Varis tedavisiz iyileşebilir mi?

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde vücudun su tutmasına bağlı olarak doku ve dolaşımdaki sıvı miktarının artması, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahmin büyüyerek bacaktan gelen toplardamarlara baskı yapması nedeniyle bacaklarda venöz tansiyonun artması varisleri ortaya çıkarır. Bu nedenler sonucunda değişik görünüş ve şekillerde varisler (hem kılcal damarlar hem de boğum boğum damarlar) hamilelikte ortaya çıkabilir, daha önceden var olan varislerde artma olabilir.

Boğum boğum olan damarlar içinde hareketsizlik, rahmin baskısı nedenleriyle yüzeysel damarlar içinde pıhtılaşma gelişebilir. Derinin altındaki yüzeysel damar içinde pıhtı olan bölgede dokunmadan da olan ağrı, dokunmakla hatta elbise temasıyla artan hassas sertlik, kızarıklık görülür. Pıhtı gelişmesi halinde bazı durumlarda kan sulandırıcı diyebileceğimiz iğneleri bazen hamilelik boyunca cilt altına yapmak gerekebilir. Damar içi pıhtının neden olduğu ağrı ve hassasiyet hamilelikte güvenlikle kullanılabilen ağızdan alınan ağrı kesici ilaçlarla ve deriye sürülebilecek kremler ile 1-2 hafta içinde kendiliğinden düzelirler;  ama bu dönemde sıkıntı verirler. Bu dönemde ve sonrasında doktorunuzun önereceği uygun ebat ve basınçta varis çorabı kullanmak gerekir.

Hamilelik sırasında yalnızca bacaklarda değil genital bölge ve kasık çevresinde da varisler ortaya çıkabilir. Kasık, vajende ortaya çıkan varisler hastaları korkutmalarına ve bir miktar hassasiyete neden olmalarına rağmen çok büyük bir olasılıkla ciddi sorunlara neden olmazlar.

Derin Ven Trombozu(DVT)
Hamilelik sırasında ve lohusalık döneminde toplardamarlarda karşılaşılabilecek en ciddi tıbbi sorun derin toplardamarlarda pıhtı gelişmesidir. Gelişmiş ülkelerde anne ölümlerinin en sık sebebi bacaktaki pıhtının akciğere atması nedeniyle olan solunum sıkıntısıdır.  Bu nedenle hamilelik sırasında gebelerin yakın takibi, herhangi bir şikâyet halinde doktorlarına ulaşıp konunun uzmanına yönlendirilmeleri, bacak derin toplardamarlarında oluşan pıhtıya bağlı olabilecek riskleri azaltır.

Hamilelikte egzersiz
Hamileliğin izin verdiği ölçüde egzersizler, en azından yürüyüş, bacak kaslarının derin toplardamarlar içindeki kanı kalbe pompalamasına, bacaklarda kanın durgunluk ve göllenmesinin önlenmesine ve şişliklerin de azalmasına neden olur.  Hamilelik sırasında bir şekilde yatak istirahati gerekiyorsa bile bacağı sık aralıklarla çekip uzatmak, bacağa uygulanacak hafif masaj yapmak venöz kan dolaşımını arttırır,  bacakta kanın göllenmesini önler; ancak egzersiz tek başına varis oluşumunu engellemez.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Varis çorabı
Altta yatan bir toplardamar yetmezliği olmadan sadece ince kılcal damarlar veya biraz daha kalın yeşil damarların olması halinde bunlara yönelik olarak varis çorabı kullanımına da gerek yoktur.

Hamilelikte bacaklarda varis olmadan da şişlikler olabilir. Bu durumda sadece şişliği azaltmak için de bacağı sıkarak şişlikleri indirmek amacıyla varis çorabı kullanımı önerilir. Varis varlığında ise doktorunuzun önereceği uygun ebat ve basınçta varis çorabı kullanmak gerekebilir. Varis çorapları ayaktan yukarıya doğru çorabın uyguladığı basınç azalacak şekilde tasarlanmış özel çoraplardır.

Kılcal damarlar ve onlardan biraz daha kalın yeşil damarlar için tedaviler
Cilde enerji verilerek damarların dışarıdan kurutulması veya cilt altı ve cilt içindeki damarların ilaçlarla kurutulması yöntemidir. Altta yatan bir toplardamar yetmezliğinin tıbbi nedenle mutlaka tedavi edilmesi gerekmeyebilir. Tedavi gerekip gerekmediğine hastanın şikayetleri, muayene sırasında saptanan bulgular ve duplex ultrason inceleme ile yapılan muayene sonucunda karar verilir.

Varis hastalığına hamilelik ve emzirme döneminde zorunlu kalınmadıkça müdahale yapılmamalıdır. Varislerin birçoğunun hamilelik bitimi, emzirme sonrası 3-4 aydan 12 aya kadar varan süreler sonunda kendiliğinden kaybolabilmeleri, varislerin tamamına yakınının acil bir durum oluşturmamaları, yapılacak bir girişimle bebeğin ve annenin sağlığını düşük de olsa riske atma olasılığı gibi nedenlerle bu dönemde varislere tedavi uygulamaktan kaçınılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı