Süt dişlerindeki çürümeye dikkat!

Biberon Nedeniyle Oluşan Diş Lerdeki Çürümeler

Dişlerdeki çürümeler, kötü beslenme ve emzirme alışkanlıklarına bağlı olarak süt çocukluğu ve okul öncesi dönemde, süt dişlerinin sürmeye başlamasıyla birlikte görülebilmektedir. Süt dişlerinde aşırı harabiyete yol açmaktadır. Acıbadem Hastanesi Kadıköy’de görev yapan Pedodontist Sibel Emiroğlu biberon çürüğü, nedenleri ve sonuçları konusundaki sorulara yanıt veriyor.

Biberon çürüğünün nedenleri biberon ve anne memesiyle gece beslenmenin yıllar boyu sürmesi, gece beslenmesi sırasında çocuğa biberonla çeşitli tatlandırıcı gıdalar ile karıştırılmış sütün verilmesi, emziğin şekere ve bala batırılarak kullanılması, tülbentle sarılı lokumun vb.gibi özellikle uyku sırasında emdirilmesidir.

Uyku halinde yutma refleksi ve tükürük akışının azalması çürük yapıcı maddelerin dişler üzerinde kalma süresini uzatmaktadır. Uzun süre sütün dişlerle temas etmesi (anne sütü ve her türlü süt dahil) belirgin şekilde çürüğe neden olmaktadır. Süte katılan karbonhidratlar da çürük yapıcı etkiyi arttırmaktadır.

Genellikle kesici dişler tamamen harap olarak ağızda sadece kökleri kalır. Çürük artarak arka dişlere yayılır. Emme sırasında alt kesici dişler, dil tarafından örtüldükleri ve tükürük salgısı nedeniyle korunduklarından çok daha az çürürler.

Süt potansiyel olarak çürük yapıcı bir besin olarak kabul edilip normal ağız hijyeni kurallarına uyulmalıdır. Dişler fırçalanmalı ve/veya ağız suyla çalkalanmalıdır. Sütün içine tatlandırıcı madde karıştırılmamalıdır.

Beslenme alışkanlıklarının yeniden düzenlenmesi fissür örtücü ve fluorid gibi profesyonel çürük önleyicilerin uygulanması, ağız hijyeninin sağlanması çürükten korunmak için çok faktörlü bir yaklaşımdır.

Biberon kullanan her çocukta biberon çürüğü beklenmemektedir. Çürüğün oluşmasında ailenin diş sağlığı, annenin hamilelik dönemi ve doğum hikayesi, bebeklerin bazı kişisel özellikleri de (mine tabakasının mineralizasyon durumu, tükürük salgısının miktarı gibi) rol oynamaktadır.

Biberon çürüklü çocuklarda dişlerde ağrı olmasıyla beslenme bozuklukları ortaya çıkmakta genel sağlığı bozulmakta ve gelişim olumsuz yönde etkilenmektedir. Yine bu çocuklarda dişeti hastalıkları ve kapanış bozukluklarına eğilim olmaktadır.

Biberon çürüklerinde erken tanı konulması bu nedenle çocukların dişhekimleriyle karşılaşmalarında ailelerin dikkati önem kazanmaktadır. Çok küçük yaşta ortaya çıkan bu tür çürüklerin tedavisinde çocuklarda uyum sorunuyla karşılaşılmaktadır. Tedavilerin başarısının ileriki yaşlarda da devamı için çocuklar kontrol altında tutulmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu