Sağlıklı bir hamileliğe hazır mısınız?

Anne mi olmak istiyorsunuz? Hamilelik her kadının en özel ve zorlu zamanlarından biri. Bu dönemde psikolojik ve fiziksel olarak birçok sorunla karşılaşma olasılığı var. Ancak, bu problemleri en aza indirmek hiç de zor değil. Tek yapmanız gereken hamilelik öncesinde bazı kontrolleri ihmal etmemek. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu anne olmak isteyenlerin yaptırmaları gerekli kontrolleri aktarıyor.

bebek.com: Hamile kalmadan önce yaptırılması gereken aşılar var mıdır?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Hamile kalmadan önce yaptıracağınız aşılar ile hem kendinizi hem de bebeğinizi enfeksiyonlardan korumanız mümkün. Yapılması gerekli aşılardan biri Kızamıkçık aşısıdır. Kızamıkçık anne adayları için oldukça tehlikelidir. Çünkü yüksek ateş; düşük ve erken doğum riskini artırıyor, hatta bebeğinizin sakat doğmasına neden olabiliyor. Eğer çocukluk çağında bu hastalığı geçirmemişseniz, hamile kalmadan en az iki ay önce tek doz kızamıkçık aşısı yaptırmasında yarar vardır. Bir diğer aşı ise Hepatit B’dir. Bu virüsün gebelik sırasında bebeğe geçme riski çok yüksektir Bu nedenle hamilelik öncesi Hepatit B aşısı yaptırmanız son derece önemlidir.

bebek.com: Hamilelik öncesi dişleri kontrol ettirmek gerekli midir?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Hamilelik döneminde vücudunuzda gerçekleşen hormon düzenindeki değişiklikler, diş ve dişetlerini olumsuz yönde etkiliyor. Gebelikte tükürükte artan asit oranı, diş minelerinin bozulmasına yol açıyor ve çürüklere neden olan bakterilerin işini kolaylaştırıyor. Ancak, hamilelik öncesi yaptırılacak diş bakımı ile bu sorunlardan kurtulmak mümkündür.

bebek.com: Hamilelik öncesinde ve sırasında sigara ve alkol kullanımının yarattığı etkiler nelerdir?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Sigara kullanımı sadece annenin değil, bebeğin sağlığını da büyük ölçüde tehdit ediyor. Çok zehirli bir madde olan karbonmonoksit, alyuvarlardan oksijen emerek bebeğe daha az oksjien gitmesine neden oluyor. Sigara dumanındaki zehirler, bebeğinizin gelişmesini ve plasentanın fonksiyonlarını olumsuz yönde etkiliyor. Bebeğin sakat, düşük kilolu, zeka düzeyi düşük doğma riski yükseliyor. Ayrıca bebeklerde doğum esnasında ya da doğumdan sonra meydana gelen ölüm riskleri, sigara kullanmayan annenin bebeğine göre daha yüksek. Ayrıca sigara doğurganlığa da zarar veriyor. Tüm bu olumsuzlukları dikkate alarak, anne olmaya karar verildiğinde sigara bırakılmalıdır.

Alkol de bebekte zihinsel ve kalp hastalığı gibi birçok anomaliye neden olabiliyor. Bebeğin sağlığını riske atmak istemiyorsanız, hamilelik öncesinde alkolü tamamen bırakmanız gerekiyor.

bebek.com: Hamile kalmaya karar vermeden önce jinekolojik muayene de gerekli midir?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Hamile kalmayı planladığınızda mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurun. Jinekolojik muayenede, yumurtalıklarda ve rahimde gebeliğe engel bir sorun olup araştırılacak, vajinada ve vajinal salgıda herhangi bir enfeksiyon bulunup, bulunmadığına bakılacaktır. Yapılan tetkikler sonucunda doktorunuz gebeliğinizi engelleyici bir neden görürse, tedaviden sonra gebe kalmanızı isteyecektir. Doktorunuz bebekte ciddi sorunlara yol açabilen toksoplazma ve HİV virüsleri testi yaptırmanızı da önerecektir. Toksoplazma, bebeğinizin sağlığını ciddi boyutlarda tehdit edebilen bir kedi ile köpek parazitidir. Eğer test sonucunda toksoplazma enfeksiyonuna rastlanılırsa, bebek isteğinizi birkaç ay ertelemenizde yarar var.

bebek.com: Kilolu olmak hamileliği etkiler mi?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Fazla kilolarınız varsa, gebelikten önce bir uzman denetiminde diyet ve egzersiz yaparak normal kilonuza ulaşın. Çünkü fazla kilolar, hem sizin hem de bebeğinizin sağlığını ciddi boyutlarda tehdit ediyor. Örneğin, hipertansiyon, kalp hastalığı gibi istenmeyen durumlara yol açabileceği gibi, bebeğin de yetersiz gelişmesine, ortalamanın altındaki kiloda dünyaya gelmesine neden oluyor.

bebek.com: Egzersiz gebelik açısından faydalı mıdır?
Doç Dr. Cem Fıçıcıoğlu: Gebelik öncesinde düzenli ve bilinçli egzersiz yapmak önemlidir. Hamilelik, karın kaslarında gevşemeye ve iskelet yapısında değişikliklere sebep oluyor. Ancak egzersizler, kas yapısındaki gevşemeleri minimum seviyeye indiriyor. Egzersizle güçlenen kas ve damarlar gerilmeye alıştığı için gebelik dönemi daha rahat geçiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı