Rutin: Size faydalı olacak bir düzen oluşturma

Bebek sahibi olmak kuşkusuz hayatınızı değiştirecek bir olaydır. İlk başta bebeğiniz zamanının çoğunu uyuyarak geçiriyor olsa bile, bu sizin için yine de zor ve yorucu olabilir. Bir düzen oturtana kadar geçecek ilk birkaç hafta, hem siz hem de bebeğiniz için karışık bir dönem olabilir.
İlk günlerde rutin oluşturma konusunda çok fazla endişe etmeyin. Yeni doğan bir bebek, yaklaşık olarak her 3 saatte bir beslenmelidir, bu sebeple bebeğinizin gece ve gündüz düzenine alışması biraz zaman alabilir. Bu aşamada bebeğinizin huylarını anlamaya çalışın, doğru bir şekilde emzirmeye odaklanın, miniğinizi sakinleştirmenin yollarını keşfedin ama en önemlisi bol bol dinlenin ve kendinize zaman ayırın. Zira uykusuz geçireceğiniz geceler çok yakın.
Düzeni oluşturmaya kendinizi ne zaman hazır hissederseniz o zaman başlayın. Oluşturduğunuz rutin size hayatınızı kontrol ettiğiniz hissini verecek, aynı zamanda bebeğinizin de kendini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bebekler çoğunlukla yemek, uyku ve beslenme zamanını bildiklerinde daha rahat hissederler. Anneler için de bu düzen sayesinde kendilerine ayırabilecekleri zamanı biliyor olmak harikadır.
Düzen oluşturmada doğru veya yanlış diye birşey yoktur. Tüm bebekler farklıdır. Bununla beraber işe uyku düzenini oluşturmaktan başlamak akıllıca olacaktır.
Bebeğiniz, ortalama 2-3 aylık olduğunda, akşam üzerleri, onu yıkayın, yumuşak masajlar yapın, besleyin ve bir ninni söylemeyi deneyin. 6 aylık olduğunda, basit bir öykü kitabı okuyabilir ya da uyku zamanını anımsatması için oyuncak bir ayıyla tanıştırabilirsiniz. Bebeğinizi düzenli olarak besleyerek, geceleri gündüzden daha çok uyumasını sağlayabilirsiniz. Gece olduğunda, ışıkları kısık yakın – bunun için bebek odasındaki anahtarı ‘dimmer’ almanızı öneriyoruz- ve altını kirletmedikçe bezini değiştirmekten kaçının. Unutmayın erken yaşta edinilmiş iyi uyku alışkanlıklarının, tüm aileye uzun yıllar faydası olacaktır.

Philips Avent Yalancı Emzikler

Bir emziğin düzen oluşturmanıza beklemediğiniz kadar faydası olabilir. Bebeklerin emmek için güçlü bir içgüdüsü vardır. Bu doğal eylem, onu rahatlatacaktır. Bebeğinizin oldukça yumuşak olan damak ve diş yapısını geliştirmek için iyi bir ortodontik emzik türü seçin. Emzikleri düzenli olarak -özellikle düşürüldüğünde- sterilize etmeyi unutmayın.

• Avent’in tüm emzikleri, hijyen ve dayanıklılık için kokusuz, tatsız, katlanabilir ortodontik silikondan üretiliyor. Avent emzikler bebeğinizin damak, diş ve dişetlerinin doğal gelişimine karşı duyarlıdır.
• Emzikler çocuğunuzun gelişim ve konforu için gereken esneklikte ve her boyutta tasarlanmıştır. Üç farklı yaş aralığı için farklı emzikler mevcuttur. Bunlar arasından bebeğinize uygun olanı seçebilirsiniz.
• Avent emzikleri en yüksek hijyeni sağlamak amacıyla koruyucu kapağa sahiptir. Emziklerdeki havalandırma kanalları sayesinde buhar ile sterilize edilmeye olanak sağlamaktadır.
• Konforu sağlamak için eklenmiş parça, güvenlik halkası olarak iş görür. Hava delikleri sayesinde, tükürüğü bebeğin hassas cildini tahriş etmez.
• Free flow ürün çeşitleri, özellikle ekstra hassas ciltler için çok uygundur. Emzik gövdesindeki ekstra hava deliklerinin sağladığı daha fazla hava akışı emziğin kullanım konforunu en üst seviyeye getirir.
• Gece için tasarlanmış emzikler karanlıkta parlar. Bu sayede gecenin bir yarısında huzursuzlanan bebeğinize emziği hemen vermek için endişe etmenize gerek kalmaz.

Philips Avent Bebek Telsizleri

İlk altı ay, bebeğinizi yatak odanızda ama mutlaka ayrı bir karyola/beşikte uyutmanız tavsiye edilir. İyi bir bebek telsizi aynı odada kalmayacağınız zamanlar için, gözünüzünü ya da kulağınızı onun üzerinde tutmak için harika bir araçtır. Telsizi kulanırken bebeğiniz her ses çıkardığında acele etmeyin, kendi kendine sakinleşmesi için biraz bekleyin. Bu sayede uzun vadede, iyi bir uyku alışkanlığı edinmesini sağlayabilirsiniz. Bazı yeni bebek monitörlerinde dijital nem ve sıcaklık sensörleri de vardır. Bu sayede onları ekstra olarak almaktan kurtulursunuz ve bebeğinizin oda koşullarını düzenli olarak izleyebilirsiniz.
Philips Avent Telsiz / SCD 481
Philips Avent’in SCD 481 kodlu telsizini kullanabilirsiniz. 16 kanal seçeneği ile bebeğinizi en net şekilde duyma imkanı sağlayan bu modelin anne ünitesi oldukça küçük ve kompakt.
Unutmayin ki düzen oluşturma konusunda bir ders kitabındaki gibi belirlenmiş kurallar yoktur. Bebeğiniz robot değil, bir bireydir ve düzene uyum sağlaması için biraz zamana ihtiyacı olabilir. Bu sizin bebeğiniz, bir anne veya baba olarak içgüdülerinizi takip edin. Destek ya da rehberliğe ihtiyacınız var ise sizin için en doğrusunu bulana dek araştırma yapmaya devam edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı