Tatilde çocuklar için beslenme önerileri

Yaz tatilleri genellikle gıda maddeleri açısından tüketimin oldukça arttığı dönemlerden biri. Tatil dönemlerinde gıda tüketiminin fazlalığı ve çeşitliliği metabolizma bakımından yetişkinleri fazla etkilemese de, çocuklar bu durumdan çok çabuk etkileniyor ve sağlık durumlarında bozulmalar meydana geliyor. Bu nedenle özellikle tatil dönemlerinde çocukların çeşitli hastalıklardan korunabilmeleri için beslenmelerinin de en kusursuz şekilde olması gerekiyor. Alman Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanlarından Seren Aksüs, çocukların beslenmesinde mevsimsel şartların göz önünde tutulması gerektiğini belirterek yaz mevsiminde çocukların beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenleri şöyle açıklıyor:

“Yaz tatilinde çocukların su tüketimine dikkat edilmeli. Dışarıdan oyun oynayan veya suyun içinde olan çocuklarımızın uzun süre susuz kalmasına izin verilmemeli. Yaz aylarında sayısı ve çeşidi artan, çocukların da çok sevdiği kavun, karpuz, kiraz, çilek, erik gibi mevsim meyveleri tercih edilmeli. Çocukların gözde yiyeceği dondurma, yazın tercih edilebilecek seçenekler arasında mutlaka bulundurulmalı. Ancak dondurma tüketimi günde 1 defadan fazla, haftada 2-3 defadan da az olmamalı. Çocuklarımızın midesini aşırı doldurmamaya gayret etmeliyiz. Daha hafif yaz mönüleri tercih edilmeli, salata ve sebze tüketimini ihmal edilmemelidir. Yoğurt, cacık veya ayran ise sofrada mutlaka bulunmalı.”

Yolculukta dikkat edilmesi gerekenler
Tatile giderken yolda da çocuklarımızın beslenmesine oldukça dikkat etmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Seren Aksüs, yolculuk sırasında dikkat edilmesi gerekenleri de şöyle anlatıyor:
“Yolculuk öncesi ve sırasında çocuklarımızın daha önce denemediğimiz ve bilmediğiniz yiyecekleri tüketmesini engellemeliyiz. Çocuklarımızın yolculuk sırasında aç kalmalarını engellemeli ve 4-5 saat arayla mola verip, içecek veya yiyecek ihtiyaçlarını gidermeliyiz. Yanınıza sarmalar, dolmalar gibi yolda tüketilmesi zor olan yiyecekler yerine, bisküvi, sandviç, meyve suyu gibi yiyecekler almaya dikkat etmeliyiz. Çocuklarımızın yolda susuzluğa yol açacak aşırı tuzlu besinleri tüketmelerini engellemeliyiz (Turşu, salamura vb.). Ayrıca kesinlikle yanınıza su almayı ihmal etmemeliyiz.”

Restoran yemeklerine dikkat
Tatil için gidilen tatil köyü veya otel gibi yerlerde bulunan hazır yemeklerle çocuklarımızı beslerken de dikkat edilmesi gereken pek çok konu bulunuyor. Dyt. Seren Aksüs çocukların tatil beldelerinde başkaları tarafından hazırlanan yemeklerle nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda da şu bilgileri veriyor:

-Tadı, görünüşü veya kokusu değişik gelen yiyecekleri tüketmeyin
-Su ihtiyacınızı açık su yerine kapalı sularla giderin.
-Olası tehlikelere karşı musluk veya çeşme sularını kullanmayın.
-Yurtdışı seyahatlerinde, tüketilecek besinlerin içeriğini mutlaka ayrıntılı bir şekilde öğrenin.
-Çocuğunuzun bildiğiniz bir besine alerjisi varsa onu mutlaka beslenmesinden çıkarın.
-Allerjen etki gösterebilecek aşırı çikolata ve aşırı baharat tüketiminden kaçının.
-Gidilen konaklama tesisinde doktor olmasına dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı