Sağlıklı bebekler için öneriler

1. DEMİR
Demir, beyin gelişiminde kritik öneme sahiptir. Araştırmalara göre demir eksikliği, düşünme ve motor beceri gelişiminde yetersizliklere neden olabilir. İyi haber şu ki bebekler, dört ila altı aylık oluncaya kadar kendilerine yetecek demir stoğuyla doğarlar. Ancak prematüre bebeklerde bu stok miktarı, kendilerine sadece iki, üç ay yetecek kadar olabilir. Çünkü demirin asıl depolandığı dönem, hamileliğin son üç aylık dönemidir. Eğer bebeğiniz erken doğduysa, doktorunuzla ona demir desteği verip vermemek konusunda mutlaka görüşün.
 
Nasıl vereceksiniz?
Bebeğiniz altı aylık olduktan sonra, günde iki kez yiyeceği demirle zenginleştirilmiş bebek maması ihtiyacı olan 11 mg’ı karşılayacaktır. Et, kümes hayvanları, balık da doğal demir kaynaklarıdır. Çocuğunuza et, hindi kıyması ya da tavuk vermeyi deneyin. Avokado, fırında patates, nohut, yumurta ve ıspanak da demir yönünden çok zengindir. 
 
Bilmenizde yarar var
Demir eksikliğine bağlı kansızlık bebeklerde sık görülür. Doktorun bebeğinizi 12 ve 18 aylık olduğunda kontrol etmesini sağlayın. 
 
2. KALSİYUM
Bu mineral çocukların kemik yoğunluğunun artmasına neden olur. Böylece kemikler güçlenir, ileride spor yaparken ya da oyun oynarken kırık ya da çatlak oluşması önlenir.
 
Nasıl vereceksiniz?
Bir bardak tam yağlı süt ya da yoğurtta 250 mg kalsiyum bulunur. Bir yaş altı bebekler inek sütü içmemelidir ancak katı gıdalara geçtikten sonra yoğurt yemesi sorun olmaz. Ayrıca peynir, somon, tofu, brokoli, kuru fasulye, domates ve yulaf da iyi kalsiyum kaynağıdır. 
 
Bilmenizde yarar var
Bebeğinizin damak tadını az yağlı süt ve süt ürünlerine alıştırmak, ergenlik dönemine yaklaştığı ve günlük kalsiyum ihtiyacının arttığı sıralarda işine yarayacaktır. Kalsiyum en iyi besin yoluyla alındığında emilir. Kilolu ya da genleri nedeniyle erken kalp damar hastalıklarına yakalanma riski olan bebekler, 12 – 14 aylık olduklarında yüzde iki yağlı süt içmeye başlayabilir.
 
3. ÇİNKO
Bilişsel ve gelişimsel anlamda olumlu etki yapmanın yanı sıra çinko, bağışıklık sisteminin sağlam kalması ile hücre gelişimi ve yenilenmesinin devamında da büyük rol oynar. Yetersiz çinko alımı büyüme bozuklukları, enfeksiyonlara açık olma ve ishal riskinde artışa neden olur. 
 
Nasıl vereceksiniz?
Bir kâse yoğurtta 1,6 mg ve bir yarım dilim tavukgöğsünde 1 mg çinko bulunur. Ayrıca hindi, et, balık, yumurta, mercimek, tam yağlı süt, çedar peyniri ve zenginleştirilmiş kahvaltılık gevreklerde de bolca demir vardır. 
 
Bilmenizde yarar var
Çinko genelde demirle aynı yerde bulunur. Yani eğer çocuğunuza yeterli miktarda demir yediriyorsanız yüksek ihtimalle çinkosunu da yeteri kadar alıyordur. 
 
4. A, D, E VE K VİTAMİNLERİ
A vitamini düzgün görüş ve sağlıklı bir cilt, D vitamini kalsiyum emilimi ve kemik gelişimi, E vitamini antioksidan içeriğiyle hücre gelişimi ile sinir sistemi gelişimi ve K vitamini de kanda normal miktarda pıhtılaşma sağlar. 
 
Nasıl vereceksiniz?
Anne sütü, formül mama ve inek sütüne ek olarak A vitamini, havuç, patates ve brokoli gibi karoten içeren gıdalarda bulunabilir. D vitamini, yumurta sarısı ve balık gibi çok az gıdada bulunur. E vitamini, sıvı yağlar, tahıl ve gevreklerde bulunurken, K vitamini ise inek sütü, yapraklı sebzeler ve meyvelerden alınabilir. 
 
Bilmenizde yarar var
Yapılan bir araştırmada bebek ve çocukların yüzde 40’ında D vitamini yetersizliği olduğu ortaya çıktı. Eğer çocuğunuzu emziriyorsanız, doktorunuza ona besin desteği verip vermemeniz gerektiğini sorun.
 
5. C VE B VİTAMİNLERİ
C vitamini demir emilimini artırır ve vücutta geniş morarmalara neden olan iskorbüt hastalığını önlemeye yarar. B vitaminleri ise bağışıklık ve sinir sistemlerini korur, cilt ve kasları sağlıklı tutar, hücre gelişimini destekler ve metabolizmayı düzenler. 
 
Nasıl vereceksiniz?
C vitamini turunçgiller, domates, çilek ve patateste bulunur. Folik asit yeşil sebzeler ve zenginleştirilmiş tahıl ve ekmeklerde, diğer B vitaminleri ise esmer pirinç gibi tam tahıllar ile muz, fasulye, yumurta, et, tavuk ve balıkta bulunur. 
 
Bilmenizde yarar var
Sebze, meyve ya da hiçbir besleyici gıdayı çocuğunuza vermekten vazgeçmeyin. Çocukların bir besini denemeleri demek, o gıdayı ağızlarına sokup tükürmeleri demektir. Bir besini sevmeye başlamadan evvel onu sekiz – 10 kez denemeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı