Ritimterapinin çocuklar üzerindeki etkileri

Kaan Şolcum, hem perküsyon çalan, hem interaktif olarak seyirciye o anda müzik yaptıran, hem güldüren, hem de kontr tenor ses rengiyle aryalar söyleyen dünyadaki tek kişi! İlginç gösteriler sunan Kaan Şolcum çocuklara yönelik yaptığı gösterilerle de dikkat çekiyor. Bu hafta Kaan Şolcum ile hem gösterilerini hem de ritim terapinin çocuklar üzerindeki etkisini konuştuk.

Sayın Şolcum, sizinle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde birlikte olduk. Ancak etkinliğe katılamayan üyelerimiz için bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız? Ne zaman başladı bu ritim aşkı?

 

Öncelikle tekrar merhaba. E-bebek üyelerine sizin aracılığınızla ulaştığım için size tekrar teşekkür ederim. 1978 İzmir doğumluyum. 2 yaşında bir çift mika havaneliyle başlamış ritime olan ilgim. Annem de müzik – piyano öğretmeni, onun yönlendirmesiyle ilk olarak 12 yaşında Yamaha Müzik Okulları’na başladım. Ardından lisede konservatuar vurmalı çalgılar bölümü ve üniversitede şan eğitimiyle devam ettim. Profesyonel olarak yaklaşık 12 yıldır müzisyen olarak çalıştım. 4 yıldır da interaktif ritim & vokal gösterisini yapıyorum.

 

Hem ritim, hem şan bir arada. Ses renginizin de farklı olduğunu duyduk. Biraz bilgi verir misiniz?

 

Evet, ses rengim dünyada çok nadir bulunan kontr tenor (castrato). Farinelli filmini izleyenler bilirler bu ses rengini. J Gösterimizde de bu ses rengiyle final yapıyoruz.

 

Gösteriniz için Türkiye’de ve dünyada muadili yok deniyor. Gerçekten yok mu?

 

Evet, yok. Çünkü ne Türkiye’de, ne dünyada hem perküsyon çalan, hem interaktif olarak seyirciye o anda müzik yaptıran, hem güldüren, hem de kontr tenor ses rengiyle aryalar söyleyen bir ikinci kişi daha yok. Bunu ben demiyorum zaten gösteri yaptığımız dostlarımız söylüyor.

 

Kaan bey, gösteriniz gerçekten çok farklı. Biraz stand up kıvamında ama aynı zamanda ritim ziyafeti, diğer taraftan bizler de katılıp müzik yapıyoruz ve en sonunda da aryalar söylüyorsunuz. Bildiğimiz kadarıyla bu gösteriyi firmalarla, okullarda, üniversitelerde, fuarlarda gerçekleştiriyorsunuz. Peki bu gösteriyi halka açık tiyatro gibi yerlerde yapmayı düşünmüyor musunuz?

 

Bu gösterinin gittiği yön o aslında ve özellikle katılımcılardan bu yönde çok yoğun istek alıyoruz. Önümüzdeki günlerde İstanbul’da bu tarz gösterilere başlayacağız. Tüm üyelerinizi bekleriz. J

 

Çocuklara da ders verdiğinizi biliyoruz. Ritimlerin çocuklar üzerindeki etkileri nasıl?

 

Ritim aslında matematiktir. Ders verdiğim zeka geriliği olan bir öğrencim vardı, sosyal olarak da çok içine kapanıktı. Bu öğrencim yaklaşık 3 aylık düzenli dersler sonucunda matematik zekasında gelişme oldu, sosyalleşti ve gitar dersi bile almaya başladı. Başlangıçta benimle hiç konuşmuyordu, zaten anne babası ve kardeş dışında kimseyle ilişki kurmayan bir çocuktu. Dersler ilerledikçe okulda ve gündelik hayatta inanılmaz sosyalleşti. Derslere dönem dönem devam ediyoruz. Ailesi her zaman teşekkür ediyor. Çocukların kendini ifade etmelerindeki en etkili yöntemlerden biri belki de ritim. Hem içindeki birikmiş enerjisini boşaltıyor, hem duygularını ritimlere döküyor, hem sözel, hem matematik zekasında gelişme oluyor. Grup dersleri ise özellikle sosyalleşmeyi arttırıyor, eğlendiriyor ve çocukların pozitif bir şekilde fazla enerjilerini atmalarını sağlıyor. Spor ve müzik en etkili pozitif yönlendirmelerden zaten ama ritim belki de içlerindeki en eğlenceli metot. Çocuğu son derece pozitif bir uğraşa, ders gibi değil de eğlence gibi yönlendiriyorsunuz.

 

Bizim üyelerimize özel bir çalışmanız olacak mı peki?

 

Elbette. Sizin üyelerinize özel bir indirimimiz söz konusu. Gerek özel dersler için, gerekse grup dersleri için. Grup dersleri 5 – 10 çocuk arasında değişiyor. Veliler kendi gruplarını oluşturup gelebildikleri gibi, bizim gruplarımıza da katılabiliyorlar. Ayrıca ailelere özel, anne- çocuk veya baba – çocuk arasındaki ilişkiyi pekiştirmek için özel anne – çocuk ve baba – çocuk ritim terapilerimiz var. Özellikle anne – babası ayrı çocukların ailelerinin tercih ettiği bu çalışmalarda da her grupta en fazla 5 anne / baba – çocuk alınıyor. Yurtdışında son derece yaygın bir yöntem ancak ülkemizde henüz pek bilinmiyor.

 

Kaan bey, konuğumuz olduğunuz için teşekkür ederiz.

 

Ben teşekkür ederim. Üyelerinize ve size bol pozitif ritimlerle dolu günler dilerim. Hayatınızın ritmini hep pozitif atmasına gayret edin, bizler ritimlerimizi nasıl yönlendirirsek, o yönde atarlar. Bu da tüm vücudumuz tarafından algılanır ve vücut otomatikman sizin komutunuzla o ritimde atmaya başlar. Her zaman pozitif ritimleri çağırın ki her şey yolunda gitsin, hastalıklar sizlerden uzak olsun. Hayatınız hep mutluluklarla dolu olsun.

 

Daha fazla bilgi için (www.ritimterapi.com)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı