Ortam nemlendiricileri ve aksesuarları

Üst solunum yolu enfeksiyonlarına dikkat!

Çocuğun kreşe ya da okula başlamasıyla üst solunum yolu enfeksiyonlarında da bir artış yaşanıyor. Nezle, grip, orta kulak iltihabı, rinit, sinüzit, bademcik ve geniz eti iltihapları gibi bu dönemde çocuğu bekleyen üst solunum yolu hastalıkları bazen ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Üst solunum yolu hastalıklarının yüzde 70’inin nedeni virüsler. Yani antibiyotik kullanmaya gerek kalmaksızın, çocuğun beslenmesine, sıvı alımına ve ateşine dikkat ederek atlatılabiliyorlar. Korunma için de, kreşe ve okula giden çocuklara grip aşısı yaptırılabiliyor. Çocuklarda enfeksiyonlara en duyarlı sistem solunum yollarıdır. Solunum yolu enfeksiyonları, çocukluk döneminin en sık görülen enfeksiyon hastalıklarıdır. Okul öncesi dönemde bir çocuk, yılda ortalama olarak 6-8 kere solunum yolu enfeksiyonu geçirir.

Bu enfeksiyonların çoğunluğu kendi kendine iyileşirler, ancak bronşiolit veya epiglottit gibi bazı tipleri yaşamı tehdit edecek kadar ağır seyir gösterebilirler. Değişik şekillerde ortaya çıkabilir; hafif ve ateşli olarak geçirilen nezleden zatürre kadar değişen farklı enfeksiyonlar görülebilir. Nezle, yutak iltihabı olan farenjit, orta kulak iltihabı ve sinüzit üst solunum yollarının sık görülen enfeksiyonlardır. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının yüzde 30’unun sorumlusu ise bakteriler. Ve bu hastalıkların yüzde 90’lık kısmına da üç önemli bakteri sebep oluyor. Bunun bir tanesi hemofilus influenza B (HİB), diğeri pnömokoklar grubu, üçüncüsü de moraksella adı verilen bir mikrop. Aşılama, bakteriyel enfeksiyonlardan korunmak için de son derece önemli bir yöntem. Aşılama enfeksiyonları tamamen engellemese de, enfeksiyonların daha az sayıda ve daha hafif geçirilmesini sağlıyor. (HİB) hemofilus influenza B (HİB)’ye karşı pek çok ülkede rutin aşı çizelgesine dahil edilmiş olan aşı var.

Kimler risk grubunda?

Kreşte, kalabalık ortamlarda uzun süre tutulan çocuklar, prematüreler; büyüme gelişme geriliği, kalp hastalığı, bağışıklık eksikliği olan çocuklar ve ailesinde yatalak hasta olan, evde kemoterapi gören yakını bulunan çocuklar, sağlık personelinin çocukları risk grubunu oluşturuyor.

Orta kulak iltihabı

Çocuklarda nezle ve gripten sonra en sık rastlanan üst solunum yolu hastalıklarından biri de tedavi edilmediği takdirde ciddi sonuçlara neden olabilen orta kulak iltihabıdır. Özellikle kreşe veya okula giden çocuklar, bu dönemde hem bağışıklık sistemleri çok iyi gelişmediği, hem anatomileri çok iyi oluşmadığı, hem de çok sık mikroplarla karşılaştıkları için sık sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebiliyorlar. Bu enfeksiyonlar, orta kulakta sıvı toplanmasına ve orta kulak iltihaplarına neden oluyor.
Orta kulak iltihaplarını çoğunlukla çocuğun son 10 gün içinde geçirdiği bir soğuk algınlığını takiben gelişiyor. Çocuğun sürekli kulaklarını çekiştirmesi ve kaşıması, huzursuzlaşması, iştahının azalması ve uyku düzeninde değişiklik; kulak akıntısı, yüksek ateş, uzun süren durumlarda denge bozuklukları, sık sık düşme, çarpma, sakarlık, yürümede- konuşmada gecikme, çocuğun konuşmalarının anlaşılmaması orta kulak iltihabını düşündürmelidir. Orta kulak iltihapları tedavi edilmediği takdirde çocuğun dil gelişimini ve sosyal gelişimini olumsuz yönde etkiler ve kalıcı işitme kayıplarına yol açabilir.

Sinüzit

Rinit olmadan (burun iltihabı) sinüzit (sinüs iltihabı), sinüzit olmadan da rinit olmaz. Aslında burun da sinüsler de aynı dokularla kaplı. Birinin iltihabı ötekinin de etkilenmesi ile sonuçlanıyor. Onun için biz bunlara rinosinüzit diyoruz. Toplumda çocukların sinüslerinin bulunmadığı ve bu nedenle sinüzit olamayacakları şeklinde yanlış bir kanı var. Oysa çocuklar doğduklarında yanak sinüsleri gelişmiştir. Kreşe giden çocuklarda özellikle kış aylarında çok sık rinit ve sinüzit görülür. Burunları akar. Çoğunlukla buna izin veririz. Çünkü her enfeksiyon geçiren, her burnu akan çocuğun bir an evvel tedavisine kalkışırsak, bir sonraki enfeksiyon çocukta yine aynı şeyi yaratacaktır. Kreşte burnu akmayan çocuğun ilkokulda burnu akacaktır. Rinosinüzitin uzun sürmesi durumunda antibiyotik tedavisi verilir. Tedaviye cevap vermeyen rinosinüzitlerde ise cerrahi müdahale gerekebilir.

Weewell İyonizerli Buhar Üfleyici WHC711

 Ultrasonik titreşim metoduyla soğuk buhar oluşturma
 Negatif iyonlar yaratarak havayı temizleme özelliği
 Geceleri görülebilecek şekilde mavi renkle ışıklandırılmış soğuk buhar çıkışı
 Çoklu buhar çıkış seviyesi
 12 saate kadar çalışma kapasitesi
 Taşınabilir ve esnek tasarım, ev için kompakt boyutlar
 Minimum enerji tüketimi

WHC730 Soğuk Buhar Üfleyici (Programlanabilir Nem Oranı Ayarı / Ionizer / Uzaktan Kumanda / LCD Ekranda Sıcaklık ve Nem Oranı Göstergesi)


 İstenilen nem oranını otomatik olarak sağlayan programlanabilir nem ayarlayıcısı
 Sağlınız için entegre edilmiş ionizer ünitesi
 Kireç oluşmasını önleyen gelişmiş filtre teknolojisi
 Uzaktan kumanda
 5 farklı zaman ayarı (2,4,6,8,10 saat)
 Kolay kullanımı sağlayan LCD ekran
 LCD ekranda oda sıcaklığı göstergesi
 Su bittiğinde otomatik kapanma ve sesli uyarı sistemi
 360° çevrilebilir nem çıkış ünitesi
 Estetik ve ergonomik tasarım
 5 lt uzun süreli kullanıma özel su tankı

Dijital Higrometre (Nem ve Sıcaklık Ölçer) WHM110 

 Ortam sıcaklığı ve nem oranı sadece bebekler için değil aynı zamanda yetişkinler ve tüm aile fertleri için de yaşam kalitesini etkileyen iki önemli faktördür.
 Kullanışlı ve minik tasarımı ile Weewell Higro-Termometre şarap mahzenleri, puro iklimlendirme odaları gibi özel nem ve sıcaklık isteyen ortamlardan tutun, günlük hayatınızın geçtiği yaşam alanlarına kadar her ortamda kullanılabilir.
 Weewell Higro-Termometre ortam sıcaklığını ve nem oranını takip edebilmeniz için bu değerleri LCD ekranında sürekli olarak gösterir. İstediğiniz anda tek bir tuşa basarak hem sıcaklık hem de nem oranı olarak ortamın herhangi bir anda ulaştığı en büyük ve en küçük değerleri de ayrıca görebilirsiniz.
 Weewell Digital Higro-Termometre’yi paketinden çıkan yapıştırma aparatı ile ister duvara asabilir isterseniz masa üstünde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dijital Higrometre (Nem ve Sıcaklık Ölçer) WHM120

 Higro-Termometre (nem ve sıcaklık ölçer)
 Aydınlatmalı Geniş LCD Ekran
 Hava Durumu Tahmini (bulutlu, güneşli, vs… grafik gösterim)
 Maksimum ve minimum nem ve sıcaklık değerleri hafızası
 Geçmiş 12 saatlik sıcaklık değerleri gösterimi
 Nem ve sıcaklıkta uygun seviye ölçümü (ışıklı sınır aşımı uyarısı)
 Saat & Alarm
 Takvim
 °C veya °F kullanabilme
 Ergonomik Masa Üstü Stand Tasarımı

Dijital Banyo & Oda Termometresi WTB120

 Dijital olarak banyo suyu sıcaklığını ölçme (0°C ila 70°C)
 Su üzerinde yüzen sevimli tasarım
 Oda sıcaklığını gösterme
 Otomatik aydınlanan LCD ekran (38°C ila 42°C)
 Otomatik kapanma – düşük pil uyarısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı