Tüp bebek tedavisi

Düzenli bir cinsel yaşamı olan ancak çocuk sahibi olamayan çiftler ne zaman doktora başvurmalıdır?
Özellikle anne adayının yaşı 35 yaşın altında ve gebeliğe engel olacak herhangi bir hikâyesi yoksa 1 yıl, anne adayının yaşı 35 yaşının üzerinde ise ve daha önceki yıllarda gebeliğe engel olacak bir sorun yaşamışsa 6 aylık bir beklemeden sonra doktora başvurmalı ve tedaviye başlanmalıdır.

Tüp bebek tedavisi hangi yaşlara kadar uygulanmaktadır?
Tüp bebek tedavileri 45 yaşına kadar uygulanabilen bir tedavidir. Fakat 38 – 40 yaşlarından sonra tedavinin başarısında oldukça düşüş yaşanır.

Tüp bebek tedavisi nedir?
Erkek hastadan elde edilen spermler sayısı belirlenmiş olan yumurtanın çevresine bırakılır ve spermin yumurtanın içine kendiliğinden girerek döllenmeyi sağlaması amaçlanır.

Mikroenjeksiyon nedir?
Mikroenjeksiyon yöntemi bir tek spermin yumurta içerisine enjekte edilerek döllenmenin sağlanması amacı ile uygulanan bir yöntemdir.

Mikroenjeksiyon ve tüp bebek tedavisi kimler için uygun bir tedavidir?
Doğal yöntemler ile gebe kalamayan ve diğer yardımcı tedavilere rağmen yine gebelik sağlanamayan çiftlere uygulanan bir tedavi yöntemleridir.

Tüp bebek tedavisinin aşamaları nelerdir?
Tüp bebek tedavisi, yumurtalıkların uyarılması, Yumurta toplama, Yumurtaların sperm ile döllenmesinin sağlanması, Embriyo transferi olmak üzere dört aşamadan oluşmaktadır.

Yumurta toplama işlemi nasıl gerçekleşir?
Vajinal ultrason yardımı ile yumurta toplama işlemi gerçekleştirilir ve hasta herhangi bir ağrıya maruz kalmaz.

Tüp bebek tedavileri sonucunda yumurtalık kapasitesinde azalma oluşur mu?
Yumurtalıkları uyarmak amacı ile başvurulan yöntemlerden dolayı yumurtalık kapasitesinde azalma oluşmaz.

Elde edilen har yumurta da döllenme gerçekleşir mi?
Yumurtalarda döllenmenin sağlanabilmesi için yapısal bir bozukluk olması ve yumurtaların yeteri kadar olgunluğa ulaşması gerekir. Elde edilen her yumurta döllenme için uygun değildir. Döllenme gerçekleşmiş her yumurta da sağlıklı bir embriyo anlamına gelmemektedir.

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi nasıl gerçekleştirilir?
Embriyo transferi son derece kolay ve ağrısız bir işlemdir. anne adayının rahim ağzından ince bir katater yardımı ile ve ultrason eşliğinde embriyolar rahme transfer edilir.

Embriyo transferinden sonra arta kalan embriyolar daha sonra kullanılır mı?
Embriyo transferi gerçekleştikten sonra eğer geriye sağlıklı embriyolar kalmışsa dondurularak saklanabilir ve daha sonraki tedavilerde kullanılabilir.

Tüp bebek tedavisinde embriyolar nasıl seçilir?
Oluşan embriyolar sağlık açısından incelendikten sonra transferi gerçekleştirmek için seçilir ve anne rahmine yerleştirilir.

Embriyo transferinden sonra istirahat etmek gerekir mi?
Tüp bebek tedavisi sırasında embriyo transferinden sonra 1 – 2 saat dinlendikten sonra hasta normal yaşantısına dönebilir.

Dondurularak saklanan embriyoların kullanımı ile sağlanan gebelikler nasıl gelişir?
Gebeliğin nasıl gelişim göstereceği tüp bebek tedavisini üstlenen tüp bebek merkezinden merkeze farklılık göstermektedir.

Kaynak: www.tupbebeknedir.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu