Genel

Sık karşılaşılan yaralanmalarda yapılması gerekenler ( 1 )

1. Isırıklar
Böcek ısırıkları: Arı sokmalarında iğneyi tırnağınız veya bıçağın künt kenarı ile çıkarın. Keneleri künt cımbızla veya kağıt havlu yada lastik eldivenle korunmuş olarak parmak uçlarınızla uzaklaştırın. Böceği tıbbi muayene için saklayın. Bölgeyi yıkayın, Şişme ve ağrı olursa buz ve soğuk kompresler uygulayın ardından doktorunuzla görüşerek gerekirse böcek sokması ilacı uygulayın. Herhangibir böcek sokmasından sonra aşırı ağrı ve şişme, nefes darlığı gibi aşırı duyarlılık (anafilaksi) belirtileri varsa acil olarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.
Hayvan ısırıkları: Isırılan yeri hareket ettirmemeye çalışın. Yarayı yumuşak bir şekilde sabun ve bol su ile 10-15dk. yıkayın Antiseptik veya başka bir solusyon uygulamayın. Steril bir bandajla kanamayı kontrol altına alın, hayvanı inceleme için kontrol altında tutmaya çalışın. Köpekler, kediler, yarasalar, kokarcalar, ve rakunlar kuduz olabilir. Mutlaka bir doktora başvurun. Özellikle kedi ısırıklarından sonra enfeksiyon gelişebilir ve antibiyotik kullanmak gerekebilir.

2. Yanıklar
*Küçük sınırlı yanıklar: Yanmış bölgeyi serin suya sokun veya soğuk kompresler uygulayın. Uygulamayı bebeğin ağrısı kesilmiş görünene kadar sürdürün. Buz uygulamayın (Yanık hasarını arttırır). Çocuk 1 yaşın altındaysa ve yanık yüz, el, ayak ve genital organlardaysa mutlaka doktora danışın.
*Geniş sıcak yanıkları: Çocuğun üzerindeki ve yaraya yapışmamış bütün giysileri çıkarın, yaralanan bölgeye serin, ıslak kompresler koyun, yanığa hiçbir şey sürmeyin ve acilen en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

3. Deri Yaralanmaları
Deri yaralanmalarında tetanoz olasılığı vardır. Bu nedenle açık deri yaralanmalarında çocuğun tetanoz aşısının geçerliliğini gerekirse doktorunuzdan bilgi alarak onaylatın, Ağrı, kızarıklık, şişlik ve sıcaklık gibi infeksiyon göstergeleri varsa mutlaka doktora başvurun.
*Küçük kesiler: Kesik bölgeyi su ve sabunla temizleyin. Akan su altında tutarak yarada varsa yabancı maddeleri uzaklaştırın. Steril bir bandaj uygulayın.
*Büyük kesiler: Steril gazlı bez ya da temiz bir tülbentle kanamayı durduruncaya kadar basınç uygulayın, yaralanan bölgenin kalp seviyesinin üstünde olacak şekilde durmasını sağlayın, kanama durunca bölgeye çok sıkı olmayan bir bandaj uygulayı antiseptik solüsyonları doktor önerisi olmadan kullanamayın, derin ve durdurulamayan kanamalarda acilen doktora gidin.
*Çürükler: Yaralanmış kısmı mümkün olduğunca dinlendirin, yarım saat süreyle soğuk kompres, buz torbası uygulayın.
*Sıyrıklar: Steril gazlı bez veya temiz bir tülbentle yarayı su ve sabunla yıkayı üzerindeki toprak kir gibi kalıntıları uzaklaştırın. Steril bir bandaj uygulayın.

Bebek.Com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı