Özgüvenli çocuklar başarılı çocuklara dönüşüyor!

Başarı ile doğru orantılı olan kendine güven konusunda çocuk yaşlarda aile tarafından çocuğa aşılanması gereken benlik değerini ve güven duygusunu Dr. Mehmet Yavuz anlatıyor. Geleceğimizin temeli olan çocuklarımıza, hak ettiği değeri ve ilgiyi gösterme konusunda Dr. Mehmet Yavuz “Çocuğunuza mutlaka güven duygusunu aşılayın.” diyerek aileleri uyardı.

Hızla gelişen dünyada agresif ve problemli çocuk sayısı her geçen gün artarken ailelerin de sorunlu çocuk sayısının artmasında büyük payı bulunuyor. Nöroloji uzmanı Dr. Mehmet Yavuz bu konu hakkında aileleri şu sözleriyle uyardı: “Çocuğunuza güven duygusunu verdiğiniz takdirde onu toplumun saygın kişileri arasına getirebilirsiniz. Her çocuk birey olma yolunda ilerlerken davranışlarının önemsenmesinden hoşlanır. Bu yüzden çocuklarınızı küçük yaşta depresif durumlardan korumak adına benlik değerlerini kazandırmanız gerekir.”

Çocukları terslemek benliklerinde kötü bir iz bırakır!

Sadece bedenen değil, ruhen de gelişen çocukların, ebeveynlerinden aşırı derecede etkilendiğini anlatan Yavuz, çocukların kendilerine güven ortamında sunulan kuralları daha kolay kabullendiklerini söyledi.
Yavuz;  “Öncelikle çocuğun oyun oynamasını önemseyin. Bu çocuğa araştırma, kavrama, algılama yetenliğini kazandırır. Çocuklarınız herhangi bir konuda size yardım etmek isterse onları terslemeyin. Bu tavır karşısındaki çocuklar korkak ve çekingen davranışlar sergiler ve bu durum çocuğun benliğinde kötü ve derin bir iz bırakır” açıklamasında bulundu.

Anne ve babaların kendi ailelerinden gördüğü sevgi ya da ilgisizliği kendi çocuklarına yansıttıklarını aktaran Yavuz şu sözleri söyledi:  “Bireylerin aldıkları aile eğitimi çocuklarını yetiştirmeleriyle doğru orantılıdır. Fakat bireyler bu konuda onlara yapılan yanlış davranışları sürdürmek yerine kendi çocuklarına daha olumlu davranarak çocuklarını gelecekteki zorluklara karşı hazırlamalıdırlar.”

Çocuklarınızla yaratıcı oyunlar oynayın…

Çocukların oyun oynarken sergiledikleri davranışların aslında hayal ürünü olmadığını, aile içerisindeki davranışların da çocukları etkilediğini söyleyen Dr. Mehmet Yavuz, anne ve babaların davranış ve tutumlarının iyimser olmasının gerektiğini bildirdi. Dr. Yavuz, çocuklarla yaratıcı oyunlar oynamanın çocuğun hem zekâ gelişiminde hem de kendini ifade etmesinde oldukça etkili olduğunu söyleyerek ebeveynlerin çocuklarıyla ilgilenmelerinin ne kadar önemli olduğuna dikkati çekti.
 
Ödül de ceza da tatlı dille olmalı

Çocuklarınızı sergiledikleri iyi davranışlardan dolayı ödüllendirin diyen Dr. Mehmet Yavuz, ailelere kullandıkları üslup konusunda ise şunları söyledi:
“Çocuklar her zaman bilgiye aç ve meraklıdır. Size herhangi bir konuda soru sormaları durumunda ona gerekli bilgileri verin. ‘Şu anda işim var’, ‘seninle uğraşamam’ gibi cümleler çocuğunuzu kırar ve düşüncelerinin önemsenmediğini hissettirir. 

Örneğin çocuğunuz herhangi bir konuda çok güzel bir davranış sergilediğinde ‘Benim çocuğum çok akıllı ya da sen mükemmelsin’ gibi cümleler kullanmak da çocuğa yanlış davranışlar kazandırabilir.  Bunların yerine daha samimi cümleler kurulmalıdır. Örnek olarak ‘Odanı topladığın için teşekkür ederim’, ’Senden yapmanı rica ettiğim bir şeyi yapmış olman çok güzel‘ gibi cümleler onlar için daha iyidir.” diyerek anne ve baba olmanın sorumluluğunun büyük olduğunu belirtti. Dr. Yavuz, son olarak “Başarılı bir çocuk doğru bir aile eğitimiyle yetişir ve okul eğitimiyle de desteklenebilir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı