Peygamber sünnetli çocuklar asla sünnet edilmemeli

Çocuk cerrahisi uzmanı Dr. Cem Kara: “Böyle çocuklar adeta yarım sünnet olmuş gibi doğarlar, dikkatle bakıldığında idrarlarını bacaklarına doğru ve pipilerinin altından yaptıkları farkedilir. En uçta deliğe benzer bir görünüm olsa bile burası kördür ve idrar buradan gelmez. Oldukça sık rastlanan bir doğumsal anormallikte en büyük hata, bu çocukların ameliyat öncesinde sünnet ettirilmesidir. Bu çocukların ameliyatlarında yarım sünnet derisi çok işe yarar. Ameliyatın bitiminde zaten sünnet de olmuş olurlar. Biz bu çocuklara cerrahi olarak müdahale ettiğimizde hiç sünnet olmamış olmasını tercih ederiz. Pipi çevresindeki deri ameliyatta çok işimize yarar. Anne babalar, 6 ay–1.5 yaş arasında çocuklarının tedavisini yaptırırlarsa, fiziksel ve psikolojik iz bırakmadan hızlı bir iyileşme sağlayabiliriz.” açıklamasında bulundu.
 
Çocuk sahibi olabilirler mi?                                                                                                           
“Hipospadyas’lı babaların çocuklarında görülme riski daha fazla olan peygamber sünnetinde ilk dikkati çeken şey alta, torbalara doğru pipinin eğri olması olabilir. Bu durum özellikle idrar yaparken daha da fark edilir olur.” diyen Dr. Cem Kara; bu rahatsızlığa sahip olan kişilere yanlış tedaviler uygulanmazsa ilerleyen dönemlerde rahatlıkla çocuk sahibi olabileceklerini belirtti.
 
Dr. Kara konunun önemini şöyle özetledi: “Özellikle eğriliğin tam düzeltilmesi, hem çocuk sahibi olma yönünden, hem de cinsel münasebette sorun olmaması yönünden çok önemlidir. Zamanımızda modern cerrahi prensipler kullanılarak, uygun yöntemler de seçilerek bu hastalar tam şifaya kavuşturulabilmektedir. Zamanından geç tedaviye başlanan ve ehil eller müdahele etmediği için defalarca ameliyat edilmesine rağmen bir türlü tam düzelmeyen çocuklarda bütün hayatlarını etkileyen fiziksel sorunların yanı sıra ciddi ruhsal sorunlar da ortaya çıkabilir.” 
 
İdeal tedavi 6 ay-1,5 yaş arası…                                                                                         
İdeal  olarak ameliyatın 6 aylık ile 1,5 yaş arasında yapılabileceğine dikkat çeken Dr. Kara: “Bu yaştaki çocuklarda hem ameliyatın kendisi, hem ameliyat sonrası bakım büyüklere oranla çok daha kolaydır. Özellikle 6. ayını doldurmuş ve henüz emeklemeye ya da yürümeye başlamamış çocuklarda aileler açısından bakım kolaylığı çok belirgindir. Ayrıca bu yaşlarda ameliyat edilerek şifaya kavuşmuş olan hastalar ileride başlarından böyle bir olay geçtiğini de hatırlamazlar. Bu da önemli bir avantajdır. Bu yaşları kaçırmış olan çocuklarda ise daha fazla bekletmeden bir an önce ameliyat yapılmalıdır. Üst yaş sınırı yoktur.” şeklinde konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu