Ebeveyn Rehberliği

Uzman görüşleri

Uzmanlar Neler Söylüyor?

Memory Center Nöropsikiyatri Merkezi Çocuk Ruh Sağlığı biriminden Uzm. Psk. Aynur Sayım: Psikoloji, psikiyatri birer bilim. Ben de psikolog olarak bilimin tanımladığı kavramları kabul ediyorum doğal olarak. Son yıllarda çocuk psikolojisi alanında pek çok kavramlar ortaya atıldı. İndigo Çocuk, üstün yetenekli veya üstün zekâlı ve hareketli çocuklar için kullanılmış bir kavram. Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu ve üstün yetenekli çocuk olarak tabir ediyoruz biz bu durumu. Ama tabii ki her hareketli çocuk hiperaktif değildir mutlaka. Dikkat eksikliği /Hiperaktivite Bozukluğu, aşırı hareketlilik, dikkat eksikliği ve dürtüsellik gibi 3 öğe ile tanımlanır. 3 ayrı başlıkta toplanır. Bu duruma, Davranım Bozuklukları, Özel Öğrenme Güçlüğü, Depresyon ve diğer psikiyatrik rahatsızlıklar da eşlik edebilir. Veya çocuk üstün zekâlı ya da üstün yeteneklidir, çabuk öğrenir, öne çıkan bir yeteneği vardır, geliştirilmesi gerekir. Bu çocuklara özel bir yaklaşım gereklidir. Bu yeteneklerini geliştirmeleri için yönlendirilmeleri, aynı zamanda uyum güçlükleri varsa da yardım almaları gereklidir. Bu çocuk ve ailelerinin her durumda psikiyatrik ve psikolojik süreçten geçmesi gereklidir.

Danışman Psikolojik Hizmetler Merkezi’nden Uzm. Psk. Alanur Özalp: Bu isim son yıllarda kullanılmaya başlandı. Burada anlatılan çocuklar genel özellikleri, sıkıntıları, zorlukları ve artılarıyla hiperaktif ve dikkat dağınıklığı olan çocukları tüm çizgileriyle anlatmaktadır.

Sadece hiperaktif çocuk kavramı aileleri korkutan, üzen, tedirgin eden bir kavramdır. Aile bu sözcükleri duyduğunda da “bu bir hastalık ve benim çocuğum hasta” diye düşünmekte ve rahatsız olmaktadır. Ailelerdeki bu mutsuzluk, rahatsızlığı hafifletmek gerekir. Hatta bu durumları, Tanrı’nın size ve çocuğunuza verdiği bir özellik ve değerli bir durum olarak görmelisiniz. Sizin çocuğunuz akıllı, zeki, yaratıcı, farklı olmak istiyor; hayal gücü zengin, kimsenin düşünemediğini düşünüyor, büyük adam gibi davranıyor. Bütün bunlar sizin ve onun için güzel ve değerli şeyler. Siz bu değerli şeyleri görmelisiniz. Bunlar için mutlu olup, Tanrı’ya şükür etmelisiniz. Çünkü o sizi seçmiş. Bu güzel, zeki ve yaratıcı çocuğu siz daha geliştireceksiniz.

Bu sizin çocuğunuz. Eğer çocuğunuzu bu şekilde görürseniz ona daha rahat hoşgörü gösterebilirsiniz. Onu geliştirmek için daha büyük bir istekle çaba ile çalışırsınız. Onu terapiye götürürsünüz. Hatta bu kadar büyük bir zekâ ve yaratıcılık küpü elinizde olduğu için ona daha fazla zaman ve para harcamanız gerektiğine inanırsınız. Hatta onun için daha fazla yatırım yapmak istersiniz. Onu hoş tutarsınız. Bu durumda çocuğunuz da size ve çevresine iyi davranacak veya davranmak zorunda olacaktır. Hatta çocuğunuzun kristal çocuk olduğuna inanırsanız, onun mutluluğu ve başarısı için elinizden geleni yaparsınız. Daha çok yapmak istersiniz. Devamlı olarak okur, her şeyi kontrol altında tutmak istersiniz.

Bu şekilde olan bakış açısı hem sizin mutlu olmanızı sağlar hem de çocuğunuzu daha çok sevmenizi sağlar. Çocuğunuzdaki güzel şeyleri görmek, güzel şeylerin gelişmesine ve çoğalmasına sebep olacaktır.

Özellikle “İndigo” kelimesi hiperaktif, dikkat eksikliği sendromundan daha hoş ve kabul edilir bir kelimedir. Kristal kelimesi de fevkalade saf, rafine değerli anlamını taşımaktadır.
İster ismi hiperaktif ve dikkat eksikliği sendromu olsun, ister indigo veya kristal çocuklar olsun bu çocuklara biz uzmanlar, aileler ve eğiticiler olarak nasıl yardımcı olacağız bunun bilinmesi ve bir an evvel harekete geçilmesi gerekmektedir. Aileler eğer çocuklarının iyi taraflarını öncelikle görürlerse uzman kişilerle işbirliğine erken girerler. Ve çocuklarını olumsuz görmez ve itip eleştirmezler. Bu durum hem çocuk hem de ailenin hızla kazanılmasını sağlar.

Anadolu Ruh Sağlığı Merkezi (ARM Psikiyatri)’den Çocuk Psikiyatristi Dr. Arzu Önal: İndigo çocuk kavramına Çocuk Psikiyatristleri olarak inanmadığımızı söylemeliyim. İndigo adı altında tanımlanan hastalık, ya da kavram denilebilir, birçok problemi içinde barındıran ve aile isteği söz konusu ise tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Ben farklıyım duygusu çocuğu narsistik bir kişilik örgütlenmesine, toplumla iletişim kuramayan ve yalnız bir çocuk haline getiriyor. Tanı amaçlı olarak kullandığımız DSM IV ve ICD 10 tanı kategorileri arasında İndigo diye bir kavram bulunmamaktadır.

KAYNAKLAR
www.greatdreams.com/indigo.htm
www.crystalinks.com/children.html
www.indigodergisi.com/indigolar.htm
www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=18278
www.imedya.com
Lee Carroll&Jan Tober, İndigo Çocuklar-Yeni Çocuklar Geldiler! (‘İndigo Child-The New Kids Have Arrived’)

Çiğdem ŞANAL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu