Bakım

Saç ekimi nasıl yapılır?

Bu yüzden saç ekimi yaptırmak isteyen kişiler daha önceden çeşitli araştırmalar yapar. Çünkü saç nakli sonrasında, değiştirilmesi güç sorunlar yaşanabilir. Bu yüzden saç ekimi konusunda bizleri aydınlatması için, Dr. Erdem Güven  ile görüştük. 

Bizleri aydınlatacağınız için öncelikle size teşekkür ederiz. Bizim merak ettiğimiz ilk konu saç ekiminden önce hastalarımıza hangi tavsiyelerde bulunursunuz?

Evet, öncelikle hastaların belli bir süre iyileşme dönemine ihtiyacı olacağından, çalışanlar için bu sürecin ayarlanması gerekir. Bu süreç 7-10 gün arasında olabilir. Hastalar saç ekim merkezine gittiklerinde kendilerine neler yapması gerektiği hakkında gereken bilgiler zaten verilir. Bunların arasında en önemli olanlar, hastanın kan sulandırıcı ilaç kullanımı varsa bunu bir hafta önce kesmesi, gıda takviyesi, B ve E vitaminleri alıyorsa bunları bırakmasıdır. Depresyon ilacı kullananlarda bunu bir hafta öncesinden kesmelidir. Ayrıca operasyondan 3 gün öncesine kadar alkol alınmamalı, sigara içiliyorsa mutlaka bir hafta öncesinden kesilmelidir. Saç ekimi FUE tekniğiyle yapılacaksa, saçların kısa kestirilmemesi gerekir. Bunların dışındakiler doktor tarafından hastaya bildirilir.

Merak edilen konulardan biri, tepe bölgesine yapılan saç ekiminin nasıl uygulandığıyla ilgili, bu konuda bizlere neler söyleyebilirsiniz?

Bu konuda size söyleyeceğim kafanın tepe bölgesine yapılan saç ekimlerindeki başarı oranı genellikle ön bölgede yapılan saç ekimlerinden daha azdır. Fakat başın tepe bölümünde yapılacak olan saç ekimlerine de gereken önemin verilmesi gerekir. Çünkü tepe bölgesinde bulunan ve saçın döndüğü alanlar saçlara örtücü bir özellik vermekte ve saç ekimi sonrasında saçların doğal görünüme katkı sağlar. Tepe bölgesine yapılacak olan saç ekiminin istenen kıvama gelmesi için, operasyondan sonra 6 ile 12 ay beklenmelidir.

Saç ekimi uygulamasının ne kadar sürede bittiği de merak konusu. Bu konuda neler söyleyebilirsiniz?

Aslında saç ekimi fazla zaman alan bir uygulama değildir. Zamanın harcandığı dönem saç ekiminden önceki karar verme ve planlama aşamasıdır. Bu aşamanın titizlikle değerlendirilmesi gerekir. Çünkü bu ekimin başarısını etkileyen bir unsurdur. Saç ekimine geçildiğinde yaklaşık olarak 4-6 saatte işlem tamamlanır. Bu süreçte etkili olan ekimde kullanılacak greft oranıdır. Saçsız alan büyükse, bu süreç daha uzun bir zaman alabilir. Fakat kullanılan FUE yöntemi son derece kolay ve pratik şekilde ekimin tamamlanmasına yardımcı olur. Saç ekimi için hazır halde olan kişilerin kalıcı olarak bu sorundan kurtulması için, mutlaka saç ekimini tercih etmesi gerekir. Bu sayede ömür boyu kullanacakları saçlara kavuşabilirler.
 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu