Tatil önerileri

Okullarda, ziller tatil için çalacak ve milyonlarca öğrenci karne heyecanı yaşayacak. Kimi mutlulukla, ellerinde karneleri evlerine koşacak ve anne babalarıyla sevinçlerini paylaşacak… Büyüklerin elleri öpülecek, karneler gururla gösterilecek ve tatil planları yapılmaya başlanacak. Kimi öğrenciler için ise tatil biraz buruk başlayacak!

“Karneler nasıl olursa olsun bu gün tatil başlıyor!” diyen Bilfen Okulları Rehberlik Bölüm Başkanı Evrim Arslan, “9 aylık eğitim sürecinin yorgunluğu atılmalı, bir sonraki yıl için enerji toplanmalı…” önerisinde bulunuyor. Tatilin; gelişimin durduğu, bütün kuralların aksıya alındığı ve sorumlulukların tamamen ortadan kalktığı bir süreç olmadığını da hatırlatan Bilfenli eğitimciler, “Çok iyi planlanması ve değerlendirilmesi gereken bir dönem” diyorlar.

Bilfen Okulları Rehberlik Bölüm Başkanı Evrim Arslan, “Anne ve babaların çocuklarıyla daha fazla zaman geçirme fırsatı bulabildiği, çocuklarının ilgi ve yeteneklerini geliştirmeleri ya da güçlendirmeleri gereken yönleri ile ilgili olarak daha fazla rehberlik edebileceği çok değerli bir zaman dilimidir” diyerek şu önerilerde bulunuyor:

Aile günleriniz olsun ve yaz okulu seçin!

•    Eğer çocuğunuzun karnesinde zayıf varsa ya da potansiyelinin altında bir başarı sergilediğini düşünüyorsanız; kızmak, cezalandırmak sadece çocuğunuzun özgüvenini zedeleyecek ve başarısını artırmak yerine başarısızlığı pekiştirecektir. Zayıf gelen notun üzerinde yoğunlaşmak yerine çocuğunuzun zayıf alma nedenlerini tespit etmeye ve bu nedenleri ortadan kaldırmaya yönelik çözümler geliştirmeye odaklanmak daha yerinde bir tutum olacaktır.

•    Evle ilgili yaşına uygun sorumluluklar vermek, çalışma alışkanlıklarını birlikte değerlendirmek, anne baba olarak ona nasıl destek verebileceğiniz konusunda çocuğunuzla sohbet etmek, sizden beklentilerini anlamaya çalışmak çözüme ulaşmanıza destek olacaktır. Daha fazla gayret etmesi gereken dersleri ve konuları tespit ederek çok yoğun olmayan bir çalışma planını birlikte hazırlamak, programa uyması için destek vermek üç aylık tatil sürecinin verimli geçmesini sağlayacaktır.

•    Tatilin başlamasıyla birlikte çocuğunuzun bilgisayar ve televizyon ile ilgili talepleri artacaktır. Resim, seramik, müzik, spor bilim… gibi çocuğunuzun ilgi ve yeteneklerine uygun bir yaz kampına yönlendirmeniz, hem sizin bilgisayar ve televizyon başında geçen saatlerle ilgili çocuğunuzla yaşayacağınız çatışmaları azaltacak hem de çocuğunuzun yeni arkadaşlar edinmesini, kendini geliştirmesini, tatilini verimli bir şekilde değerlendirmesini sağlayacaktır.

•    Haftanın bir ya da iki gününü aile günü olarak belirleyebilir ve bu günlerde neler yapabileceğinize çocuğunuzla birlikte karar verebilirsiniz. Tatil boyunca okunacak kitaplar, izlenecek filmler seçerek bu günleri birlikte kitap okuyarak, film izleyerek ya da keyifli aile oyunları oynayarak değerlendirebilir ve çocuğunuzla olan iletişiminizi güçlendirebilirsiniz. Kitap okuyarak çocuğunuza örnek olmanız onun kitap okuma alışkanlığı kazanmasını sağlayacak, okuduğunuz kitapları ya da izlediğiniz filmleri tartışmanız hem çocuğunuzu daha iyi tanımanıza destek olacak hem de sizin onun fikirlerine önem verdiğinizi hissetmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı