Tahılın çocuklar için önemi!

Tahıl nedir, neden faydalıdır?
Tahılların işlenmemiş, rafine edilmemiş haline tam tahıl, işlenmiş haline ise rafine tahıl denir. Tam tahıllar; tahılın kepek, germ, endosperm gibi bütün özlerini içerir. Tam buğday unu, bulgur, yulaf ezmesi, kahverengi pirinç tam tahıl grubuna örnek olarak verilebilir. Rafine tahıllar ise, öğütülerek kepek ve diğer kısımlarından arındırılır. Tahılın raf ömrünü ve yumuşaklığını artırmak için yapılan bu işlemler, tahılın posasının özellikle de demir ve B grubu vitaminlerinin azalmasına neden olur.

Tam tahıllar, çocuklarda dolaşım ve sindirim sisteminin gelişmesine yardımcıdır
Tiamin B1, riboflavin B2, niasin B3 ve folat içeren tam tahıllar; diyet lifi ve B grubu vitaminlerinden zengindir. B1 Vitamini veya Tiamin, diğer B grubu vitaminlerle birlikte vücudun özellikle de beynin, enerji üretiminde gerekli bir vitamindir. B1 vitamini kan hücrelerininoluşumu ve sağlıklı bir dolaşım sistemi için gerekli olan vitamin grubundandır. Ayrıca karbonhidratlardan enerji üretiminde, kalp ve sindirim sistemi kaslarının tonusunun korunmasındaönemli görevleri vardır. Bunun yanı sıra tam tahıllar demir, kemik gelişiminde ve kas faaliyetlerinde görevli magnezyum ve antioksidan selenyum gibi minerallerden de zengindir.

Tahıllar, B1 vitamini eksikliğinde ortaya çıkan hastalıkları önler
B1 vitamini yetersizliğiyorgunluk, depresyon, gözlerde güçsüzlük, zihin bulanıklığı ve fiziksel koordinasyonda bozukluğa sebep olur. Ayrıca iştah azalması, sindirim bozukluğu, kabızlık, yorgunluk, baş ağrısı, sinir ve dolaşım sistemi hastalıkları, kas krampları gibi sorunlara neden olabilir. O nedenle, çocukların beslenmesinde B1 Vitamini eksikliğini önleyen tahıllara ağırlık verilmesi büyük önem taşır.
Tam tahıllar ayrıca, diyabet hastalarında glukoz düzeyini dengeler ve posa bakımından zengin olmasından dolayı, kabızlık oluşumunu önler. Tam tahıllı besinler, daha fazla tokluk hissi vererek kilo kontrolünde yardımcı olur. Böylece çocuklarda obezite gelişimi engellenebilir.

Günde ne kadar tahıl tüketilmeli?

Grup Yaş aralığı Günlük önerilen Günlük tüketilmesi gereken tam tahıl miktarı
Çocuk 2-3 85 gram 43 gram
  4-8 113- 142 gram 57-71 gram
Genç kızlar 9-13 142 gram 85 gram
  14-18 170 gram 85 gram
Genç erkekler 9-13 170 gram 85 gram
  14-18 198 gram 100 gram

Tam tahıl tüketiminizi artırmak için neler yapılabilir?
–  Çocukların beslenmesinde beyaz un yerine, tam tahıl unundan yapılmış yiyecekler tercih edilmelidir.
–  Çocuklar, esmer pirinç ve kepekli makarna tüketmelidir. Bu yiyeceklerin lezzetini artırarak, çocuklar için daha cazip hale getirmek için sebze ve baharatlar kullanılabilir.
–  Çocuklara yedirilecek sebze çorbalarına ve yemeklere bulgur, buğday, arpa gibi tam tahıllar eklenmelidir. Kek, kurabiye gibi tatlı atıştırmalıklar hazırlanacağı zaman da tam buğday veya yulaf unu kullanılmalıdır.
–  Köfte yaparken, malzemelerin içine tam buğday ekmeği konulmalıdır.
–  Fırında pişirilen tavuk, balık, pirzola gibi yemeklerde tam tahıl gevreğine yer verilmelidir.
–  Salata ve çorbalarda kızarmış ekmek yerine, tam tahıl unundan kraker tercih edilmelidir.
–  Tam tahıl içeren patlamış mısır, ara öğünlerde hazırlanabilir. Fakat fazla tuz ve yağ koymamaya dikkat edilmelidir.
–  Omega 3 yağ asidinden en zengin bitkisel besin keten tohumudur. Bu nedenle, keten tohumlu ekmeklerine de çocukların beslenmesinde yer verilmelidir.
–  Çocuklara atıştırmalık olarak, tam tahıl ürünlerinden oluşan seçenekler sunulmalıdır.
–  Ambalajlı besinlerin içeriğinde ne olduğuna bakma alışkanlığı kazanılmalıdır.
–  Ekmeğin içeriğindeki pekmez ya da kullanılan başka bir malzeme nedeniyle, esmer olmasına özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı