Sık karşılaşılan yaralanmalarda yapılması gerekenler ( 2 )

4.ZEHİRLENMELER:

Zehirlenmenin en sık görülen belirtileri ; uyku hali, farklı davranış şekilleri, huzursuzluk, kusma veya ishal, hızlı nabız ve solunum, terleme, aşırı salya akması göz bebeklerinin görünümünde değişiklik, titreme ve havale geçirmedir. Bebeğinizde bu belirtiler varsa veya belirtiler olmasa bile siz bebeğinizin zehirli olabilecek şüpheli bir şeyler yuttuğunu düşünüyorsanız mutlaka doktor yada bölgesel Zehirlenme merkezini arayın. Arama yaparken zehilenme yaptığından şüphelendiğiniz maddenin kabını, etiketini, bebeğin ne kadar yutmuş olabileceğini (saptamak mümkünse) , bebeğin yaşını kilosunu ve bulgularını da bildirin. Doktor veya zehirlenme merkeziyle görüşmeden bebeği zehirli maddeyi kusması için zorlamayın Çünkü bazı zehirli korosiv (yakıcı) maddeleri ( Çamaşır suyu, amonyak, kireç açıcılar, mobilya cilası, petrol ürünleri gibi) kusturma girişimi son derece tehlikelidir! Ayrıca çocuğun bilinci kapalıysa ve havale geçiriyorsa yine kusturma işleminden kaçınılmalıdır.

5. AĞIZ YARALANMALARI:
Dudak yarılması : Çocuklarda çok sık görülen bir yaralanma şeklidir. Çok hızlı iyileşir. Kanamayı durdurmak ve ağrıyı azaltmak için buz torbası uygulanır. Kanama 10-15 dk içinde durmazsa doktora başvurun.

Dişlerde kırılma ya da yerinden çıkma : Önce bebeğin ağzı ılık su ile temizlenir. Ağız içinde kırık diş parçası kalıp kalmadığını kontrol edin. (Boğulmaya sebep olabilir) Sonra o dişin üzerindeki yüz bölgesine soğuk kompres uygulayın. Daha sonra bir diş hekimiyle görüşün. Eğer kalıcı bir diş yerinden çıkmışsa akan su altında temizlenerek yerine yerleştirilir yada çeşme suyu veya süt içinde taşınarak 30-45dk içinde diş hekimine ulaşmaya çalışılırsa diş hekimi bu dişi yerine takabilir. Ancak süt dişlerinde bu işlem yapılamamaktadır. Ancak dişi yanınıza alarak diş hekimine başvurmakta yarar vardır.

6. BAŞ YARALANMALARI:
Baş derisindeki kesikler ve yaralar : Bu bölge kesileri fazla kanamaya neden olur. Diğer deri kesilerinde olduğu gibi tedavi edilir. Büyük ve kanaması durdurulamayan kesilerde acilen doktora gitmek gerekir.
Kafa travması : Küçük bebekler çok sık başlarını çarparlar, neyse ki, bunların çoğu hafif çarpmalardır ve tedavi gerektirmez. Ancak başına ciddi bir darbe gelen bir çocuğu 24-48 saat gözlemlemek gerekir. Çocuk kafa travmasından sonra aşağıdaki bulgulardan birini gösterirse hemen doktora başvurun:
1. Bilinç kaybı
2. Havale
3. Uyandırılma güçlüğü: Travma sonrası uykusu sırasında bebeği 2-3 satte bir uyandırmaya çalışarak tepki verip vermediğini kontrol edin.
4. Kusma ( bir iki kezden fazla olursa)
5. Kafatasında çökme veya şişlik olması
6. Kol ve bacağını oynatamama
7. Kulak veya burundan kan veya sıvı gelmesi
8. Travma sonrası denge bozukluğu
9. Göz bebekleri büyüklüklerinde farklılık
10. Göz çevresinde morluk

Dr. Şebnem Ersoy
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
International Hospital İstanbul

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı