“Sizin gibiyiz, +1 farkla…”

Down Sendromu nedir?
İnsan yapısındaki genler kromozomlardan meydana gelir. Down Sendromu; 21. kromozom çiftinde +1 kromozom bulunması halinde ortaya çıkan genetik bir farklılıktır. Bu farklılık sonucu; kişiler kendine has bir vücut ve yüz yapısına sahip olmakla birlikle aynı zamanda bu kişilerde zihinsel kavramada eksiklik görülür.
Down Sendromu nasıl teşhis edilir?
Down sendromu genetik bir farklılıktır. Hamilelik dönemi boyunca yapılan rutin testlerden ve ultrasondan teşhis edilebilir. Emin olmak için Amniyosentez testi gereklidir.
Neden benim çocuğum Down Sendromlu?
Sigara, alkol, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar, radyasyona maruz kalmak gibi nedenler sıralansa da bu maddelerin hiçbirisinin Down Sendromu’nun kesin sebebi olduğu kanıtlanmamıştır. Bununla birlikte; annenin yaşının büyük olmasının en büyük faktörlerden birisi olduğu belirlenmiştir.
Down Sendromlu çocuklar yetiştirilirken nelere dikkat edilmelidir?
Down Sendromlu çocukların bebeklik dönemleri her bebek gibi ilerleyebilir. Sadece; yürüme, başını tutma ve cümle kurma gibi kabiliyetleri biraz daha uzun zamanda öğreneceklerdir. Tartışmasız; hepimiz çocuklarımızı çok seviyor ve zamanımızı mümkün olduğu kadar onlarla geçirmek istiyoruz Fakat Down Sendromlu çocukların anne-babalarının ilgili, sevgi dolu ve pozitif olması çok önemli. Çocuğunuzun hayat kalitesini artırmak ve size yardımcı olması için aşağıdaki tavsiyelerimizi inceleyebilirsiniz.
Tavsiyeler:
* Çocuğunuza erken yaşta eğitim vermeye başlamanız, erken öğrenmesine ve başarılı olmasına yardımcı olacaktır.
* Anne-baba olarak da bu konuda eğitim almanızı tavsiye ederiz. Sizin aldığınız eğitim doğumundan itibaren çocuğunuzun hayatını kolaylaştıracaktır.
* Bu durum hayat boyu sizinle beraber olacak… Psikolojik destek almanız da size yardımcı olacaktır.
* Bebeğinizin doğumundan itibaren bir fizyoterapist desteği almanız onun fiziksel gelişimi adına gereklidir.
* Down Sendrom’lu çocuklar genellikle daha uzun sürede konuşurlar. Erken dönemlerde dil gelişimini destekleyici aktivitelerde bulunmanız ve dil terapisi uygulamanız faydalı olacaktır.
bebek.com Ailesi olarak Down Sendromu’nun sadece senede bir gün değil, hergün farkındayız ve bu konuda rehber olmak adına anne-babaların yanındayız!
Hazırlayan: Özlem Kılıç Doğan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı