Sorunsuz uyku için pratik çözümler

Bebeğinizi, dengeli gelişimi için gerekli miktarda uykusunu almasını sağlamak üzere, düzenli gündüz uykularına alıştırmalısınız. Huyu ve doğal ritmi ne zaman ve nasıl uyuyacağı konusunda size ipuçları verecektir. Bazı bebekler kolay alışıp her gün bol bol uyurken, bazıları kısa uykularla yetinir. Belirlenmiş bir saatten daha kısa uyuyor olması mutlaka bir sorun olduğunu göstermez. Bebeğiniz o miktarda uykuyla dinleniyor olabilir.
 
Bebeğin gündüz uyuması gereken süre ne kadardır?
Yenidoğanlar gündüz ve akşamüzeri iki ila dört saat uyurlar. Bu noktada herhangi bir müdahale gerekmez, çünkü bebeğiniz ihtiyacı olan uyku miktarını kendisi belirleyecektir.

Altıncı ila sekizinci haftalara gelindiğinde uykusu düzene girmeye başlayacaktır. Günde iki ila dört saatlik gündüz uykusuna, hatta fazlasına ihtiyacı olabilir.

Üç-dört aylık olduğunda, uyuyacağı zamanı siz de tahmin etmeye başlarsınız. Bu dönem uyku saatlerinin oluşmaya başlaması için uygundur.
Altı aylık bebeğinizin gündüzleri iki ya da üç kez (sabah, öğlen, öğleden sonra) birer saat uyuması normaldir.

Bebeğiniz dokuzuncu ayından sonra bir yaşına gelene kadar, kesintisiz uykuyu yakalamak için gündüz uykularını sabah ve öğlen birer kez olmak üzere ikiye indirecektir. Yaklaşık 18 aylıkken çocukların çoğunun sabah uykusunu bıraktığı görülür. Ancak bu bir kayıp değildir, çünkü bu şekilde çocuk öğlen uykularını deliksiz uyuma hedefine ulaşır. Öğlen uykusu alışkanlığı üç veya dört yaşına kadar devam eder.
 
Bu uyku düzeninin her bebek için geçerli olacağı söylenemez. Her bebeğin kendine özel uyku alışkanlığı edinebileceğini unutmayın.

Sorunsuz uyku için pratik çözümler

  • Pijama zorunluluğundan vazgeçin. Önemli olan çocuğun giyeceği kıyafetler içinde rahat olması; ne çok ince ne de çok kalın.
  • Uyku vakti sessizliğini sağlamadan hemen önceki süreyi oyuna ayırabilirsiniz. Ancak yüksek ses çıkarmaktan, çocuğu harekete geçirip uykusunu açacak oyunlar oynamaktan kaçının. Amacın onu sakinleştirip uykuya dalmasını kolaylaştırmak olduğunu unutmayın.
  • Geceleri uyuduğu yatağa yatırırsanız, o anı gece ile bağdaştıracak ve uyuma vakti geldiğini hissedecektir.
  • Dışarı çıkıyorsanız, uyku vakti yolda olacağınızı biliyorsanız, yanınıza kitap veya çocuğunuzun uyuma ile bağdaştırdığı herhangi bir şey alın. Böylece hem ona nerede olursanız olun uyuyabileceğini göstermiş hem de uyku düzenini bozmamış olursunuz.
  • Çocuğunuz doğru düzgün uyumuyorsa, onu eğitemediniz hissine kapılıp kendinizi suçlamayın. Bazı anneler çocuğun yatıp uyuması için yorulması gerektiğini düşünür, halbuki daha da canlanma olasılıkları vardır. Öncelikle bu düşünceyi kafanızdan atmalı, sonra günde üç saat uyumaya alıştırmak için çeşitli yollar denemeye başlamalısınız.
  • Uykusu çabuk bölünen bir bebeğiniz varsa, ilk seferde bir saatten az uyuması çok normal. Üstelik çok yorulmamışsa ve uyanık kaldığı saatlerde enerjisini tüketmemişse uyku ihtiyacı fazla olmayacak ve kısa sürede gerek duyduğu kadar uykusunu alacaktır.                                                                                                                                                                               

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı