Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler için Çözümler

Nörofizyoloji Uzmanı Dr. Sabri Derman”la çocuklarda uyku bozukluğuna yol açan sebepler hakkında söyleştik. Detayları öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Uyku düzeni zamanla mı öğreniliyor yoksa doğuştan gelen bir uyku ritmi var mı?

Dr. Sabri Derman:

Hayır doğuştan gelen bir uyku ritmi yok. Uyku düzeni zamanla oluşuyor. Ancak ilk aylarda çocukların uykusunu bozan en önemli sorun gaz sancısı, mide yanması, solunum sorunları gibi sağlık problemleri. Epilepsi nöbetleri de yine uyku bozukluklarına yol açan başka bir etken. İkincil dereceden bir uyku sorunu ise şu; eğer evin içindeki yaşam çok düzensizse, gece – gündüz kavramı yoksa bebeğin uyku düzeni bozuluyor ve sorun yaşıyor. İki yaşından itibaren çocuklarda birtakım korkular oluşabiliyor, yalnız uyumama ihtiyacından doğan anne baba yanında yatma isteğine yine bu dönemde rastlanabiliyor.

Bu davranışsal bir şey ve tedavisi yine davranışsal olarak ele alınmalı. Hem ailenin hem de bebeğin veya çocuğun bir arada göz önüne alınması ve tedavinin ona göre düzenlenmesi gerekiyor. Böyle durumlarda ilaç gerektirmeyen, tamamen davranış değişikliğine yönelik tedavi yöntemleri var. Çocuklarda daha büyük yaşlarda, okula başlarken örneğin tıpta “Seperasyon Anksiyetesi” denilen ve ayrılıktan doğan bazı sorunlar oluyor ve bu da uykusuzluğa yol açıyor. Bu yaşlarda çocuklarda eğer bademcik iltihaplanması gibi problemler varsa, horlamalar, hırlamalar gibi sorunlar görülüyorsa bunların ayrı değerlendirilmesi lazım.

Bebeğimde ya da çocuğumda uyku sorunu var diyebilmek için ne kadar bir sürenin geçmesi gerek?

Dr. Sabri Derman:

Bütün çocuklar 3-4 gün ya da 1 hafta gibi sürelerde uyku sıkıntısı çekebilir. Böyle kısa süreli sıkıntılar kendi kendine düzeliyor. Eğer bu durum birkaç hafta değil de birkaç ay devam ederse ve çocuğun gün içindeki davranışını etkilemeye başlarsa o zaman sebeplerini araştırıp tedaviye yönelmek lazım.

Uyku bozukluğunu işaret eden belirtiler neler olabilir?

Dr. Sabri Derman:

Çocuklar gece uykuları bozulduğu zaman yetişkinler gibi gündüz uyuklamıyor. Bizler gece uyuyamasak ertesi gün çok yorgun ve uykusuz oluruz, halbuki küçük çocuklar bir yerde kendi kendilerini uyarıyor ve daha çok hiperaktif oluyor. Örneğin servis arabasına biner binmez ya da eve gelir gelmez hemen uyuyakalıyorlar. Kendilerini uyanık tutmak içinse daha hareketli tavırlar sergiliyorlar. Bunun da en güzel kanıtı hareketli çocukların araba, servis gibi yerlerde hemen uyuyakalması. Böyle çocukların göz önüne alınması ve değerlendirilmesi lazım. Çocuğun temel uyku – uyanıklık ritminde bir bozukluk olduğunu, bu durumun birkaç ay devam etmesi halinde anlayabiliriz.

Sorun belirlendikten sonra hangi doktora başvurmak gerek?

Dr. Sabri Derman:

Benim ilk önerim çocuğu takip eden çocuk hastalıkları uzmanına başvurulması. Çocuk burada genel bir muayeneden geçirilir; içkulak iltihapları, bademcik, diş çıkarma gibi bu sorunun altında yatan çok çeşitli nedenler olabilir. Eğer sorun bu şekilde çözülmüyorsa bir uyku bozuklukları uzmanına danışmakta yarar var. Bildiğiniz gibi İstanbul’da, İzmir’de Ankara’da pek çok hastanede merkezler açıldı. Büyük hastanelerin de çoğunda var. Bu da diğer sorunlar gibi bir uzmanından yardım alınarak çözülebilir.

Uyku sorunları daha çok hangi yaşlarda etkili oluyor ve sık görülüyor?

Dr. Sabri Derman:

Her yaştaki insanın kendine özgü uyku sorunları var. Küçük çocuklar farkında olmuyor ve daha çok etrafındakiler farkına varıp bir uzmana başvurmaya karar veriyor. Anneler ve öğretmenler dikkat ediyorlar. Okul yaşındakilerde öğretmenler tarafından fark ediliyor. Aslında hangi yaş diye sormak yanlış, çünkü kliniğe gelenlerin çoğu yetişkin ama bu seleksiyondan doğan bir sapma olabilir. Uyku sorunlarının her yaşta görüldüğünü söyleyebiliriz. Amerika’da yapılan bir araştırmada her 5 ya da 6 kişiden birinde uyku sorunu olduğu, bunun yarısının da ciddi boyutlar taşıdığı ortaya çıkarılmış. ABD’de çalıştığım hastanede pediyatrik bir uyku laboratuvarı vardı ve gecede yaklaşık 4 bebek bakıyorduk.

Uyku bozuklukları hayatı nasıl etkiliyor?

Dr. Sabri Derman:

Uyku bozukluğu çeşitli sebeplerden dolayı hayatı olumsuz etkiliyor; birincisi ilk aylarda ve yaşlarda özellikle büyüme hormonu sadece derin uyku sırasında salgılanıyor. Hani “uyusun da büyüsün”” denir ya, işte bu çok doğru. Normal uykularını almazlarsa bu çocuklarda büyüme bozuklukları olabilir. En azından denek hayvanlarında bunu kesin olarak görüyoruz. İkincisiyse REM rüyaları; uyku hafızanın kendisini toparlaması, güçlendirmesi ve gündüz olan olayları değerlendirmesi bakımından çok önemli.

Uyku bozukluğu olan çocuklarda öğrenme güçlüğü oluyor. Bu çocuklar genellikle yorgun ve huysuz oluyorlar ki bu da sosyal sorunlar yaratıyor. Son olarak da çocuklar yorgun ve uykusuzsa öğrenemiyor sınıfta geri kalıyor. Benim eğitim ve iş hayatında başarısız olmuş pek çok hastam var ve tüm sorunlarının kökünde bozuk uyku düzenleri yatıyor.

Bu insanlarda boşvercilik, tahammülsüzlük, sinirlilik gibi pek çok olumsuz özellik olabiliyor. Kilo almaya meyilli oluyorlar, çünkü egzersiz yapmak istemiyorlar. Depresyon görülüyor. Zaten depresyon olan hastaların yüzde 80”inde uyku sorunları vardır. Depresyon da bildiğiniz gibi her yaşta ortaya çıkabilen bir şey. Dikkat dağınıklığı olan çocukların pek çoğunda da uyku bozukluğu bulunuyor.

Yenidoğan bebekler ile ilgili daha fazla içerik incelemek için tıklayın: https://www.bebek.com/yenidogan-bebekler/

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.