Tüm Yönleriyle Evlat Edinme

Evlatlık edinmeden önce evlatlık edinen ailenin içinde bulunduğu endişe-durum nedir?
Genelde çocuk sahibi olamayan anne-babalar, evlat edinmeye karar verinceye kadar aralarında uzun süre tartışmış; yakın çevre tarafından suçlanma, anlaşılamama gibi tepkilerle karşılaşmış, tereddüt ve endişe içinde bocalamışlardır. " Bu çocuk nereden gelmiştir? Anası, babası kimdir? Annesinin ve babasının sağlık durumu, zihinsel ve bedensel özellikleri nelerdir? Çocuk hangi koşullarda yaşamıştır? Ne tür etkiler altında kalmıştır?" türünden sorular evlat edinmek isteyen ailelerin kafasını kurcalayan, uykularını kaçıran sorulardır. Bu ailelerin bir kısmı evlat edinme yoluyla bir çocuğa kavuştuğu anda bu soruları unutmakta, bu sorulara cevap aramaktan vazgeçmektedir, bir kısmı da bu soruların cevapsız kalmasından ötürü yaşam boyu huzursuzluk duymaktadır.
 
Evlatlık edinilen çocuk ile ailenin birbirine alışma süreci nedir?
Genellikle insanlar evlat edinmede yeni doğmuş bebek istemektedirler. Kendilerine ait gibi hissetmenin, çocuğun da onları aile bilmesinin daha kolay olacağını düşünmektedirler. Eve geldiğinde elbette ki aile bu duruma ayak uydurmak konusunda biraz zorlanacaktır. Bu zorluklar aslında evde bir bebekle yaşamanın getirdiği zorluklardır. Burada çocuğun evlatlık ya da öz çocuk olması pek bir şey değiştirmez. Bebek yaşadığı aileyi çabuk benimser ve bebek açısından problem çıkmaz.
 
Evlatlık olduğunu çocuğa ne zaman söylemeli ve nasıl anlatılmalı?
Gerçek, çocuğa mümkün olduğu kadar küçük yaşta, evlat edinen anne veya baba tarafından, sade bir dille söylenmelidir. Çocuğun bunu derhal anlaması beklenmemeli, gerekirse açıklamalar tekrarlanmalıdır. Bu açıklamalar sırasında olay abartılmamalı, aşırı bir duygusallık katılmamalı, çocuğa doğal bir şekilde davranmaya özen gösterilmelidir.
Çoğunlukla açıklamalar anne tarafından yapıldığından, çocuk annesinin öz olmadığını, ancak babasının öz olduğunu düşünebilir. Çocuk bu konuda da aydınlatılmalı, annesinin de babasının da öz olmadığı kendisine söylenmelidir. Bu arada çocuğa aile kavramı kazandırılmalı; bir çocuğun gerçek ailesinin, onu büyüten eğiten, yetiştiren, ihtiyaçlarını karşılayan, ona ilgi ve sevgi veren ana baba olduğu anlatılmalıdır.
 
Evlatlık olmaya tepki veren çocuğa nasıl yaklaşılmalı? 
Çocuk, evlat edinilmiş bir çocuk olduğunu öğrendikten sonra onu dünyaya getiren anne ve babanın kim olduğunu, hayatta olup olmadıklarını, neden terk edildiğini, onu nerede bulduklarını, bu ailenin bir bireyi olmadan önce nerede ve nasıl olduğunu sorabilir. Bu sorulara verilen cevaplar gerçeğe uygun olmalı, çocuğun yaşına ve olgunluk düzeyine hitap etmeli, anne ile babanın cevapları arasında tutarlılık olmalıdır. Çocuğun kafasında cevapsız soru bırakılmamalı, içinde hiçbir kuşku kalmamalıdır. Çocuğun sevgisini kazanmak için, öz anne baba kötülenmemelidir. 
 
Biyolojik aile ortaya çıkarsa yapılması gerekenler nelerdir?
Biyolojik ailesi ortaya çıktıktan sonra eğer fazla ısrarcı davranıp sürekli görüşme talebinde bulunursa çok görüşmenin faydası değil daha çok zararlı olacağı iletilmelidir. Çocuğun psikolojisini o süreçte iyi takip etmek gerek ve o süreçte muhakkak profesyonel anlamda yardım almak faydalıdır.
 
Evlat edinen çiftlere yakın çevrenin yaklaşımı ne olur? Aile bu konuda nasıl davranmalıdır?
Evlat edinme Türkiye’de çok yaygın olmamakla beraber çevrede ilk haber yayıldığında biraz tepkili davranabilir. Bazı aileler gelecek kaygısı duyduklarından, bazıları ise dedikodu olmasın diye engel olmak isterler. Evlat edinen aile zaten bu konuda bir karara varmıştır ve kulak asmadan bu yolda çocuk sahibi olmanın tadını çıkartabilirler. 

Derleyen: Ege EBCİN
e.ebcin@ebebek.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı