Rutin: çocukların güvendiği şey

Rutin dendiği zaman belirli aralıklarla tekrarlanan hatta bazen sıkıcı bile olabilen aktiviteler aklınıza geliyor olabilir. Türk Dil Kurumu’nun hazırladığı sözlükte de rutin; alışılagelen, sıradan, sıradanlık, çeşitlilik göstermeyen, alışılagelmiş düzen içinde yapılan şeyler diye ifade ediliyor. Evet rutinler tekrarlanan ve sıradan şeylerdir, ama bu sıradan şeyler çocuklar için önemlidir. Çocuklar çoğu zaman hayatlarında tekrarlanan, alışılagelmiş şeylerden hoşlanırlar, bu tekrarları bozan şeylerden ise huzursuz olurlar.

Çocuklar rutinlerden hoşlanırlar dedik, peki neden? Bunun en önemli sebebi rutinler çocuğun hayatına düzen ve uyum getirir. Böylece çocuk beklemedik olaylarla karşılaşmaz, hayatında neler olabileceğini önceden tahmin edebilir. Örneğin, okuldan geldikten sonra evde belirli bir rutine haline gelmiş aktiviteleri (elleri yıkamak, yemek yemek, televizyon izlemek, ders çalışmak gibi…) yapan çocuk hem bu süreçte neler yapması gerektiğini bilir böylece kendini güvende hisseder hem de hayatını daha düzenli yaşama fırsatı bulur.

 

Rutinin çocuğunuza faydaları nelerdir?

 

-Daha önce de belirtttiğim gibi rutinler çocuğunuzun bir sonraki adımı tahmin etmesine yardımcı olur. Oldukça stresli, hızlı ve değişikliklerle dolu yaşantınızda çocuğunuza biraz da olsa düzenli ve alışılagelmişleri olan bir hayat sunabilmek istiyorsanız ona bazı rutinler belirleyin ve bunları aksatmadan uygulayın.

-Rutinler tahmin edilebilirlik getirir dedik, bu tahmin edilebilirlik ise çocuğunuza güven ve huzuru getirir. Çocuğunuz her gün okuldan eve “bugün evde ne olacak” “kaygısı ile gelmez, aksine neler yapacağını tahmin edebileceği için kendi planını da bu düzene uygun şekilde yapar. Böylece çocuğunuzun daha düzenli ve planlı bir hayatı olmasına yardımcı olabilir, onun kendini rahat hissedeceği bir ortamda büyümesine olanak sağlayabilirsiniz.

-Rutinler sıkıcı değildir. Evet, rutinler alışılagelmiş, sıradan şeyler dediğimiz zaman aklınıza rutinler sıkıcıdır diye gelebilir. Ancak rutinler kendi içinde çeşitlendirilebilir ve sıkıcı olması engellenebilir. Örneğin, çocuğunuz okuldan eve geldiğinde ona istediğini yapması için belirli bir süre verebilirsiniz. Bu süre içersinden yapacağı aktiviteleri çocuğunuz seçebilir, bu aktiviteler bazen bisiklet sürmek olabilir, bazen televizyon seyretmek ya da alışverişe gitmek olabilir. Rutinler içerisinde bu tip değişikliklere izin vererek hem bu rutinlerin sıkıcı olmasını engeller hem de çocuğunuza seçme hakkı vererek ona hayatı haakkında karar verebilme özgürlüğü olduğunu gösterebilirsiniz.

-Rutinler çocuklara stresli zamanlarda en önemli dayanaktır. Ailenizde yaşanabilecek bir stres ortamında, örneğin bir yakının ölümü ya da boşanma gibi ağır stres yaratan olaylar esnasında bile rutinlere bağımlı kalmak çok önemlidir. Çocuğunuz bu stresli ve değişken dönemde hayatındaki bazı alışılagelmişlere özlem ve ihtiyaç duyar. Bu rutinlerin varlığı çocuğunuza hayatında hala bazı şeylerin yolunda ve düzenli gittiğini göstererek kendisini güvende hissetmesine yardımcı olur.

 

Rutinleri uygularken dikkat etmeniz gerekenler…

 

-Tutarlı ve kararlı olun, aktivitelerin bir rutine dönüşebilmesi için sık sık bunları tekrarlayın

-Çocuğunuza toleranslı davranmak adına rutinlerden ödün vermemeye çalışın

-Anaokulunu seçerken okul programının ne kadar rutinlere sadık kalmış olduğunu anlamaya çalışın

-İstisnai durumlar olduğunda rutine ara verebilir, çocuğunuzun programında değişiklikler yapabilirsiniz, ancak bu değişikliğin sebebini mutlaka çocuğunuza açıklayın

-Rol model olun ve siz de bazı rutinlere sahip olun

-Çocuğunuzla beraber vakit geçirebileceğiniz rutinlere yaratmaya özen gösterin, örneğin Pazar sabahları çoğunuzla beraber balık tutmaya gitmek gibi…

 

İDİL SEDA AK

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı