Oyun gurubu ortaminda neler görmeliyiz?

Bundan önceki yazılarımızda bir oyun gurubunu tanımlarken aynı yaş dönemi çocuklardan ve bir eğitmenden oluştuğunu ve çocuklar eğitmenleri gözetiminde arkadaşlarıyla oynarken annelerin bilgi, tecrübe ve düşüncelerini paylaşabildikleri bir ortam olduğunu belirtmiştik.
Oyun guruplarının birinci amacı sağlıklı ve güvenli koşullarda çocuklara yaşıtlarıyla oynama fırsatı tanımak, sosyalleşme becerilerini arttırmaktır. Ancak oyun gurupları sosyalleşme ve öğrenme sürecini beraber işlemelidir. Oyun gurubu diğer okul öncesi yaş dönemlerinde de olması gerektiği gibi, dikkatlice hazırlanmış bir eğitim programına sahip olmalıdır. Bu programda çocuğa yeni beceriler ve bilgiler kazandırmak, yeni kavramlar öğretmek, düşünme becerilerini kullanmalarını sağlamak ve motor gelişimlerini desteklemek genel hedeflerdir.
Bu yazımızda da bir oyun gurubunun yukarıda yaptığımız tanımlamaya uyabilmesi ve hedeflerine ulaşabilmesi için gerekli fiziksel koşullardan, bulunması gereken malzemelerden, eşya-mekan organizasyonundan bahsedeceğiz. Öncelikle görsel olarak beklentilerinizi oluşturmanıza yardımcı olacağını düündüğüm bilgiler vermeye çalışacağız. Oyun sınıfında oyuncaklar ve malzemeler çocukların rahatlıkla göreceği ve ulaşabileceği raflarda düzenli bir şekilde bulundurulmalıdır. Duvarlardaki öğretici posterler, grafikler çocukların göz hizasında olmalıdır. Resimler ve posterler çocuklar için asılmalıdır, yetişkinler için değil.
Oyun gurubu dönemindeki çocuklar gelişim düzeylerinde bulundukları seviye nedeniyle paylaşmayı ve sıra beklemeyi sevmezler. Bu nedenle çok tercih edilen oyuncaklardan (telefon, direksiyon, kırmızı bir araba, çanta, hayvanlar, pembe bebek arabası ve daha pek çok şey) iki belki de daha fazla bulundurulmalıdır… Özellikle araba kullanıyorsanız, kule yapıyorsanız yerde oyun oynamak zorundasınızdır ve bu oyunlara uygun bir açık alan olmalıdır. Çocuğunuz rahatlıkla blokları, yolları, insan ve arabalarını dizebilmeli, kocaman bir hayvanat bahçesi inşa edebilmelidir.
Oyun gurupları çocuğunuzun kendi tercihleri doğrultusunda seçim yapması ve oynamasıdır. Öğretmenler yönlendirmeler yapabilir ama doğrudan oyunlara müdahele etmez. Oyun kurmakta zorlanan bir çocuğa yardım ederler ama yalnız veya öretmenle oyundan çok onların diğer çocuklarla oynamasını sağlamaya çalışırlar.
Oyun gurubu ortamında bulunması gereken köşeleri şöyle sıralayabiliriz.
Müzik köşesi: Çocuklar sesleri, müziği ve şarkıları çok severler. Ses ve müzik oyuncakları ile ortaya çıkardıkları her yeni ses onlar için sevinç kaynağıdır. Bu ses onun başarısıdır. Şarkılar ve müzik onun öğrenme becerisini pekiştirir.
Okuma-kitap köşesi: Bir öyküyü oturarak ve dikkatini dağıtmadan dinleyebilmek; işte oyun gurubunun temel amaçlarından birisi. Köşede bol resimli kitap seçeneği, minderler, belki küçük bir sehpa mutlaka bulunmalı, kitaplar çocuğun rahatça uzanabileceği ve alabileceği bir kitaplıkta durmalıdır. Okuma köşesi öğretmenimizin bize şarkılar söylediği, parmak oyunları öğrettiği yerdir aynı zamanda.
Blok köşesi: Değişik büyüklüklerde ve değişik malzemelerden bolca blok bulunmalı, arabalar, küçük insan figürleri, oyuncak evler, hayvanlar, direksiyonlar ve geniş oyun alanı köşeyi tamamlamalıdır.
Hayal-drama köşesi: Çocuklar oyunlarında yetişkinleri taklit ederek öğrenirler. Mutfak oyuncakları, bebekler, alışveriş oyuncakları, doktor, tamir vs. oyuncakları, kostümler, giysiler ve bolca aksesuar bu köşenin eksilmez malzemeleridir.
Masa Oyunları: Çok çeşitli yapbozlar, el ve göz koordinasyonunu geliştiren oyunlar, renkli pegler, zincirler, boncuklar, kavram oyunları, oyuncakları, takma-çıkarma, şekil-renk çalışmaları bulunmalıdır.
Sanat ve yaratıcı etkinlikler:Çocuklar renklerle, boyalarla yaptıkları resimlerden ve yaşadıkları yeni deneyimden gurur duyarlar. Parmak boyası, sulu boya gibi malzemeler bol ve çeşitli olmalıdır. Baskı çalışmaları, kolaj çalışmaları ve daha pek çok çalışma onların becerilerini ve içlerindeki yaratıcılığı açığa çıkaracaktır. Oyun hamuru ile oyun bu dönemde özellikle çok önemlidir. Parmaklarını güçlendirecek kuru kalem, pastel, makas-kesme çalışmalarını da unutmayın….
Su-kum oyunları-duyumsal malzemeler:
Su ve kum oyunları çocukları boş, dolu, batan, yüzen gibi kavramlarla tanıştıracak ve ilk fen deneylerini yapma fırsatı tanıyacaktır. Çocuklar dokunarak öğrenirler. Oyun gurubu ortamı mümkün olduğunca çok çeşitli duyumsal(sensory) malzeme içermelidir.
Hoplama-zıplama zamanı: Her çeşit ve büyüklükte toplar, itme-çekme oyuncakları, denge oyunları, tırmanma merdiveni çocukların büyük kas gelişimini destekler.
Birlikte paylaşılan bir kahvaltı zamanı: Hep beraber masaya oturmak, birşeyler yemek ve küçük bir sohbet. Sanki herseferinde küçük bir parti veriyoruz. Masada ve yardımsız yemek, masadan beraber kalkmak, temizlenmek işte çocuklarımızın başarıları….

Her oyun gurubu günü bütün saydıklarımızı içermelidir. Çocuklar kendi ilgi alanları ve süreleri kadar ama her köşede vakit geçiriler. Oyun gurupları çocukların kendilerini ilk defa sosyal ve kendi kendilerine yeter hissettikleri yerdir. Gurup içinde oyuncakları paylaşmak, sıra beklemek attıkları kocaman adımlardır. Ortam bütün bu amaçları destekleyecek şekilde organize edilmelidir. Oyun gurubu ortamı içinde ve dışında hijyene dikkat edilmelidir. İçerde oyuncakların temizliği, sağlamlığı ve dışarda tuvalet- bez değiştirme, el yıkama yerleri, tuvalet eğitimi tamamlanmışsa uygun bir tuvalet ve bunların temizliğine özellikle dikkat edilmelidir.

ZEYNEP ALTIN
FİGEN ZANBAK
PLAYTIME 0-3 YAŞ ANNE ÇOCUK OYUN GURUPLARI
0216-4560841 www.yeniadimlar.com/playtime.htm

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu