Sonbahar Nezlesi ve Önlemleri

Bahar aylarında ve sonbahar gibi ara mevsimlerde sık görülen saman nezlesi (alerjik rinit), birçok kişinin yaşam kalitesini bozabiliyor.

Alerjik Rinit…

Alerjik hastalıklar her yaşta ortaya çıkabilir ancak genelde 1-20 yaş arası başlar. Hastalığın burunda kaşıntı, sulanma, hapşırma, aksırma nöbetleri, damakta kaşınma, öksürük ve boğaz ağrısı, boğazı temizleme isteği, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi temel belirtileri olabilir.

En sık görülen alerjik hastalıklar arasında olan hastalığın toplumun yaklaşık yüzde 20’sini etkilediğini anımsatan Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Coşkun Şanverdi, her yıl çok sayıda insanın alerjik rinite yakalandığını anlattı.


Dr. Şanverdi, alerjik rinitin ortamda bulunan bir alerjinin (polenler, hayvan tüyleri, toz parçacıkları gibi), nefes alma sırasında buruna alındığını, burnun iç yüzeyine yapışması ile alerjene karşı hassasiyet, olan kişilerin burnunda mikrobik olmayan bir iltihap sonucu ortaya çıkan şikayetlerle kendini gösterdiğini söyledi.

Polenlere dikkat!

Sanılanın aksine polenler bitkinin cinsine göre yalnızca ilkbahar mevsiminde değil bütün sene boyunca havaya salınırlar. Op. Dr. Coşkun Şanverdi, “Burun tıkanıklığı sonucu ağızdan nefes alındığında dışarıdan gelen polen tozları ve hava süzülmeden direk içerisindeki yabancı maddelerle birlikte akciğere gitmektedir. Bu hava soğuk olursa akciğerleri üşütür. Tozlu hava boğazı tahriş eder. Kuru hava ise akciğeri ve solunum yollarını kurutabilir” diye belirtiyor.

Burun tıkanıklığı sonucunda ağızdan alınan nefes, dudakların kurumasına ve çatlamasına, dişetlerinde gerilmelere, dilde kuruluğa neden olur. Bunun sonucunda kronik faranjit ortaya çıkabilir. Burun tıkanıklığı tedavi edilmediği durumda zamanla bronşit ve akciğerlerde başka sorunlara yol açabilir.

Coşkun Şanverdi, “Alerjik rinit tedavisinde temel yöntem alerjenden korunmaktır. Polen alerjisinde bu pek kolay değildir ve tam olarak gerçekleştirilemez. Polenlerin en fazla uçuştuğu sabahları saat 05.00 ile 10.00 arası açık havaya çıkılmamalı, ağız ve burnu kapatan maskeler kullanılmalı, araçta giderken camlar açılmamalı, dışarıda gözlük ve şapka kullanılmalı, gözlükler her gün yıkanmalı, alerjiye karşı doktora başvurulmalıdır” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı