikroskobuyla görilebilecek çok minik yaratıklardır. Genellikle insandan insana bulaşırlar. Çocuklarda üst solunum yolu enfeksiyonlarının % 80-90 ına virüsler neden olur. Virüslerin,  ( su çiçeği virüsü ve grip virüsü dışında) kendine özgü bir tedavisi yoktur. Virüse bağlı bir hastalıkta antibiyotik kullanımı bir işe yaramaz aslında faydadan çok zarar verebilir çünki dirençli bakterilerin üremesini sağlayabilir.

Vücuttan virus nasıl atılır? Vücudun bağışıklık sistemi tarafından atılır.
Bakteri nedir? Bakteriler çok değişik tipleri olan virüslerden kar kat büyük, ışık mikroskobu ile görülebilen mikro organizmalardır. Bakteriler çok daha az sıklıkla üst solunum yolu enfeksiyonu etkeni oluyorlar. Sık görülen bakteri enfeksiyonları -beta hemolitik streptok (boğaz enfeksiyonu yapıyor), solunum sistemini enfekte eden mikoplazma veya viral enfeksiyonun üzerine ikincil olarak ilave olan bakterilerdir.
(Grip enfeksiyonundan sonra oluşan zatürre gibi) Bakterilere karşı antibiyotikler işe yarar ancak günümüzde bakteri direnci önemli bir kavram olduğu için antibiyotikleri iyi seçmek, doğru ve önerilen dozda kullanmak çok önemlidir. Antibiyotiğin mutlaka doktor kontrolunda kullanımı şarttır.

Ancak üst solunum yolu enfeksiyonlarının çoğu virüse bağlı olduğundan çoğu antibiyotiksiz iyileşecektir.
Artık kulak enfeksiyonlarının da çoğunun virüslere bağlı olduğu gösterilmiş ve eğer çocuk yüksek ateşli değil ve çok hasta görünmüyorsa antibiyotiksiz en az iki üç gün gözlenmesi önerilmektedir.
Ne yazık ki virüs bakteri ayrımı da, etkeni tanımlamak da her zaman kolay değil. Ancak hem biz hekimlerin hem de anne babaların özen ve sabrı ile yanlış tanıları ve gereksiz ilaç kullanımını önlemek çoğu zaman mümkün olabiliyor. Virüs bakteri ayrımı konusunda anne babaların bilinçlenmesi de son derece önemli.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı