Sıcak havalara dikkat!

Temmuz ayı ile hava sıcaklıkları iyice artmaya başladı. Sıcak havaların, insanın psikolojik durumunda olumlu etkileri olmasına rağmen biyolojik durumunda bazı olumsuz sonuçlara yol açtığı biliniyor. Uzmanlar bu durumun normal olduğu söylüyorlar ancak dikkat edilmez ise bazı sorunlarla karşılaşılabileceğini de ekliyorlar.

Sıcak havaların yetişkinler üzerinde bile çok yoğun etkiler oluşturduğunu biliyoruz, bu durumun sonucunda çocukların nasıl etkilenebileceğini tahmin etmek hiç zor olmuyor. Çocukların vücudunda su kaybı daha hızlı gerçekleştiği için onlar sıcak havalardan yetişkinlere oranla daha çabuk etkilenebiliyorlar. Bu nedenle çocukların sıcak havalarda korunması çok önemli.

Çocuklarınızı sıcak havaların olumsuz etkilerinden koruyabilmek için sizlere birkaç önerimiz var. İşte öenrilerimiz…

Neler Yapabilirsiniz?

• Çocukların rahat, geniş, hafif ve açık renkli giysiler giymesine özen gösterin.

• Çocuğunuza mutlaka şapka ya ba bandana giydirin, böylece çocuğunuzun başını güneş ışınlarının direk etkisinden korumuş olursunuz.

• Çocukların sıvı tüketiminin arttırılmasına önem verin. Onlara sık sık sıvı içecekler vererek vücutlarının susuz kalmamasına özen gösterin. (Çocukların, 20 dakika aralıklarla sıvı tüketimi yapmasına yardımcı olun.)

• Açık havada oynanacak oyunların zamanlarını saat 10.00 ‘dan önce ve 15.00’den sonra olmak üzere düzenleyin.

• Çocuğunuzun gölge olan yerlerde oynamasına özen gösterin.

• Çocukların, çok sıcak ortamlardan çok soğuk ortamlara ( ya da tam tersi) geçmelerine izin vermeyin.

• Çocukların bulundukları ortamlarda eğer klima ya da fan gibi araçlar çok fazla çalıştırılıyorsa derecelerinin iyi ayarlanmış olmalarına özen gösterin. Çok düşük derecelere ayarlanmış klimalar çocuğu sıcak havaların etkisinden korumak yerine onun üşüyerek hasta olmasına neden olabilir.

• Dışarı çıkarken çocuğunuzun cildine çocuklar için hazırlanmış güneş kremlerinden kullanmaya dikkat edin. Ciltleri çok hassas olduğu için güneş yanıkları oluşabilir.

• Çocukların sıcak havalarda çok soğuk yiyecekler yemelerini ya da içecekler içmelerini engelleyin. Çok soğuk yenen bir dondurma, çok soğuk içilen bir bardak su…

• Çocuklarınıza sık sık duş aldırın. Böylece terlemenin yol açabileceği pişik ve çeşitli kızarıklıkların önüne geçmiş olursunuz.

• Çocuklarınızın ense bölümünde sık sık terleme oluyorsa saçlarını kestirebilirsiniz.

• Eğer bir tatil bölgesindeyseniz, çocuğunuz havuza ya da denize girmek isteyecektir. Güneş ışınlarının yoğun olduğu saatler dışında yüzme aktivitesi çocuğunuzun sıcak havalarda bunalmasını engelleyecektir. Ancak dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi yüzülen yerin temiz olup olmamasıdır. Denizler için genelde temizlik sorunu söz konusu değil iken havuzlar için bu sorun oldukça önemlidir. Çocuğunuzun girdiği havuzun temiz olmasına özen gösterin, temizliğinden emin olmadığınız havuzlarda çocuğunuz yüzmesine müsade etmeyin.

İDİL SEDA AK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı