Türkiye, kalça çıkığında dünya sıralamasında ilk sıralarda yer alıyor

Türkiye dünyada ilk sıralarda yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda görülme sıklığının yüksek olmasının kundaklamadan kaynaklandığı belirlenmiştir. Kundaklama işlemi Eskimolarda, Japonya’da ve ülkemizde geleneksel olarak uygulanmaktadır.

Gelişmiş toplumlarda düzenli sağlık taramaları ve her yeni doğanın muayenesi yapılarak bu sorun tedavi edilmektedir. Ülkemizde gerek doğumların hastanede yapılmaması ve gerekse her doğan çocuğun kalçasının değerlendirilmemesi gelişimsel kalça çıkığının hala önemli bir ortopedik sorun ve sakatlık olmasına neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda yaklaşık görülme sıklığı % 0.1- 0.2 olarak bildirilmektedir ve kız çocuklarda erkeklere göre 4-5 kat fazla görülür. Bu oran ile dünyada ilk sıralarda yer almaktayız. Yapılan araştırmalarda görülme sıklığının yüksek olmasının kundaklamadan kaynaklandığı belirlenmiştir. Kundaklama işlemi Eskimolarda, Japonya’da ve ülkemizde geleneksel olarak uygulanmaktadır. Eski alışkanlıklarımızdan kaynaklanan bu uygulama ile bebeklerin bacaklarının ve kollarının düzgün olması amaçlanmaktadır ancak modern tıp uygulamalarında bu düşünce doğru değildir ve bebeklerde oluşacak bacak eğriliklerini önlemede kundaklamanın yeri yoktur.

Kundağa hayır diyelim…

Erken tanı için mümkünse doğum sonrasında tüm doğan bebeklerin; bu mümkün değil ise riskli grup olarak kabul ettiğimiz, makadi doğum, kız çocuklar, çoğul doğumlar, ailesinde kalça çıkığı olan bebeklerin kalça muayenesi yapılmalıdır. Kalça çıkığı muayenesi klinikte uzman doktorlar tarafından yapılabilmektedir ancak bu şekilde bazı bebeklere tanı konulamamaktadır.

Bizim önerimiz, kalça ultrasonagrafisinin özellikle yeni doğan döneminde ve erken çocukluk döneminde rutin olarak tüm bebeklere uygulanmasıdır. Çünkü erken dönemde kalça çıkığı tanısı konan çocuklar (alçı, bandaj gibi) ameliyatsız yöntemlerle iyileşirken, geç tanı konulduğunda (özellikle yürüme yaşından sonra) mutlaka cerrahi tedavi gerekmektedir. Sonuç olarak, gelişimsel kalça çıkığı önenebilir bir hastalıktır. Gelin eski alışkanlıklarımızdan vazgeçelim ve kundağa hayır diyelim. Yeni doğan bebeğimizi çok pahalı olmayan, kısa süren ve ağrısız bir işlem olan ultrasonografi yaptırarak oluşabilecek sakatlıkları önleyelim.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem İnan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı