Sevgi dolu babaların uyumlu çocukları olur!

Araştırmalar, 3 aylık bir bebeğin ihtiyaçlarını ve hazlarını paylaşmada ebeveyn ayırmadığını gösteriyor. Yani eğer siz ilgili bir babaysanız, bebeğiniz kucağınızda sakinleşebilir, altını değiştirmeniz ve onu uyutmanız konularında sizden keyifle yardım kabul edebilir. Böylece, anne – baba – çocuk üçgeni doğumdan itibaren sağlıklı olarak kurulabilir. Bu durum ne yazık ki zaman zaman annelerin bebeklerini paylaşmak istememesiyle ve babayı dışlamasıyla, zaman zaman da babaların bebeğin bakımı ile ilgili isteksiz davranması ve bunu annenin görevi olarak görmesiyle sekteye uğrayabiliyor.

Psikolog Selcen Akdan “Bu noktada  babanın görev ve sorumlulukları eşinin hamile olmasıyla başlamalıdır.” diyor ve şöyle devam ediyor: “Doğumdan sonra tıpkı annede olduğu gibi babanın da bebekle duygusal ilişkiyi kurabilmesi için onunla fiziksel temasta bulunması yani bebeğin beslenme, banyo, uyku ve oyun gibi faaliyetlerinde etkili olması gerekir. Bebeğinin bakım ihtiyaçları ile ilgilenen babaya bebeği güvenir ve onun yanında yalnız kalmaktan korkmaz, annesinden ayrı olduğu zamanlarda kendini rahat hisseder. Çocuğuyla sadece oyun oynayan ve beslenme, uyku, alt değiştirme gibi bakım ihtiyaçlarını karşılamayan babaya çocuğu tam olarak güvenmez, onunla yalnız kalmaktan çekinir ve anneye bağımlı bir yapı sergiler.”

 

Babasıyla sevgi dolu, ‘nitelikli’ zaman geçiren çocuklar, arkadaş ilişkileri daha iyi olan, liderlik özelliklerine sahip ve daha uyumlu çocuklardır.
Babayı güçlü bulan fakat ondan şefkat görmediği için ona yaklaşmaktan korkan çocuk baba otoritesini kabullenmez, kurallara karşı gelir. Aynı şekilde aşırı hoşgörülü, çocuğunun her istediğini yapan, sırf kıyamadığı için –belki de ağlamasıyla baş edemediği için- önce hayır sonra evet diyen babalar, çocuğun yanındaymış gibi görünse de çocuğa güven vermez. Çocukların istedikleri her zaman olmasa da, ne istediğini bilen ve tutarlı babaları daha güçlü algıladıkları ve onların koydukları kurallara daha istekli uydukları, işbirliği içinde oldukları gözlenmektedir. Güçlü ve sevgi dolu bir baba, çocuk için güven kaynağıdır. Belirli zamanlarda çocuğuna zaman ayıran baba çocuğunu tanır, onun yetenek ve ilgilerini keşfederek onu belli faaliyetlere yönlendirir, onunla nitelikli zaman geçirir. Nasıl mı? Onunla oyun oynar, kitap okur, dertleşir, belli konuları tartışır, gezi programları yapar, çocuğuna belli sorumluluklar vererek onun kendine güven duymasını sağlar.

Selcen Akdan, bu noktada önemli bir konunun altını çiziyor: “Unutulmamalıdır ki akşam yemeğinde, kahvaltı sofralarında ya da televizyon karşısında geçirilen zamanlar bahsedilen niteliği oluşturmada yeterli değildir. Çocukla beraber geçirilen niteliksiz bir günden ziyade, baş başa geçirilen dolu dolu bir oyun aktivitesi daha verimli olacaktır. Çok uzun saatler değil ama gerçekten birbirinizle geçirdiğiniz kaliteli zamanlar hem size hem de çocuklarınıza çok iyi gelecek, çocuğunuzun güçlü, özgüvenli bir birey olmasına çok büyük katkılarda bulunacaktır. “

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı