Oyun dönemi çocuklarında uyku düzeni

Küçük çocuklar uyumak yerine çoğunlukla uyanık kalmak, oyun oynamak isterler özellikle de uyanık kalan büyük abla ve ya ağabeyleri varsa. Ancak 1-4 yaş arasındaki çocuğun günde 10-12 saat uykuya gereksinimi vardır.

Çocuğunuzun güzel uyku alışkanlıkları geliştirmesi için neler yapabilirsiniz?

1-Çocuk uyumadan önce sakin bir zaman olmalı. Çocuğun keyifli ama heyecan uyandırmayan bir rutini olmalı. (kitap okumak, ninniler, ılık bir banyo gibi) Çocuklara rutinler ve bir şeyi her gün aynı saatte yapmak çok iyi gelir. Uyku öncesi rutini de uyku saatinin geldiğini hatırlatır. Anne baba eve geç geliyorsa yatmadan çocukla oyun oynamak cazip gelebilir ancak unutulmamalıdır ki aktif oyunlar çocuğun uykusunu kaçırabilir. Uyumadan önce televizyon, bilgisayar oyunu gibi uyaranlar da olmamalıdır.

2-Tutarlı bir uyku zamanı belirlemeye gayret edilmeli. Çocuk zamanla buna adapte olacaktır.

3-Çocuğunuzun rahatlatan bir oyuncak ya da battaniye ile uyumasının faydası olabilir. Ancak bu oyuncağın güvenli olduğundan emin olunmalıdır. (kopan parçaları olmaması vs)

4-Çocuğunuzun konforunun yerinde olduğundan emin olmalı. Odasının sıcaklığı iyi (22 derece uyku için ideal ısıdır.) pijamaları rahat olmalıdır. Biraz su içmek isteyebilir. Kapı aralık olur ve odaya biraz ışık sızarsa daha rahat uyuyabilir.

5-Çocuğunuzu sizle birlikte yatmaya alıştırmayın yoksa kendi kendine uyumaya alışması güçleşecektir.

Dr. Beril Bayrak Bulucu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı