Sezaryen Doğum

Sezaryan ile doğum

Vajinal doğumda daha hızlı iyileşme, daha az anestezi gibi olumlu yanlar  bulunmakla beraber bazı durumlarda  sezaryan kaçınılmazdır. Daha önceki doğumu sezaryan olanlarda, myomektomi ameliyatı sonrasında    annenin doğum sancıları çekmesi hem anne hem de fetüs  için çok ciddi sonuçlar doğurabilir.

Fetüsün anne karnındaki pozisyonu doğum şeklini belirler. Makad , ayak gelişleri, fetüsün yan , çapraz durması sezaryanı gerektirir. Çoğul gebelikler ; özellikle ilk fetüsün makat , geriden gelenin başla gelmesi halinde doğum ameliyatla gerçekleştirilir. Kordon sarkması acil sezaryan endikasyonudur. Fetüsü besleyen eş yani plasentanın rahim ağzını kapatacak şekilde olması plasenta previa olarak adlandırılır ki, bu durumda vajinal doğum yaptırılamaz. Plasentanın erkenden ayrılması olarak bilinen dekolman plasenter acil sezaryanı gerektirir. Bazen doğum eylemi vajinal olarak planlanır ve başlatılır. Ancak fetüsün kalp atışları düzensizleşebilir, yavaşlayabilir veya doğum istenildiği gibi  ilerlemeyebilir. Annede ani kanama başlayabilir. Bu durumlarda vajinal doğum acilen sezaryana döndürülür.

Fetüs başının pelvise geçemeyecek kadar büyük olduğu olgularda sezaryan tercih edilir. İri fetüslerde bir diğer tehlikeli durum özellikle gebeliklerinde diabet gelişen annelerin doğumlarında görülebilir. Zira bunlarda fetüsün omuz çevresi yağlanır, baş geçecek bile olsa omuz takılabilir ki bu çok tatsız bir komplikasyondur.

Annede ciddi dahili hastalık varlığında, preeklampsi/ eklampsi hallerinde de sezaryan alternatifi düşünülür. Genital bölgede aktif herpes  ( uçuk ) enfeksiyonu olan, aktif genital siğilleri olanlar da sezaryanla doğurtulmalıdır.

Vajinal doğumdan korkan , adapte olamayacak hastalarda normal doğumda israr etmek anlamsızdır.
Sezaryan ile doğumda fetüs mümkün olan en kısa zamanda doğurtulur. Çok sık yapılmakla beraber sezaryan cerrahinin en güç ve riskli operasyonlarının başında gelir. Hızlı karar vermek, hakimiyet, cerrahi tecrübe ve beceri ; olmazsa olmazlar arasındadır.  Sezaryanda cilt, cilt altı , kas, fasya, periton ve rahim sırasıyla kesilir , açılır . Fetüs ve plasenta çıkarıldıktan sonra aynı sıra ile tekrar kapatılır.

Ameliyat süresi vakadan vakaya değişir. Bazı olgularda hiçbir sorunla karşılaşılmaz ve standart 35-45 dakika içinde operasyon sona erer. Ancak her olgu başlı başına bir maceradır. Plasentanın rahime , organlara yapışık olduğu vakalar çok büyük zorluklar çıkarabilir. Ya da daha önce ameliyat geçirenlerde batın katları yapışık olabilir ve ameliyat sırasında büyük sıkıntı doğurabilir. Çok tecrübeli ellerde dahi vaka çıkmaza girebilir. Hasta yoktur, hastalık vardır sözü cerrahide  özellikle de sezaryanda çok yerinde bir tanımlamadır.

Planlı sezaryanlarda hem doktor hem hasta tümüyle hazırlıklı olduğundan fetüs açısından riskler en aza indirilmiş durumdadır. Nadir vakalarda sezaryandan sonra çeşitli nedenlerle  durdurulamayan kanamalar için  rahimin alınması gerekebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu